Ako si vybrať

Ako zvládnuť výber postele na jednotku?

ako zvládnuť výber posteleNajdôležitejšia vec v našom dome. Áno hovoríme tu o posteli. Ak už si nejakú vyberáme musíme myslieť na to, že ju máme na viacero rokov a je dôležité, aby sa nám ako páčila, tak spĺňala aj nejaké kritéria zo zdravotného hľadiska. Akú posteľ si teda vybrať, aby sme naše rozhodnutie po chvíli neoľutovali?

Základne otázky pri výbere postele:

  • ako by mala posteľ vyzerať (jej tvar, farba, ladenie s interiérom miestnosti)
  • ako často plánujete posteľ využívať (príležitostné spanie, každodenné spanie)
  • akú kvalitu materiálov a spracovania požadujete
  • akými funkciami by mala byť vybavená
  • koľko by mala stáť

Ak už si posteľ vyberáme mali by sme prihliadať na tieto kritériá:

1. Počet lôžok

Zastavme sa najprv pri dvojlôžkových posteliach čiže manželských. Sú totiž najpredávanejšie už len z toho hľadiska, že majú viac priestoru. Cena sa odvíja najmä od materiálu, z ktorej je vyrobená ale aj jej funkcie úložného priestoru.

Sú dominantou každej jednej spálne, preto treba myslieť aj na výber tvaru, farby a hlavne odolnosti a výdrže.

Keď už investujete do dlhoročnej manželskej postele je treba myslieť hlavne na kvalitu.
jednolôžkové postele

Jednolôžkové postele treba prehodnotiť podľa toho aký účel majú spĺňať.

Ak ich bude využívať iba návšteva na príležitostné spanie netreba rozmýšľať nad kvalitou materiálu, z ktorej je vyrobená alebo fantastického dizajnu. Iné je ak posteľ budú denno denne využívať vaše deti.

V každom prípade tieto postele sú cenovo výrazne lacnejšie ale o to nižšia je aj ich výdrž.

2. Typy konštrukcie:

Poznáme klasické, poschodové, rozkladacie a vyklápacie postele. Ak máte už jasno, ešte sa na moment zastavte, pretože každá má svoje pre aj proti.

Klasický typ

Úplná klasika, ktorá len stojí pevne na podlahe a úložný priestor je nulový. Naopak tento druh postelí má oveľa viac  zaujímavý dizajn.

Poschodové postele

S poschodovými posteľami ušetríte veľa priestoru, najmä ak máte dve a viac detí. Nie sú až tak populárne a ani toľko nenapredujú ako iné druhy postelí.

V súčastnosti doba praje viac rozkladacím posteliam. Hlavným dôvodom je bezpečnosť, keďže z dvojposchodovej postele je väčšie riziko zranenia sa či už pádom počas spánku alebo lezenia po rebríku smerom hore.

Pri týchto druhoch postelí treba myslieť hlavne na bezpečnosť, hlavne ak sa jedná a vaše deti.. Dajte prednosť pevným a jednoliatym bočniciam, hlavne na hornom lôžku.

Rozkladacie postele

rozkladacia posteľJednoznačný favorit v šetrení miesta. Dajú sa využiť pri akejkoľvek príležitosti.

Na prvý pohľad vyzerajú celkom nenápadné, ale prakticky sú na nezaplatenie.

Preto sú vhodne najmä do študentských izieb, kedy sa po vysunutí jej boku stane komfortná dvojlôžková posteľ. Jej cena sa samozrejme odvíja na veľkosti rozloženého lôžka.

Vyklápacie postele

Ak skutočne potrebujete umiestniť v izbe plnohodnotnú posteľ a nechcete každodenne spávať na rozkladacej pohovke, existuje aj riešenie vyklápacej postele.

Pre vyklápacie postele sa tiež používa označenie sklápacie, sklopné, alebo výklopné postele. Všetky výrazy popisujú to isté riešenie: posteľ, ktorá sa cez deň nenápadne schová v skrini.

Takýmto spôsobom dokáže ušetriť potrebný životný priestor. Keď si celú posteľ ráno zaklopíte do skrine, získate miesto navyše.

3. Delenie postelí podľa základného výrobného materiálu

Postele z masívu

Kvalita je kvalita a pri posteli to platí dvojnásobne. Masívne drevo zabezpečí, odolnosti voči vŕzganiu (pevnosť) (Čo s vŕzgajúcou posteľou?) a povrchovému poškodeniu, dobrú nosnosť postele (odolnosť pri dlhodobej záťaži) a nezávislosť čo sa pohodlia a zdravia týka, pretože masívne drevo toľko nezadržiava prach.

Ak nie je v popise produktu uvedené inak, pri kúpe postele kupujeme iba rám jednolôžka alebo manželského dvojlôžka. K posteli si následne dokupujeme rošt a matrac.

Najpredávanejšie a najlacnejšie drevené masívne postele sa vyrábajú zo smrekového a borovicového dreva.

Kvalitnejšie drevo je buk a ešte lepšie je zvoliť si posteľ z tvrdého dubového dreva, ktoré je však drahšie.

