Financie

Kedy refinancovať hypotéku?

kedy refinancovať hypotékuAk ste si v minulosti vzali hypotéku na obstaranie nového bývania, prípadne na rekonštrukciu toho súčasného, máte možnosť ju po čase refinancovať. Môže to priniesť najmä finančnú úľavu. Je ale nutné zvoliť vhodnú dobu. Kedy refinancovať hypotéku a ako refinancovanie urobiť čo najjednoduchšie.

V článku sa dozviete:

  • Prečo sa oplatí refinancovanie hypotéky
  • Kedy je vhodná doba
  • Ako postupovať

Prečo sa oplatí refinancovanie hypotéky?

Pokiaľ sa rozhodnete refinancovať hypotekárny úver, máte šancu tým získať výhodnejší úrok. Znížia sa tak celkové náklady, hypotéka vás v konečnom dôsledku vyjde lacnejšie.

Navyše si týmto spôsobom možno zabezpečiť aj iné rozvrhnutie splátok, či už zmenou doby splácania či výškou jednotlivých mesačných splátok. Vždy je ale k tomuto kroku potrebné pristupovať až po dôkladnom premyslení.

Kedy je vhodná doba na refinancovanie hypotéky?

Rozhodujúci je koniec fixácie úrokových sadzieb

refinancovanie hypotékyVšeobecne platí základné pravidlo, že k refinancovaniu hypotéky sa dá pristúpiť až potom, čo skončí fixačná doba. Tú máte stanovenú v pôvodnej zmluve. Určuje obdobie, počas ktorého sa nemenia úrokové sadzby.

Ak teda zistíte, že máte možnosť získať nižší úrok a končí vám obdobie fixácie sadzby, je možné zvoliť inú banku, ktorá vám refinancovanie úveru ponúkne.

Ak by ste sa pre tento krok rozhodli ešte pred koncom fixačnej doby, mohol by sa vám úver značne predražiť, lebo sú s tým spojené sankcie.

Konajte už pred vypršaním doby fixácie

kedy je najlepšia doba na refinancovanie hypotékyO možnosti výhodného refinancovania sa ale začnite zaujímať už pred uplynutím spomínanej fixácie, respektíve ešte pred tým, než vám existujúca banka dá vedieť o novej výške úrokovej sadzby. Ideálna doba, kedy sa začať orientovať a premýšľať nad refinancovaním hypotéky, je 2 – 3 mesiace vopred.

Refinancovanie sa nemusí vyplatiť vždy, a to ani v prípade, že vám budú sľúbené nižšie úroky. Je totiž nutné počítať s tým, že prechod k inej banke môže byť nákladný.

Banka totiž po vás bude chcieť napríklad poplatky za zriadenie účtu či za spracovanie úveru. Preto je dobré si hneď na začiatku všetko dobre spočítať.

Ako postupovať pri refinancovaní hypotéky?

Zhruba 3 mesiace pred skončením fixácie hypotéky si začnite zisťovať informácie o tom, či vám nejaká iná banka neponúkne možnosť výhodného refinancovania. Dajú sa využiť rôzne porovnávacie portály na internete.

Hypotekárne kalkulačky vám na základe niekoľkých kritérií behom pár sekúnd vypočítajú, či sa vám refinancovanie vôbec oplatí, prípadne v ktorej banke.

V každom prípade si pred tým, než sa pustíte do akcie, všetko dobre spočítajte. Nie je na škodu sa tiež vydať za nejakým špecialistom na hypotéky a všetko s ním prediskutovať. Ide predsa len o vaše peniaze a to v nemalom množstve.

Dobrým krokom je tiež informovanie vašej súčasnej banky. Ak jej oznámite, že plánujete vykonať refinancovanie hypotekárneho úveru, môže z jej strany dôjsť k ponuke, ktorá pre vás nakoniec bude ešte výhodnejšia a prechod k inej banke sa vám teda neoplatí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button