Recepty

Ako si doma vyrobiť bylinkový ocot alebo olej?

bylinkový ocotBylinkový ocot a olej – recept. Príprava ochutených olejov a octov je veľmi jednoduchá a výsledok je delikátny. Nemusíte si ich kupovať. Použijete bežne dostupné bylinky zo záhradky alebo voľnej prírody, ušetríte a ešte sa príjemne zabavíte aranžovaním. Bylinkový ocot alebo olej sa používa na šaláty, k rybe, pri grilovaní, ale aj pre vaše zdravie a ako prvá pomoc, ľubovníkový olej sa používa napr. na popáleniny od slnka. V peknej fľaši ich môžete aj darovať ako jedlý darček alebo kuchynskú dekoráciu. Používajte jablčný alebo vínny ocot. Podľa niektorých zdrojov má jablčný ocot priaznivejšie zloženie než ten vínny. Je len na vás, ktorému dáte prednosť. V dnešnom článku vám prinášam pár receptov a si bylinkový ocot alebo olej vyrobiť aj doma.

Čo budete potrebovať na bylinkový ocot alebo olej:

  • jablčný alebo vínny ocot
  • slnečnicový alebo olivový olej
  • bylinky
  • drobné ovocie
  • celé korenie

Postup ako pripraviť domáci bylinkový ocot

Jablčný alebo vínny ocot priveďte do varu a 1 minútu povarte. Nechajte ho prikrytý pokrievkou vychladnúť asi na 40 stupňov. Potom pridajte zvolené bylinky a korenie. Bylinky neoplachujte pokiaľ to nie je nutné, musia byť suché.

Rukou lístočky ľahko postláčajte a natlačte do pohára. Zalejte teplým octom a nechajte 3 týždne stáť na slnečnom mieste. Občas pretrepte. Potom sceďte, naplňte do ozdobných fliaš a dozdobte čerstvými vetvičkami byliniek.

Čo robiť ak je ocot alebo olej príliš silný

bylinkový olejAk sa vám výsledná chuť zdá príliš silná, môžete ho pri príprave pokrmov zriediť buď neochuteným octom alebo čistou vodou.

Takto pripravený bylinkový ocot alebo olej má veľké množstvo možných variácií použitia – omáčky, majonézy, dresingy, marinády.

Vhodné ingrediencie na bylinkový ocot

Na bylinkový ocot sa hodí bazalka, pamajorán, bobkový list, rozmarín, tymián, estragón, z divoko rastúcich rastliniek je výborná materina dúška, medvedí cesnak, zádušník. Na kvetinový ocot sú vhodné plátky voňavých ruží, levandule, kvet bazy čiernej, kvet pamajoránu.

Z drobného ovocia sa mi veľmi osvedčili lesné jahody, egreše, čierne ríbezle a najmä lesné maliny (tie nemajú konkurenciu).

Postup ako pripraviť bylinkový olej

Ochutený olej sa pripravuje z chuťovo neutrálneho oleja, aby sa neprehlušila príchuť prísad. Najlepší je olej slnečnicový. Olej ľahko zahrejte, do fľaše si pripravte bylinky alebo korenie a zalejte teplým olejom. Uzavrite a nechajte 3 týždne stáť.

Po tejto dobe je olej pripravený na použitie. Odstráňte bylinky a prefiltrujte olej do čistej fľaše. Ak plánujte rýchlu spotrebu, môžete dozdobiť vetvičkou čerstvej bylinky. Musíte ale dbať na to, aby bola vetvička vždy ponorená, inak by mohla začať plesnivieť. Môj tip je bazalkový olej, je veľmi voňavý a aromatický. Perfektne sa hodí do letných šalátov z paradajok.

Ocot z čiernej bazy

Na prípravu si pripravte:

  • 100 g čerstvého alebo sušeného kvetu,
  • 1/2 l bieleho vínneho octu.

Vyššie popísaným spôsobom si vyrobte ocot, ktorý vám poslúži k masáži unavených nôh, ako obklad pre bolestivé a napuchnuté miesta a je vhodný aj na priamu spotrebu napríklad do šalátu.

Recept na chilly olej

chilli olejNa chilly olej si pripravte:

  • 100 g čerstvých chilli papričiek,
  • 1l slnečnicového olej
  • 2 štipky bazalky

V oleji rozmixujte bazalku a ďalej postupujte podľa základného receptu. Olej má krásne červenú farbu a je pálivý. Stačí len pár kvapiek do pokrmu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button