Kuchyňa

Ako a čím si prevoňať Vianoce?

VianoceSamozrejme, že Vianoce sú nielen darčeky pod stromčekom, kapor na tanieri a príjemná vôňa ihličia, ale aj iné vône, ktoré sú s Vianocami späté. Napríklad nemožno opomenúť oddávna známu purpuru na platni alebo tlejúcich františkov, tiež vôňa čerstvo upečených cukroviniek s vanilkou, alebo perníkov, ktorých vôňa je úplne nezameniteľná. Najčastejšie sú však pôvodcom krásnych vôni rôzne druhy korenia. Ako a čím si prevoňať Vianoce?

Čo budete potrebovať ak si chcete prevoňať Vianoce

  • vanilka
  • škorica
  • zázvor
  • vonné sviečky
  • aróma lampa
  • aróma olej

Vanilka

Pečivo na Vianoce si nemožno predstaviť bez VANILKY. Verte alebo nie, ale po stáročia bývalá vanilka aj platidlom. Vanilka je vlastne orchidei, ktorá nás neteší svojimi kvetmi, ale aromatickými strukmi. Do Európy sa dostala po objavení Ameriky.

Obyvatelia Mexika ju používali k okoreneniu nielen čokolád a kakaa, ale aj na výrobu voňaviek či liečiv. Vanilkové kvety sa otvárajú len na veľmi krátku dobu,  a tak bolo veľmi problematické jej opelenie.

Po objave umelého opeľovania sa jej pestovanie veľmi rozšírilo.

Struky vanilky

Vanilka sa pestuje pre aromatické struky, ktoré sú zrelé na žatvu najskôr po siedmich mesiacoch od rozkvetu. Vôňa a chuť vanilky je daná obsahom vanilínu, ktorý je tiež vyrábaný synteticky. Vanilka sa vždy pridáva do jedla až tesne pred jeho dokončením.

Vanilka sa pridáva predovšetkým do sladkého pečiva, pudingov a pod.

Na vanilkový cukor stačí vložiť 1 vanilkový struk do pohára, zasypať cukrom, nádobu uzavrieť a po niekoľkých dňoch takto získate vanilkový cukor.

Zázvor

Prevoňať Vianoce môžete aj so zázvorom. ZÁZVOR je jedným z najstarších a najdôležitejších korenín. V planej podobe dnes už nie je známy. Do Európy sa dostal vďaka čulému obchodovaniu. Rastliny sú vytrvalé a podobné nášmu tŕstiu alebo kosatcom.

V pôde rastú vytrvalé korene s bizarnými dužinatými odnožami. Zbierané sú po odkvitnutí, keď sa rastliny začínajú zaťahovať. Dužinaté odnože sa dokonalým prepieraním zbavia zvyškov zeminy.

Potom sa lúpu, nakrájajú na plátky o sušia. Podľa spôsobu spracovania rozlišujeme zázvor na čerstvý, mletý a na prášok, lúpaný, v plátkoch a kandizovaný.

Ako využiť zázvor

zázvor na výrobu sirúpuZázvorová chuť je veľmi výraznej arómy, sladkastá a príjemne štipľavá. Zázvorom sa ochucujú nielen mäsité pokrmy, ale i medovníky, sladké pečivo a sušienky.

Účinné látky v zázvore podporujú trávenie, takže ak si chcete prevoňať Vianoce bude zázvor po bohatom hodovaní naozaj potrebný! Zázvor tiež slúži ako vynikajúci, preventívny prostriedok proti nachladnutiu.

Zázvorový čaj s medom zahrieva telo a zlepšuje krvný obeh. Takže keď prídete premrznutí z vianočnej zimnej prechádzky, nezabudnite si ho uvariť.

Škorica

škoricaŠKORICA je korenie a zároveň liečivá bylina využívaná v našich kuchyniach už po stáročia. Najčastejšie sú voňavou škoricou ochutené pokrmy z jabĺk, koláče, štrúdľa, vynikajúci je tiež jablkový čaj povarený s celou škoricou, s klinčekmi, cukrom a šťavou z citróna.

Na prípravu takéhoto čaju môžete využiť práve šupky a aj jadierka z jabĺk, ktoré sme postrúhali do štrúdle.

Tento čaj nám pri varení prevonia celú domácnosť, a to nielen na Vianoce.

O škorici sa tiež hovorí, že má liečivé účinky: znižuje cholesterol a hladinu krvného cukru. Jej nezameniteľná vôňa je pre vianočné obdobie jednou z najtypickejších. Škorica má schopnosť vnútorne zahriať ľudské telo a rozprúdiť krv, nielen na Vianoce. Nie nadarmo sa pridáva v zime do vareného vína, punču či zimného čaju.

Aróma lampy

klinčekySamozrejmosťou moderných Vianoc sa stali aróma lampy, ktoré sa dnes používajú veľmi bežne.

Existuje celý rad aromatických olejov, ktorých 3-4 kvapky do vody v hornej časti odparovacej aróma lampy splní svoj voňavý účel na dlhé hodiny.

Tiež môžeme na vianočné obdobie zaobstarať veľa najrôznejších druhov vonných sviečok.

Pre vianočné obdobie sa budú zrejme najčastejšie využívať tie, ktoré majú vôňu škorice, borovice, citrusových plodov atď.

Klinčeky

Krásne tiež zavonia, či už pri práci alebo aj po zhotovení pomaranča vpichovanom klinčekmi. Môžeme skúsiť aj nejaký zložitejší vzor, potom si zakúpime radšej aj dva sáčky klinčekového korenia. Niektoré sú už mierne rozdrobené, a to potom k vpichovaniu do pomaranča nemožno použiť.

Klinček je vlastne usušený púčik stromu Klinčekovca vonného, ktorý sa k nám dováža z Madagaskaru a Zanzibaru. Klinček má totiž povesť  miestneho anestetika, takže ním môžete prevoňať Vianoce alebo použiť ho, ak vás náhodou rozbolí zub. Tlmí bolesť a dezinfikuje ústnu dutinu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button