Podľa priania zákazníka sa každé drevo môže namoriť do zvoleného odtieňu. Na povrchovú úpravu masívu sa používa bezfarebný lak (lesklý alebo matný).

Drevené: drevotrieska s povrchovou úpravou (lamino a laminát)

drevene posteleAko náhrada masívneho dreva môže slúžiť drevotrieska.

Je výhodná najmä svojou cenou a vyrába sa prevažne s povrchovou lamino úpravou (do tejto kategórie patrí aj úprava fóliovaním) a povrchovou úpravou odolným laminátom (CPL, HPL).

Postele z drevotriesky ponúkajú množstvo povrchových motívov a farieb v podobe nalepených fólií.

Laminovaná drevotrieska sa hodí na menej namáhané typy nábytku. Nevýhodou je slabá odolnosť voči vlhkosti.

Treba myslieť aj na to, že posteľ z drevotriesky taktiež začína vŕzgať oveľa skôr, ako posteľ z dreveného masívu a problém nemusí vyriešiť ani dodatočné doťahovanie skrútok a roštu.

Čalúnené postele

Tieto druhy postelí sú v našich končinách pomerne obľúbené.

Hlavným dôvodom kúpy takéhoto typu postele, je široká paleta výberu čalúnenia, na ktorú  sa používa látka, ekokoža a pravá teľacia koža.

Konštrukcia čalúnených postelí môže byt z masívneho dreva alebo z drevotriesky.

Vyžaduje si však starostlivosť, musí sa z nej odstraňovať prach vysávaním (ak nie je poťahová látka povrchovo upravená Teflónom, ktorý prach odpudzuje).

Pri výbere čalúnených postelí odporúčame zvážiť postele, do ktorých si môžete vložiť samostatný rošt a nečalúnený matrac podľa Vašich preferencií.

Myslite aj nato, aby mala posteľ premyslené odvetrávanie, matrac totiž pohlcuje vlhkosť, vydanú z tela počas spánku a následne potrebuje počas dňa vyschnúť.

Ak máte v posteli čalúnený matrac, vedzte že nie je stavaný na náročné každodenné spanie a čalúnenie bráni rýchlemu odvetrávaniu matraca.

Kovové postele

kovová posteľDizajn kovových posteli je pre niekoho príťažlivý, pre iných zase chladný a toto často rozhoduje o kúpe tohoto druhu  postele.

Najviac zaujme detailná práca umeleckého kováča, ktorý dokáže vytvoriť skutočné umelecké dielo. Je vhodná najmä pre ľudí, ktorí majú romantickú dušu.

Medzi ďalšie prednosti patrí vysoká pevnosť a nosnosť a výborná vzdušnosť.

Odolnosť kovových trubiek je veľmi veľká, kovová posteľ teda nevyžaduje žiadnu starostlivosť a veľmi rýchlo ju vyčistíte vlhkou handričkou.

Aké ďalšie otázky kladú zákazníci pri kúpe novej postele?

Akú veľkosť postele si vybrať?

Najčastejšia kladená otázka každého zákazníka. Tu treba prehodnotiť koľko priestoru na spánok nám treba ( výška u vyšších ľudí hrá hlavnú rolu) teda rozmery matracu, na ktorom budeme dlhé roky spávať.  Každý ma svoje vlastné preferencie na rozmer ložnej plochy na spanie.

Rozmer matraca je definovaný primárne dĺžkou a šírkou.

Kvalitné matrace na najlepšie ceny

Dĺžka matraca

Každý z nás spí inak a má teda aj vlastné kritériá. Dĺžku treba vyberať podľa našej výšky prípadne výšky partnera. Matrac potom vyberať o niečo dlhší ako je výška postavy cca +20cm. Ľudia, ktorý majú viac ako 1,85 majú s výberom matrace už problémy, preto je potrebné popozerať sa aj po matracoch, ktoré sa dajú vyrobiť na mieru.

Štardantná výška matraca a teda aj najpredávanejšia je s dĺžkou 200cm. Ak ale potrebujete matrac na mieru treba myslieť aj na posteľ, do ktorej má byt nový matrac umiestnený.

Šírka matraca

Šírka matraca je individuálna a závisí od preferencií zákazníka a typu vybranej postele.

Najpredávanejšie jednolôžkové matrace majú šírku 90 cm. Jednolôžkové matrace šírky 100 cm sú zriedkavejšie, ale spánok na nich býva pohodlnejší. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť matrac.

Manželské matrace

Do manželských postelí je najtypickejší matrac s dĺžkou 200 cm a šírkou 180 cm.

Ako vplýva výška postele od podlahy na dobrý spánok?

Výška postele od podlahy je vzdialenosť vrchnej hrany matraca od dlážky v miestnosti. Ideálne je, keď sa na posteľ môžete pohodlne posadiť a z posedu sa následne bezproblémovo postaviť, či už máte 35 alebo 65 rokov.

