AkoaPreco.com > Návody > Ako batikovať oblečenie viazanou batikou?

Ako batikovať oblečenie viazanou batikou?

ako batikovať oblečeniePomocou batikovania si môžete vytvoriť oblečenie podľa svojich predstáv. Batikovanie je technika farbenia, ktorá vám umožní vytváranie ľubovoľných vzorov napríklad na látke. Batikovanie sa môže zdať spočiatku ťažké, no nie je tomu tak. Pár základných trikov vám prinášajú nasledujúce riadky. Ako batikovať oblečenie viazanou batikou?

Čo budete potrebovať ak chcete batikovať


  • látku
  • farbu na textil
  • hrniec
  • vodu
  • soľ
  • ocot
  • varešku
  • povrázok

batikovanie oblečeniaNa batikovanie je vhodné použiť oblečenie, ktoré je zo 100% bavlny alebo hodvábu, vhodnou látkou je tiež plátno. Na syntetické látky farba zle priľne, navyše dochádza k zlému vpíjaniu farby a nie je ľahké vytvárať na oblečenie rôzne vzory.

Farbu na batikovanie vyberajte tiež starostlivo. Najlepšie je použiť starú a osvedčenú klasiku – tj. farby značky Dúha alebo Iberia, jedná sa o klasické farby na textil.

V konečnej fáze budete potrebovať dostatok vody, veľký hrniec (nádobu, pre farbiaci kúpeľ), starú varešku (ktorú už nebudete využívať na varenie) a povrázok.


Postup farbenia

Pripravte si látku, kus oblečenia, ktorý chcete nafarbiť. Napred si starostlivo premyslite, akú farbu použijete a aký vzor na látke chcete vytvoriť. Tam, kde látku alebo oblečenie pevne zviažete, tam farba neprenikne a na tomto mieste vám zostane látka v pôvodnom sfarbení.

V hrnci si pripravte farbiaci kúpeľ (môžete pridať aj pár malých lyžičiek soli). Postupujte presne podľa návodu, ktorý je uvedený na farbe na textílie. Do farbiaceho kúpeľa vložte látku a dôkladne miešajte – cca 20 minút, aby sa látka odfarbila na všetkých požadovaných miestach.

Po dostatočnom premiešaní vo farbiacom kúpeli, látku vyberte a dôkladne ju prepláchnite v čistej vode (môžete vypláchať aj v práčke), potom látku ešte vyplákajte vo vode s trochou octu (roztok vody a octu v pomere 1:20), ten farbu ustáli.

Dôkladne vyžmýkajte a až v tejto chvíli už nabatikovanú látku rozviažte. Na záver môžete ešte vlhkú nabatikovanú látku prežehliť.

Použitie viacerých farieb

Môže sa stať, že budete chcieť batikovať s pomocou viacerých farieb. V tomto prípade nezabudnite dodržať zásadné pravidlo, tj. batikovať od najsvetlejšej farby po najtmavšiu. Efekt nemusí vždy zodpovedať vašim predstavám.

Postup je v tomto prípade takmer totožný ako pri batikovaní pomocou jednej farby. Vždy, keď látku vyberiete z farbiaceho kúpeľa, tak ju dôkladne preplákajte, ale nikdy ju neustaľujte pomocou roztoku vody a octu. Túto fázu si nechajte až pri poslednom farbení.

Koliesko

koliesko a batikovanieAk chcete pomocou batikovania vytvoriť koliesko, potom v mieste, kde chcete mať jeho stred, stiahnite látku povrázkom a motajte. Čím obmotáte väčší kruh, tým bude nabatikované koliesko väčšie.

Pruhy

Ak chcete pomocou batikovania vytvoriť pruhy, potom poskladajte látku ako harmoniku, ako náhle ju budete mať poskladanú, opäť ju pevne zviažte (ako u koliesoka) a nabatikujte.

Ľubovoľné


Ak si chcete vytvoriť batiku formou pokusu a omylu, potom látku stlačte do kolieska a rôzne (stále však pevne) ju obväzom zaviažte. Po vybratí z farbiaceho kúpeľa a po ustálení budete prekvapení, aký výtvor sa vám podarilo vyrobiť.

Upozornenie

Rozhodne neperte batikové oblečenie s bežnou bielizňou. Batikované oblečenie púšťa farbu a mohli by ste si zafarbiť ostatné kúsky, pri ktorých by ste o to ani nestáli. Radšej batikované oblečenie perte zvlášť.

Mohlo by vás zaujímať

ako na správne sušenie kvetov návod

Ako na sušenie kvetov?

Chcete sa dozvedieť ako na sušenie kvetov u vás doma? V tomto článku sa dozviete, ako si …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.