Ako liečiťZdravie a krása

Ako bojovať proti migréne prírodnou cestou?

ako bojovať proti migréneTrápia vás bolesti hlavy alebo migréna a nechcete stále užívať tabletky na bolesť? Skúste využiť silu prírody a bojovať proti migréne prírodnou cestou. V tomto článku sa dozviete, ako na to.

Ako bojovať proti migréne pomocou rimbaby obyčajnej

Najznámejšou a najúčinnejšou bylinou na migrény je bezpochyby rimbaba obyčajná. Táto trvalka kvitne od júna do septembra malými bielymi kvietkami so žltým stredom. Z rimbaby obyčajnej sa zbiera jej vňať, ktorá sa potom suší v tieni.

Čerstvé listy môžeme užívať počas celého vegetačného obdobia. Rimbaba v prvom rade tlmí bolesť, je veľmi vhodná proti bolestiam hlavy, migréne a menštruačným bolestiam. Uvoľňuje kŕče svalového a nervového pôvodu.

Čo je potrebné na tinktúru z rimbaby obyčajnej:

  • hrsť vňate z rimbaby obyčajnej
  • konzumný lieh
  • uzatvárateľný pohár

Ako si pripraviť tinktúru z rimbaby obyčajnej

Hrsť čerstvej vňate z rimbaby obyčajnej nakrájame nadrobno. Vňaťou naplníme pohár zhruba do 1/5 a zalejeme ju 65% konzumným liehom, prípadne vodkou, či slivovicou.

rimbaba obyčajnáPohár necháme stáť na slnku aspoň mesiac. Denne pretrepávame a nakoniec prefiltrujeme cez plátno.

Tinktúru užívame takto: pri nástupe migrény asi 10 kvapiek a potom každú pol hodinu ďalších 10 kvapiek až do zmiernenia bolesti, avšak maximálne za deň by ste mali prijať 50 kvapiek tejto tinktúry. Pri akútnych bolestiach a kŕčoch možno vziať 1-2 kávové lyžičky, ako jednorazovú dávku.

Rimbaba pôsobí tiež ako prevencia migrény, stačí denne zjesť jeden čerstvý list rimbaby. 2-3 listy denne potom pôsobia ako liek na migrénu.

Aké bylinky sú ešte vhodné, ak chcete bojovať proti migréne

Ak chcete bojovať proti migréne prírodnou cestou, môžete využiť aj ďalšie iné bylinky, ktoré sú vhodné na prevenciu, či liečbu migrény.

Vhodnými bylinkami sú: angelika lekárska, majorán záhradný. V aromaterapii ďalej využijeme odvar z levandule, ktorý inhalujeme. Levanduľu alebo rozmarín vo forme éterického oleja môžeme tiež kvapnúť do kúpeľa.

Prevencia proti migréne

bolesti hlavyAk chceme predchádzať vzniku migrény, masírujeme spánky levanduľovým olejom.

Takýto olej si môžete vyrobiť tak, že nasekáte hrsť kvetov levandule, zalejete ich 1 dcl olivového oleja a necháte dobre uzatvorené v nádobe v tmavej miestnosti po dobu 1,5 mesiaca. Raz za 2-3 dni tento olej premiešajte.

Ako prevenciu a súčasť liečby sa odporúča zvýšiť príjem horčíka (nájdeme ho napr. datliach, banánoch a marhuliach), vápnika (veľké množstvo vápnika obsahuje napr. mak, chia semienka, či morské riasy), omega 3 mastné kyseliny (nájdeme ich v tučných rybách a orechoch). Vhodným doplnkom je tiež pupalkový olej.

Príčiny migrény

Presné dôvody migrény nie sú v dnešnej dobe ešte stále celkom známe. Ale je veľká pravdepodobnosť, že ak je vo vašej rodine niekto s migrénou, tak to môže postihnúť aj vás, teda veľkú úlohu pri migrénach zohráva genetika.

Istú mieru zodpovednosti za vznik migrény môže mať prichádzajúca menštruácia a veľké hormonálne zmeny. Migréna, jej intenzita a frekvencia môže byť ovplyvnená aj antikoncepčnými tabletkami.

Odborníci hovoria, že migréna môže byť vyvolaná aj rôznymi abnormalitami v cievach a ich prílišnou citlivosťou. Aj vonkajšie faktory veľmi pôsobia na migrénu. Medzi vonkajšie faktory patrí spánok, stres, počasie, niektoré druhy potravín a iné.

Tip ako bojovať proti migréne

Pri jedení čerstvých listov môžu v ústach vzniknúť vyrážky, či vriedky. Citlivejšie osoby si môžu lístky vopred usmažiť. 

Upozornenie

  • Poháre na tinktúru z rimbaby obyčajnej nesmú byť tmavé.
  • Rimbabu by nemali užívať ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi a tehotné ženy.
  • Bojovať proti migréne prírodnou cestou má určite zmysel!
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button