KuchyňaZáhrada

Domáce bylinky: ako pestovať bazalku?

bazalkaJednou z byliniek, bez ktorej sa rad pokrmov skrátka nezaobíde, je bazalka. Táto aromatická zelená rastlina si získava veľkú obľubu aj v kuchyni slovenskej. Polievky, zeleninové šaláty, pizza, omáčky na cestoviny …, to všetko sú jedlá, v ktorých sa bazalka doslova udomácnila. Ako pestovať bazalku doma?

Keď sa povie Taliansko, predstaví si väčšina z nás azúrové more, horúce slnko, piesočné pláže, palmy, voňavú pizzu či cestoviny na milión spôsobov.

Práve talianska kuchyňa si u nás získava čoraz väčšiu obľubu. Je čistá, rýchla, kvalitná, plná vitamínov a hlavne jednoduchá na prípravu. Taliani dokážu vykúzliť kulinársky skvost z minimálneho množstva surovín, ktorým bezpochyby dominujú čerstvé bylinky. Bez nich by talianska kuchyňa nebola tým, čím je tak charakteristická. Stratila by svoj šarm, pôvab, charizmu, kúzlo.

Sušená alebo čerstvá bazalka?

V mnohých z nás stále pretrváva predstava, že bylinky používané pri varení sú suché zmesi vo vrecku zakúpené v obchode s potravinami. To je ale omyl.

Veď predsa čerstvé bylinky v kvetináči, truhlíku či na záhone sú omnoho aromatickejšie oproti sušenej vreckovej forme. Prečo teda nepoužívať čerstvé suroviny? Lepšie chutia, viac voňajú a tiež krásne vyzerajú. Zdá sa, že voľba je jasná! A taká vlastnoručne vypestovaná bazalka, to je ešte len vec!

Sadenie bazalky

Ak sme rozhodnutí vypestovať si bazalku už od semienka, čaká nás v prvej fáze návšteva záhradníctva či kvetinárstva a výber vhodnej zeminy a samozrejme osiva.

Kedy sadiť bazalku

Bazalku možno vysievať 2x do roka – na jar a na jeseň. Semienka vysejeme na plytkú misku do malého množstva substrátu. Zasypeme troškou zeminy a zľahka zalejeme – skôr orosíme. Po celú dobu udržujeme substrát vlhký. Počas 14-tich dní by mali semená vyklíčiť.

Zhruba za tri týždne sú sadeničky pripravené na pikýrovanie, teda rozsadenie do malých kvetináčov. Rastlinky presádzame veľmi opatrne, sú krehké a mohli by sme poškodiť korienky. Stále udržiavame primeranú zálievku.

Ako pestovať bazalku – presádzanie

Približne v polovici mája už môžeme silné sadenice presadiť do väčších kvetináčov či truhlíkov a umiestniť ich na konečné stanovište – na balkón, na terasu alebo napríklad len na parapet.

Dôležité je slnečné stanovište, teplo a dostatočná zálievka. Vrcholky bazalky zaštipujeme, aby nezačali kvitnúť a nevoňali menej. Vďaka zaštipovaniu sa rozvetvia a budeme môcť zberať čerstvé lístky až do septembra.

Nákup sadeníc

ako pestovať bazalkuPre tých, ktorým sa zdá pestovanie zo semien zdĺhavé, je tu jednoduchšie a pohodlnejšie riešenie, a tým je zakúpenie hotových sadeníc bazalky priamo v kvetinárstve či záhradníctve. Rozhodne sa neodporúča nákup rastliniek v obchodných centrách.

Tieto rastliny nie sú určené k ďalšiemu pestovaniu, ale na priamu spotrebu. Predstava, že nám takto zakúpená bazalka bude slúžiť na ochucovanie pokrmov po celý rok, je teda mylná.

Využitie bazalky v kuchyni

Celé lístky čerstvej bazalky sa hodia do zeleninových šalátov, sekaná bazalka do polievky či do marinád pre naloženie mäsa. Otrhané lístky bazalky možno tiež sušiť a to v tieni, prípadne v sušičke pri teplote maximálne 40 ° C.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button