Chudnutie

Jarná detoxikácia Vás naštartuje na zvyšok roka

jarná detoxikáciaZimné obdobie je pre náš organizmus vždy záťažou. Zima, akokoľvek mierna, pre neho totiž často znamená obdobie sýtych dobrôt, večierkov, pár pohárov alkoholu navyše a menej pohybu. Do toho ešte zvádzať boje s chrípkou, virózami a nádchou. Jar je tak ideálny čas, kedy svojmu telu vynahradiť toto náročné obdobie. Jarná detoxikácia Vás naštartuje na zvyšok roka.

Proces detoxikácie organizmu predstavuje spôsob, ako sa naštartovať na ďalšie obdobie, ale zároveň je to tiež prevencia, ako predchádzať civilizačným chorobám. O detoxikácii bolo napísané už veľa, ale viete presne o čo sa jedná?

detoxikačný procesDetoxikačný proces odstraňuje a odbúrava látky, ktoré do nášho organizmu nepatria, to znamená že zbavuje telo jedov – teda toxínov.

Detoxikáciu nemožno porovnávať s liečebným postupom, ale má vo svojej podstate liečbe napomáhať a plniť predovšetkým preventívnu funkciu. Aj cez to, že sa náš organizmus zbavuje množstva toxínov prirodzenou cestou, mnohé z nich sa v tele usadzujú.

Toxíny sú jedovaté látky rastlinného, ​​živočíšneho i nerastného pôvodu, poprípade pripravené synteticky, ktoré vyvolávajú v organizme chorobné javy a môžu spôsobiť aj jeho zánik. Tieto škodlivé látky môžu narušovať napríklad tvorbu hormónov, biochemické pochody v tele, metabolizmus bunky a ďalšie deje prebiehajúce v našom tele.

Jarná detoxikácia je vhodná pre tých, ktorých trápi:

Riziká nesprávneho životného štýlu!

food detox
food detox

Stres, strava bohatá na cukor, priemyselne spracované potraviny s malým obsahom dôležitých živín a nedostatok pohybu, to všetko blokuje prirodzené detoxikačné procesy v našom tele.

Zvýšená toxická záťaž pôsobí nepriaznivo na funkciu imunitného systému. Neznášanlivosť určitých jedál a alergie sú prvé známky toho, že telo nie je úplne v poriadku a že imunitný systém a tráviaci trakt sú oslabené.

Lekári síce môžu predpísať lieky proti alergiám, tie však neriešia základnú príčinu –preťaženie organizmu toxínmi.

Pozor by ste si mali dať najmä na trvalý stres. Výskumy ukázali, že vysoká hladina stresových hormónov, napr. adrenalínu a kortizolu, môže zmeniť prospešné detoxikačné procesy na škodlivé. Tiež znečistené prostredie sa podpisuje na intoxikácii ľudského tela.

Ako sa toxíny dostávajú do nášho tela?

posilnenie imunity2V potravinách sa môžu nachádzať rôzne druhy jedov, plesne či iné mikrobiálne toxické látky. Toxíny sa tam môžu dostať aj z hnojív a pesticídov.

To je tiež jeden z dôvodov, prečo sa v posledných rokoch tešia obľube organicky pestované potraviny, ktoré nie sú chemicky ošetrované. Alebo aj typ stravovania – raw food.

Ďalšie toxíny prijímame, ako som už spomenula z ovzdušia. Nečistoty môžu podráždiť oči a tráviacu sústavu, môžu viesť napríklad až k vzniku astmy a iným dýchacím ťažkostiam.

Asi ani nemusíme zmieňovať, že fajčenie je ďalší spôsob, ako si do tela – navyše dobrovoľne – priniesť ďalšie škodlivé látky. Obozretní by ste tiež mali byť pri nákupe najmä lacnej kozmetiky.

Tá do organizmu púšťa pestrú škálu chemikálií, ktoré môžu byť zdrojom toxínov v tele, pretože sa aplikujú priamo na kožu a vlasy. Pri výbere kozmetiky si vždy kupujte nejakú overenú prírodnú BIO kozmetiku.

Telo sa zbavuje toxínov z časti samo

Telo k vylúčeniu toxických látok používa sliznice. Toxíny sa vylučujú hlienom, slzením, potením, močom, žlčou, stolicou, atď. Obličky filtrujú krv a močom sa vylučujú najmä zlúčeniny močoviny, ktoré sú veľmi toxické. Črevá zbavujú telo zvyškov procesu trávenia, koža vylučuje toxíny a pľúca vylučujú predovšetkým zvyšky kysličníka uhličitého. Pečeň odstraňuje jedovaté látky, ktoré prijímame, aj tie, ktoré sa v tele vytvárajú.

