Záhrada

Ako a čo urobiť v máji na záhrade?

rastliny na záhrade v májiPozrite si článok ako a čo urobiť v máji na záhrade. Máj je snáď tým najkrajším mesiacom v záhrade, ale my v takomto čase máme zvyčajne toľko práce, že sa málokedy zastavíme, aby sme si vychutnali krásu kvetov a sviežu vôňu doplnenú čerstvou zeleňou.

 

Čo treba ak chcete v záhrade v máji niečo urobiť:

  • záhradnícke nožnice
  • mulč
  • kanva

Odstraňovanie listov

jarné záhradné kvetyPo odkvitnutí tulipánov odstránime semenníky skôr, ako sa v nich vytvoria semená.

Tvorba semien vyžaduje dostatok živín, ktoré rastlina získava zo zásobného orgánu – cibule. Inak tomu je s listami všetkých cibuľovín, ktoré odstránime až odumrú.

Do tej doby ich cibuľovinám ponecháme, pretože čerpajú z nich živiny.

Po odumretí (zožltnutiu a zoschnutiu) listov sa cibuľa zatiahne a je pripravená k odpočinku.

Rezanie, strihanie a skracovanie v máji

Hlbokým spätným rezom máme teraz možnosť omladiť niektoré kríky kvitnúce až v lete, prípadne ozdobné listy, napríklad drienky.

Ak chceme napríklad u drienky bielej dosiahnuť červenej farby výhonov, ktorými ozdobí záhradu najmä v zime, na snehu, zrežeme ker až tesne nad zemou. Za niekoľko dní rastlina začne rašiť a tak za mesiac už vytvorí kompaktný krík. Pre rýchlejší rast môžeme prihnojiť, prípadne zakryť pôdu mulčom.

Polievanie a hnojenie v máji na záhrade

pestovnaie jahod v máji na záhradePravidelne zavlažujeme dreviny, upravujeme misy a prihnojujeme pôdu, ak sme to však už neurobili v predchádzajúcich mesiacoch.

Bujne rastúce jadroviny nehnojíme alebo len veľmi málo, predovšetkým vynecháme dusík.

Dávame prednosť prírodným hnojivám, sú pre pôdu i rastliny prirodzenejšie.

Po odkvitnutí jahodníkov pripravíme zväčšujúcim sa plodom podstielku proti šíreniu plesní.

ako strihať živý plotNa ranne kvitnúcich drevinách (zlatovka, sakury, driene, magnólia ľaliokvetá, potom aj orgovány) v máji odstránime usychajúce kvetenstvo skôr, než začnú prerastať novými výhonmi. Pristrihnite živé ploty z listnáčov aj ihličnanov.

Vysadíme letničky, začneme s výsevom dvojročných rastlín pre ich jesennú presadbu (karafiáty, náprstník, astry, nezábudky, sirôtky a i.) A minuloročné dvojročné rastliny ošetríme.

Z bylinných odrezkov môžeme množiť niektoré okrasné kríky (trojpuk, pajazmín, vajgéliu, skalníky, tavoľníky, driene a ďalšie).

Vysádzame georgíny

ako pestovať georgínieHľuzy vysádzame koncom apríla až do polovice mája. Spon výsadby záleží na robustnosti.

Vyhĺbime dostatočne hlbokú a širokú jamku, do ktorej pohodlne vložíme hľuzy tak, aby bol koreňový kŕčok zhruba desať centimetrov pod povrchom zeme. Georgíny by sme nemali okopávať kvôli plytko rastúcim hľuzám, jedine tak zabránime ich poškodeniu a obmedzeniu rastu.

Ničenie buriny v záhrade

V máji likvidujte buriny a zbierajte úrodu! Prihrňte zeminu k „vyriadkovaným“ zemiakom.

A hlavne uvoľnite záhony po redkvičkách, skorom šaláte, pekinskej a čínskej kapuste, skorej hlávkovej kapuste, čiernom koreňi a karotkách. A hneď znova vysejte šalátovú čakanku, kríčkovú a tyčkovú fazuľu, a hrach dreňový.

Opakovane vysievajte karfioly – letné odrody. Po „ľadových mužoch“ urýchlene presadíme na veľké záhony tyčkové aj kríčkové paradajky, uhorky šalátové aj nakladačky, baklažány, prípadne papriky a patizóny alebo cukety.

Prenášanie teplomilných rastlín

Po „zmrznutých mužoch“ môžete začať prenášať von rastliny, ktoré zimovali vo vnútri. Ak je pod mrakom a daždivé počasie, je to pre ich aklimatizáciu vonku ideálne. Stále ale sledujte aktuálne počasie. Výrazný pokles nočných teplôt by im mohol uškodiť. Von už tiež môžete vybrať begónie a kany.

U všetkých rastlín na kmienku v túto dobu vyrastajú z bázy (kmienku) výhony. Vylamujte ich ihneď ako ich objavíte. Vysiľujú celú rastlinu. Tiež u ruží sa v túto dobu „derú“ na svet výhony z podnoží. Niekedy sú aj ukryté v pôde. Preto ruže pravidelne kontrolujte.

Tipy čo urobiť v máji na záhrade

Jarné mesiace sú ideálne pre výsadbu skalničiek a trvaliek. Na výstavách aj v záhradníckych centrách nakúpime najrôznejšie rastliny.

Varovanie

Pri výsadbe paradajok v máji a začiatkom mája na vonkajšie stanovisko existuje reálne nebezpečenstvo poškodenia nízkymi teplotami.

Pokiaľ porast nadkryjeme netkanou textíliou, môžeme toto riziko výrazne znížiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button