Ako liečiť

Ako liečiť impetigo: Príznaky a liečba kožného ochorenia

ako liečiť impetigoImpetigo je kožným ochorením. Nie je príliš časté, teda mnohí z vás pravdepodobne ani netušia, čo je to vlastne za chorobu a ako sa prejavuje. V nasledujúcom článku sa dozviete aké sú príznaky a liečba tohto kožného ochorenia.

Obsah článku:

  • Čo je impetigo
  • Príznaky impetiga
  • Ako liečiť impetigo
  • Ako dlho trvá liečba

Je nutné zdôrazniť, že ak je u človeka diagnostikované, je potrebné ho urýchlene liečiť a pristúpiť tiež k určitým preventívnym opatreniam, aby sa toto kožné ochorenie ďalej nešírilo. V prípade, že nedôjde k včasnej a kvalitnej liečbe, môže prejsť vo veľmi vážne ochorenie kože.

Čo je to impetigo?

Impetigo je pomerne vysoko nákazlivým kožným ochorením, ktoré sa vyskytuje najmä u dojčiat a detí školského veku. V niektorých prípadoch sa však môže objaviť aj u dospelých jedincov.

Ide o chorobu, ktorá je spôsobená baktériami. Jedná sa hlavne o streptokoky a stafylokoky.

Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v situáciách, kedy je vaša pokožka už napadnutá iným ochorením, prípadne je popálená či silno odretá. Baktérie sa „zaryjú“ do kože, kde potom spôsobujú charakteristické príznaky ochorenia.

Príznaky impetiga

príznaky impetigaImpetigo môžeme rozdeliť do dvoch základných foriem. Hovorí sa buď o bulóznom alebo nebulóznom impetigu.

V prvom prípade sa choroba objavuje hlavne na dolných končatinách vo forme bule, v druhom prípade sa objavuje hlavne v oblasti tváre. Na nej sa vytvárajú drobné pľuzgiere, ktoré sú dosť podobné akné.

Pľuzgiere neskôr začínajú praskať a tvoria sa z nich chrasty

Charakteristické príznaky impetiga

  • Začervenanie kože
  • Bolesť
  • Svrbenie
  • Tvorba opuchov a pľuzgierov

Ako liečiť impetigo?

Vzhľadom k tomu, že je táto choroba vysoko nákazlivým kožným ochorením, je potrebné ju v prípade, že sa objavia príznaky, čo najrýchlejšie liečiť.

V opačnom prípade sa môže ľahko preniesť na ďalšie osoby, ktoré s chorým prídu do styku, a to aj nepriamo. Napríklad vo chvíli, keď použijú rovnaký uterák.

Odborná liečba

Pri odbornej liečbe sú lekármi zvyčajne nasadené antibiotiká vo forme mastí. V prípade, že vás postihne toto ochorenie, odporúča sa tiež pokoj a zníženie fyzickej aktivity.

Silnejšie antibiotiká sú ďalej nasadzované aj v prípadoch, keď je impetigo vážnejšie a postihne väčšiu časť pokožky.

Liečba impetiga svojpomocne

pravidelná hygiena a potenieČo môžete urobiť sami, aby ste sa tohto nepríjemného kožného ochorenia zbavili? Predovšetkým je potrebné zvýšiť hygienu. Určite sa dôkladne umývajte, používajte kvalitné antibakteriálne mydlá.

Odporúčané je tiež častejšie meniť oblečenie a nosiť na sebe neustále čisté veci.

Aby sa choroba nepreniesla na ďalších členov rodiny, zamedzte tomu, aby prišli do styku s vašimi osobnými vecami, ktoré nosíte a ktoré používate k osobnej hygiene.

V prípade, že sa u vás objaví nebulózne impetigo na tvári, prestaňte sa holiť do doby, než choroba odznie. Holenie pomocou strojčeka by totiž mohlo prispieť k ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Ako dlho trvá liečba?

Ak je impetigo riadne liečené pomocou antibiotík, potom ochorenie odznie zvyčajne počas jedného týždňa, maximálne desiatich dní. Nezostávajú pritom po ňom na tele žiadne viditeľné stopy v podobe jaziev či iných útvarov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button