Nezaradené

Ako si ctiť tradície Vianoc?

ako si ctiť tradície a zvyky VianocZ hľadiska pohanských, neskôr kresťanských sviatkov a tradícií, ktoré sa do dnešnej doby zachovali, sú Vianoce v povedomí ľudí najkrajšími sviatkami v roku. Sú v znamení narodenia Ježiša Krista a symbolického nástupu slnovratu. S tým od pradávna súvisiacimi morálnymi prvkami pokory a vďakyvzdania. Predvianočný čas bol charakteristický zdobením, čistením a skrášľovaním bytov a obydlí, príprava na príchod najvzácnejšieho hosťa-spasiteľa. K tomu patrilo aj zdobenie stromčeka a dekorácie. Vianoce si do dnešnej doby zachovali jadro slávnosti, zvykov a tradícií, ale čas všeličo odnesie do zabudnutia. Ako si ctiť tradície Vianoc? Prenesme sa myšlienkovo ​​na chvíľu do čias minulých a zastavme sa spomienkou na zvyky, ktoré Vianoce od svojho počiatku sprevádza.

Ako sa oslavuje sviatok svätého Martina?

Martin na bielom koni„Prišiel Martin na bielom koni“ alebo „Na svätého Martina, zima u nás začína“. Aké má vysvetlenie toto príslovie?

V našom podnebnom pásme v tomto období, okolo 11. novembra väčšinou napadne prvý sneh, začiatok príchodu zimy a blížiacich sa Vianoc.

Na svätého Martina sa skôr piekla aj martinská hus. Ak máte radi pečenú hus, prečo by ste si ju na sviatok Martina neupiekli? Je ľahostajné, že dnes už žijeme inak, ale takouto dobrotou väčšina z nás nepohrdne.

25. november – svätá Katarína

Katarínska zábavaAkú má podstatu tento málo uctievaný sviatok? Svätá Katarína žila podľa legendy v egyptskej Alexandrii.

Nechala sa pokrstiť a snažila sa presvedčiť pohanov o svojej oddanej viere v jedného boha.

V tomto období sa ľudia schádzali na poslednú tanečnú zábavu pred adventom. Niekde boli zábavy v znamení masiek, inde mali ženy právo si vyberať samy tanečných partnerov.

Nakoniec sa ženy so svojimi tanečníkmi rozlúčili malým darčekom – koláčikmi, kytičkou alebo vrkočom.

V tento deň sa dodržiaval prísny zákaz práce so všetkým, čo malo kolesá. V nečinnosti boli mlyny, povozy, kolovraty.

Advent – slovo tajomné?

tradície Vianoc a adventné vencePochádza z latinského slova – adventus – príchod. Je to doba očakávania príchodu Pána, narodenie Ježiša Krista.

Advent znamená štyri nedele cirkevného roka a končí 24. decembrom, dňom narodenia Ježiša. Adventná doba bola dobou striedmosti, pôstu a preložená rôznymi zákazmi.

Nesmelo sa tancovať, nekonali sa svadby. Napriek tomu to bolo obdobie radostné, plné očakávania a tajomnosti. Bolo v znamení každodenných ranných bohoslužieb, kam chodili dospelí aj deti.

Hlavným symbolom adventu je adventný veniec.

A prečo práve adventný veniec?

Je symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Adventný veniec je holdom tomu, kto je očakávaný a tiež prichádza ako víťaz a spasiteľ. Horiace sviece na venci znamenajú svetlo sveta.

Pôvodná farba na venci bola vo farebnosti kňazského rúcha – fialová, v dnešnej dobe prevláda farba červená, zelená a zlatá, v znamení sviatočnosti. Kúpte si adventný veniec a každý týždeň zapáľte jednu sviečku.

Každá zapálená sviečka vám napovie, ako rýchlo sa Vianoce blížia a koľko toho ešte musíte stihnúť. Niečo sa predsa len zmenilo, čo myslíte?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button