V hrubom čreve prevláda proces vstrebávania. Dochádza k vstrebávaniu glukózy, vitamínov a aminokyselín. Pri priebehu hnilobných a kvasných procesov sa z hrubého čreva vylučujú toxické a jedovaté látky, znečisťujúce celý organizmus.

Preto platí, že čistota hrubého čreva je základ zdravia.

Ako organizmu uľahčiť detoxikáciu?

Hoci si organizmus s niektorými toxínmi dokáže poradiť sám, dôsledkom moderného spôsobu života, ich stále zostáva veľmi veľa, s ktorými mu musíme pomôcť my.

Stále platí, že vaša strava by mala byť bohatá na ovocie, zeleninu, mliečne výrobky i mäso.

Nedostatok enzýmov zadržiava toxíny

naklicene zrnaEšte že máme ovocie a zeleninu, dalo by sa povedať. Enzýmy zrýchľujú biochemické procesy a vyznačujú sa špecifickými vlastnosťami. Tepelne nespracovaná strava je dôležitá, p

retože obsahuje enzýmy. Napomáhajú efektívnemu zažívaniu a tráveniu. Nedostatočné množstvo enzýmov v zažívacích orgánoch zadržiava toxíny v hrubom čreve, čo môže mať za následok vznik vredu alebo nádoru.

Najjednoduchšou cestou, ako zásobiť tráviaci trakt potrebnými enzýmy, je jesť čerstvé ovocie, surovú zeleninu, naklíčené zrná a výhonky pšenice.

Až si budete dopriavať zdravý obed nezabúdajte poriadne žuť. V slinách je obsiahnutý enzým ptyalín, ktorý štiepi škroby.

Enzým lyzozým ničí baktérie a choroboplodné zárodky. Čím viac stravu rozdrvíme, tým viac sa ptyalinu uvoľní.

Kyselozásaditá rovnováha

Znie to ako obohraná pesnička, ale vyvážená strava je to najcennejšie, čo môžete svojmu telu dať. Okrem dostatku enzýmov v strave je tiež dôležitá kyslozásaditá (acidobasická) rovnováha.

Potrava živočíšneho pôvodu, ako napríklad mäso a mliečne výrobky s výnimkou plnohodnotného čerstvého mlieka, vytvára produkty so silne kyslou reakciou. Podobný účinok má pečivo z bielej múky, biela ryža, rafinovaný cukor a iné.

V strave je potrebné zvýšiť podiel zásadotvorných potravín (ovocie, zelenina) a znížiť podiel kyselinotvorných potravín.

Takto sa zníži riziko prekyslenia organizmu, ktoré môže viesť k vzniku rôznych ochorení. Minerálne prvky sú dôležité pri výstavbe tkanív organizmu, hlavne kostného tkaniva, kde fosfor a vápnik predstavujú základné štrukturálne komponenty.

Pitný režim a jarná detoxikácia

pitný režim pri detoxikáciíVoda je jedným z najdôležitejších prostriedkov detoxikácie. Riedi toxíny a pomáha ich telu vylučovať pokožkou a obličkami, takisto zvyšuje schopnosť potenia pri telesnom cvičení.

Ľudské telo je vodou tvorené zhruba zo 60%. Bez fyzickej aktivity strácame denne takmer 600 ml vody dýchaním a miernym potením.

Vhodným zdrojom vody v potrave je ovocie a zelenina, v ktorej je obsiahnuté až 70 – 90% tejto tekutiny.

Veľké množstvo vody obsahujú uhorky, šalát, paradajky, tekvice, kapusta, rebarbora, špargľa, melóny, tekvice apod.

Konzumácia potravín s vysokým obsahom solí sodíka prispieva k zadržaniu vody v organizme. Soli draslíka a vápnika naopak podporujú jej vylučovanie. Ideálne je piť vodu čistú, alebo slabé 100% džúsy, vyhnúť by ste sa mali sladeným nápojom typu Coca-Cola.

Druhy jarnej detoxikácie – Diéta, masáže, ale aj meracie prístroje

ako na jarnú detoxikáciuĽudia v priebehu tisíca rokov vynašli rad procesov, ktoré detoxikujú organizmus. Asi najrozšírenejším spôsobom je diéta, ktorá by mala obsahovať zvýšené množstvo ovocia a zeleniny.

