Deti

Ako zvýšiť detské sebavedomie?

V tomto článku sa dozviete ako pracovať na detskom sebavedomí a ako ho zvyšovať, pokiaľ je to potrebné. Niekto je celý život ustráchaný, niekto zase prehnane sebaistý. Zdravé sebavedomie získavame už v detstve, a to vďaka výchove v rodine. Aj keď sa v dospelosti dá všeličo vylepšiť, úplne zásadné je, ako sa naše sebavedomie a sebaúcta formujú už v útlom veku. Ako teda dieťa vychovávať, aby z neho vyrástol zdravo sebavedomý človek?

Detské sebavedomie, ako základ osobnosti

V prvom rade je dôležité vnímať svojho potomka ako jedinečnú osobnosť. Neznamená to dovoliť mu automaticky všetko, čo si zaumieni, ale prihliadať aj na to, že má inú povahu ako my, reaguje po svojom a svoj obraz sveta si tiež vytvára podľa seba.

Porovnávanie s inými deťmi

Neporovnávajte dieťa s jeho rovesníkmi, ak sa vám zdá, že sú v niečom úspešnejší. Ak váš syn nie je športovo založený, nenúťte ho, aby chodil na lyžovanie len preto, že sa tomu venujú susedove deti a baví ich to. Rozvíjajte to, čo vie, nenásilne a prirodzene.

smutné dieťa

Nikdy nekritizujte jeho schopnosti ani vzhľad, pretože to môže veľmi výrazne narušiť detské sebavedomie.

Môžete tým vytvoriť dieťaťu komplexy menejcennosti, ktoré nemajú so zdravým sebavedomím nič spoločné a človek sa ich len veľmi ťažko zbavuje.

Príliš okatá, nápadná a prehnaná pochvala je tiež na škodu. Dieťa má podozrenie, že ho chcete iba povzbudiť a že v skutočnosti nie ste s jeho výsledkami príliš spokojní.

Nepreháňajte to s prísnosťou

Extrémna prísnosť sa rozhodne nevypláca. Niektorí rodičia sú zástancami takzvanej „tvrdej výchovy“.

Podľa nich je dieťa sebavedomé len vtedy, keď niečo v živote dosiahne a aby niečoho dosiahlo, je nutné zaťať zuby a navštevovať popri škole najrôznejšie krúžky a kurzy.

Tento prístup ale neprináša záruku, že dieťa robí, čo ho naozaj baví a to má taktiež veľký vplyv na detské sebavedomie.

Rodičovské reakcie

Ideálne je, keď reagujete na detské úspechy a neúspechy primerane. Za neúspechy, dieťa netrestajte, a dobré výsledky pochváľte, ale jedno ani druhé zbytočne nezveličujte. Najlepšie je byť dieťaťu dobrým vzorom, pretože potomok sa najviac učí tým, že pozoruje vaše správanie. Ak prepadnete negatívnemu postoju k životu, na všetko nadávate a neveríte si, ťažko očakávať, že vaše dieťa bude veselé, optimistické a sebavedomé.

Práve preto si dávajte pozor, či ste priateľskí a otvorení k ostatným, aby sa váš syn či dcéra naučili nadväzovať zdravé medziľudské vzťahy. Tie sú pre jeho sebaúctu a zdravé detské sebavedomie veľmi dôležité.

Pozrite si aj tabuľka veľkosti detí

Čo nepatrí do výchovy detí

Do výchovy nepatrí ani citové vydieranie, manipulácia, vyhrážky, zastrašovanie a nedôslednosť. Ak sa dieťa nemôže spoľahnúť na to, čo rodičia povedia, vedie to k úzkostiam, obavám a detské sebavedomie je týmto opäť porušené. Preto by rodičia mali vždy zvážiť, čo povedia a urobia, pretože nič sa nedá vrátiť späť.

sebavedomé dieťaZnevažovať dieťa, že je bojazlivejšie než ostatné, alebo ho dokonca zosmiešňovať, je absolútne neprijateľné, ak chcete vychovať psychicky odolného jedinca.

Bezpodmienečná láska, dôvera a podpora, to sú základné piliere, ktoré by ste mali dieťaťu dopriať, aby sa v čase dospievania a dospelosti mohlo spoliehať nielen na rodičov, ale predovšetkým samo na seba. S tým ide ruka v ruke aj láska k sebe samému.

Príliš kritizované dieťa sa samo nemá rado, a to nabúrava jeho snahu správať sa sebavedome v prítomnosti ostatných.

Tipy ako zvýšiť detské sebavedomie

  • Dieťa povzbudzujte primerane jeho veku.
  • Motivujte ho primerane, inak stratí záujem.
  • Vystihujte jeho silné stránky a tie prirodzené podporujte.
  • Vyhýbajte sa porovnávaniu, nikdy z neho nevzíde nič dobré.
  • Nebuďte na dieťa príliš prísni, ale ani extrémne ochraňujúci.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button