ReceptyKuchyňa

Ľanové semienko – ako konzumovať?

ako konzumovať ľanové semienkoĽanové semienko má v dnešnom svete významné miesto medzi zdravými potravinami. Môžete ho jesť surové, ale dá sa použiť do pečiva, do nátierok alebo aj na čaj. Ako ale pripraviť ľanové semienko tak, aby sme z neho vyťažili maximum?

Zdravé zahryznutie do ľanového semienka!

Konzumáciou ľanového semienka získava vaše telo veľa cenných látok. Obsahuje množstvo vitamínov skupiny B, vitamín E, selén, zinok, vápnik, horčík, železo, mangán a draslík.

Ľanové semienka sú vyhľadávaným zdrojom omega 3 mastných kyselín, vlákniny, lignanov či kyseliny alfa -linolenovej.

Aké sú priaznivé účinky ľanového semienka?

  • Ochrana pred ochoreniami srdca
  • Protivírusové, protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové účinky
  • Stabilizuje cukor v krvi
  • Podporuje chudnutie
  • Prevencia proti rakovine prsníka
  • Pri zápche má mierne preháňavý efekt, viaže na seba škodlivé látky
  • Zvyšuje pružnosť šliach a odolnosť kĺbov
  • Zmierňuje návaly horúčavy pri menopauze a ťažkosti pri predmenštruačných problémoch
  • Využitie pri kožných problémoch
  • Upravuje hormonálne hladiny
  • Konzumácia ľanového semienka pred pôrodom uvoľňuje pôrodné cesty a stimuluje tvorbu materského mlieka
  • Pomáha pri žalúdočných problémoch – vredy, zápaly

Ako ľanové semienko využiť na maximum?

Aby ste z ľanového semienka dostali čo najviac cenných látok, zomeľte ho v mlynčeku na kávu alebo aspoň dôkladne rozhryzte.

Celé semienka prejdú tráviacim traktom nedotknuté a nemôžu tak telu poskytnúť svoje blahodarné účinky.

Meľte ho však tesne pred konzumáciou. Odporúčaná denná dávka pre dospelého sú dve polievkové lyžice semienok. Dôležitý je dostatočný aj pitný režim!

V akej forme ľanové semienka možno konzumovať?

  • Prírodné – nezabudnite dôkladne rozhrýzť!
  • Naklíčené semienko – namočí sa, po chvíli scedí a nechá sa vo vlhku naklíčiť.
  • Drvené semienko – semienko pomeľte a používajte všade tam, kde vám bude chutiť. Rozdrvené ľanové semienka je ale nutné čo najskôr konzumovať alebo správne uchovať, pretože rýchlo žltnú. Pridávajte do nátierok, cukroviniek, jogurtov, polievky, pečiva a pod ..
  • bazalkove-pesto-s-lanovym.semienkomOdvar z ľanového semienka – pripravuje sa z čajovej lyžičky ľanového semienka, ktorú zalejete 0,5 l horúcej vody a nechajte 15 minút lúhovať.
  • Nálev čiže sliz – pripravuje sa zaliatím lyžičky ľanového semienka 0,5 l studenej vody. Takto pripravené sa nechá cez noc lúhovať a druhý deň sa nálev konzumuje aj so semienkami a vytvoreným slizom. Semienka musíte opäť dobre rozhrýzť. Nálev možno použiť napríklad aj do jogurtu.
  • Ľanový olej – je nutné ihneď po vylisovaní skladovať v chladničke a skoro spotrebovať, pretože veľmi rýchlo žltne. Doporučená dávka je 1 – 2 lyžice denne. Možno užívať aj v kapsuliach.

Obohaťte si jedálniček!

Ľanové semienko môžete pridať aj do pokrmov! Otázka je ale do akých? Čo takto bazalkové pesto alebo karbonátky? Ako na to?

Bazalkové pesto s ľanovým semienkom

Rozmixujte spoločne čerstvú bazalku a cesnak, pridajte mleté ​​ľanové semienko a pokvapkajte ľanovým olejom. Potom už zostáva len vmiešať strúhaný parmezán a je hotovo. Spolu s horúcimi cestovinami to bude mana nebeská!

Karbonátky z hovädzieho mäsa s ľanovým semienkom

karbonatka a ľanové semienkaHovädzie mäso pomeľte, osoľte, okoreňte, pridajte prelisovaný cesnak a vajíčko.

Potom už len zostáva zapracovať do mäsa mleté ​​ľanové semienko a strúhanku z celozrnného pečiva.

Keď navyše upečiete karbonátky na papieri na pečenie v rúre, nebudete sa musieť báť o svoju líniu.

Podobné články

1 komentár

  1. POZOR PRI KÚPE ĽANOVÝCH SEMIEN A ĽANOVÉHO OLEJA, VŽDY SI ZISTITE O AKÚ ODRODU IDE!!!!!!!!
    Niektoré odrody sú vyslovene nezdravé, obsahujú totiž oveľa viac omega-6 ako omega-3(prakticky len omega-6).
    Bežne sa o tom nepíše a ľudia o tom nemajú ani šajnu. Bohužiaľ, na obaloch semien a olejov nie je informácia o odrode, treba to vypátrať priamo u výrobcu.

    Po zistetní tejto dôležitej informácie som sa rozhodol to posúvať ďalej. Dúfam, že veľa ľuďom tým pomôžem.

    Vysvetlenie:

    Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1.
    A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 – výsledek? – olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak – své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito „lepšími potravinářskými“ vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků).

    Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?

    1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders(omega-3 57%, omega-6 15%), Libra(omega-3 57%, omega-3 16%) …

    2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol (omega-6 39%, omega-3 32%) …

    3. ty nejhorší z pohledu zdraví: odrůda Amon(omega-6 71%, omega-3 2%), Jantar, Lola(omega-6 72%, omega-3 3%)

    zdroje: eagri.cz/public/web/file/299559/Len_konopi_2014.pdf
    eagri.cz/public/web/file/113305/Len_sety_2010.pdf
    panpekar.blogspot.no/2012/01/lnena-seminka.html

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button