V súčasnosti sa najčastejšie stretávame s posteľami s výškou 45 – 55 cm, aby bolo vstávanie z nej pre dospelú osobu najpohodlnejšie.

Starším a menej pohyblivým ľuďom odporúčame výšku ložnej plochy od podlahy približne 50 – 60 cm, ktorá im zabezpečí ešte ľahšie vstávanie.

Pohybový aparát staršieho človeka už nie je v takej dobrej kondícií a ráno pri vstávaní z postele je človek dolámaný a kĺby stuhnuté. Vyššia výška postele preto príde vhod.

Mám si kúpiť posteľ s čelom alebo je čelo zbytočnosť?
posteľ s čelom

Čelo na posteli vie dodať „pocit bezpečia“, hlavne ak posteľ nie je umiestnená hlavou ku stene, ale stojí voľne v priestore.

Čelo postele dokáže zastúpiť funkciu operadla, keď si otvoríte rozčítanú knihu ale zapnete TV a sedíte na matraci. Z postele sa tak stáva pohodlné kreslo.

Každá posteľ je v princípe vybavená dvoma čelami. Jedná sa o predné a zadné alebo čelo pri nohách a čelo pri hlave.

Predné čelo alebo čelo pri nohách sa vyrába prevažne v rovnakej výške ako posteľné bočnice, ale na trhu sú aj postele s vysokým čelom pri nohách.

Dôležitejšia je výška zadného čela alebo čela pri hlave, ktoré slúži na to, aby Vám nevypadával vankúš a aby ste si mohli komfortne oprieť chrbát.

Čo sa týka bočníc postele, ich výška by mala byť približne 7 cm a viac pod úrovňou matraca, aby  bočnice netlačili do nôh pri vstávaní z postele, po zatlačení matraca. Aby ste si neublížili, bočnice by mali mať zaoblené hrany.

Bariéry, bočnice alebo inak povedané malé zábrany (zábradlia) bývajú žiaduce pri detských posteliach.

Mám kúpiť do manželskej postele jeden matrac alebo dva?

V prípade manželskej postele je možné kúpiť aj 2 kusy rôznych roštov a matracov, ale posteľ musí byť vybavená nosnou priečkou na konštrukcii v strede a nosnými doskami alebo kovaniami po celom obvode lôžka.

Na tieto nosné dosky alebo kovania sa potom pokladajú 2 oddelené rošty. Toto technické riešenie však nemá každá manželská posteľ a v tomto prípade je následne vybavená úchytmi alebo kovaniami iba po vonkajšej strane.

Toto riešenie dovoľuje umiestniť iba jeden spoločný rošt spojený v pevnom ráme, nakoľko sa v strede nenachádza nosná priečka na 2 oddelené rošty.

Ideálne je mať takú posteľ, kde sa partneri počas spánku nebudú vyrušovať a preto odporúčame overiť si tento technický detail vyhotovenia a kúpiť si taký model, kde sa dajú vložiť 2 oddelené rošty a matrace.

Každý si vyberie svoju ideálnu tvrdosť a typ matracu, pri ich výbere však zachovajte približne jednotnú spoločnú výšku, aby ste po ich položení do postele nemali v strede medzi matracmi 5 cm vysoký schodík.

Ako sa dá využiť priestor pod posteľou?

Využiteľný úložný priestor pod posteľou je obmedzený hlavne výškou postele. Na uskladnenie veci môžete pod posteľ umiestniť napríklad špeciálnu zásuvku pod posteľ.

Posteľ má byť ideálne navrhnutá tak, aby poskytla odvetrávanie matraca. Odvetrávanie je zabezpečené tak, že suchší vzduch v miestnosti vstupuje pod posteľ pomedzi lamely roštu, prechádza do vyšších častí a následne matrac vysušuje.

Ak voľný úložný priestor pod roštom zaplníte po okraj napríklad sezónnym oblečením, matrac sa neodvetrá, nakoľko nebude zabezpečené prúdenie dostatočného množstva suchého vzduchu, potrebného na odstránenie nežiaducej vlhkosti z matraca.

Voľný priestor pod roštom teda zapĺňajte s rozumom.

Aké osvetlenie by sme si mali zvoliť k posteli?

Najlepšie by bolo LED svetlo, o ktoré sa nepopálite. LED technológia sa dnes používa aj do integrovaného osvetlenia v posteliach. Jeho najväčšou výhodou je, že šetrí vaše oči, či už večer pri čítaní alebo v noci, keď ste rozospatý a potrebujete si posvietiť.

Na čítanie sa najčastejšie používajú nočné lampy na nočnom stolíku, umiestené po stranách, s cieľom obmedziť vyrušovanie partnera. Pokiaľ je svetlo integrované do čela postele, umiestňuje sa vyššie nad hlavu, býva dobre rozptýlené a vyznačuje sa jemnou svetelnosťou.

Veríme, že sme Vám spomenutými radami pomohli a želáme Vám, aby ste si z pestrého množstva postelí vybrali tú pravú pre Vás. Máte nejaké otázky? Kontaktujte nás alebo sa opýtajte v komentári!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button