Detoxikácii rovnako pomáha telesná aktivita – ideálne sú napríklad Pilates cviky, alebo joga. Saunu za účelom prehriatia a vyhnania nečistôt z tela von vymysleli v 11. storočí Škandinávci. Možno menej známejšie sú detoxikačné masáže, ako je napríklad manuálna lymfatická drenáž.

Vedeli ste ale, že toxicitu nášho organizmu možno testovať aj špeciálnym prístrojom?Prístroj EAV síce nie je schopný vykonávať mikrobiologické rozbory porovnateľné s výsledkami odborných laboratórií. Vo vzťahu ku konkrétnemu organizmu je ale schopný určiť, či skúmaný toxín organizmu škodí alebo nie.

Prínosom meracích prístrojov je možnosť kontroly, či detoxikácia v požadovanom rozsahu už nastala, alebo v nej máme pokračovať rovnakými alebo inými prostriedkami. Pomocou prístroja tiež spoľahlivo určíme vhodnosť použitia konkrétnych prípravkov pre detoxikáciu.

Doplnky stravy – uľahčujú detoxikačný proces

Ak sa rozhodnete detoxikovať svoje telo, je,dobré tento proces podporiť tiež doplňujúcimi vitamínmi, ktoré sú voľne k dispozícii na našom trhu.

Využívať doplnky stravy je tiež vhodné, ak nemáte náladu na držanie náročných diét, alebo čas na pravidelnú návštevu telocvične.

chlorella a jarná detoxikáciaVeľmi obľúbené sú pilulky riasy chlorelly alebo sinice spiruliny, ktoré majú silné antioxidačné účinky.

Ak chcete o týchto doplnkoch vedeiť viac prečítajte si náš článok: Chlorella a Spirulina: zázračná riasa a sinice.

Chlorella a spirulina sú celkom veľkou novinkou na trhu, a veľmi účinným spôsobom dostávajú z tela škodlivé látky. Oba doplnky bsahujú komplexné zloženie látok, ktoré nám v detoxikácii pomáhajú.

Prírodná rozpustná vláknina podporuje peristaltiku čriev, napomáha tráveniu a chráni tráviacu sústavu. Hlavnú detoxikačnú látku predstavuje Montmorillonit, česky prírodný íl, ktorý pohlcuje a viaže toxíny vrátane lepku.

Poraďte sa s odborníkom ako na jarnú detoxikáciu

Pri úprave jedálnička záleží na veku, prekonaných chorobách i celkovej zdatnosti daného človeka. Chorí, tehotné ženy, deti a osoby, ktoré musia dodržiavať určitý diétny režim, by mali spôsob prečisťovania organizmu konzultovať so svojím lekárom či odborníkom na výživu.

Ak má mať očista zmysel, mal by na ňu plynule nadviazať jedálniček v súlade so zásadami zdravej výživy, prípadne redukčnou diétou, ak ju má očista naštartovať.

Detoxikácia a chudnutie

Chcete schudnúť? Ak máte metabolizmus spomalený rokmi nevhodného stravovania, pôjde to ťažko. Detoxikácia ale pomôže váš metabolizmus naštartovať.

Vďaka nej sa môže nielen zrýchliť vaše spaľovanie, ale zároveň sa vám vráti množstvo životnej energie, zatiaľ čo sa zmiernia prejavy celulitídy alebo vás prestane trápiť nadúvanie.

Ako začať s jarnou detoxikáciou?

Detoxikujte sa v období, kedy nemáte extrémnu psychickú záťaž a neriešite vážnejšie zdravotné problémy. Dajte si za zvládnutie detoxikácie organizmu odmenu.

Naplánujte si, ako dlho sa budete prečisťovať a v jednotlivých fázach úspechu sa odmeňte. Je to prevažne individuálne rozhodnutie, každému vyhovuje niečo iné. Upracte si v chladničke – preč musia všetky nezdravé jedlá.

Spíšte si zoznam potravín a doplnkov, ktoré budete potrebovať a objednajte si ich. V tom, ako dlho by mala trvať jarná detoxikácia sa názory líšia. Niekto preferuje víkendové očistné kúry, iný ich drží niekoľko týždňov.

S detoxikáciou je ľahké začať – začnite napríklad pohárom čistej vody a vypite ju naraz až do dna.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button