Ako liečiť

Ako zvládať stres?

ako zvládať stresPri veľkom pracovnom nasadení, problémových situáciách v domácnosti aj v spoločnosti sa nikto z nás z času na čas nevyhne stavu, kedy ho ovláda stres. Ako sa dá stresu predísť a keď už sa u vás prejaví, ako ho zvládnuť? Na to vám odpovedia nasledujúce riadky ako zvládať stres.

Čo je to stres?

Stres možno chápať ako určitú ochrannú reakciu organizmu, ktorý reaguje na určité vonkajšie podnety. Ak sa ocitnete v situácii, ktorá je pre vás neprirodzená, môže telo reagovať práve takouto reakciou.

Pri strese dochádza k veľkému emocionálnemu vypätiu, strate energie, únave. Pri dlhodobejšom pôsobení sa potom môžu dostavovať depresie, ktoré treba častokrát liečiť odborne.

Človek, ktorý je trvalo vystavený tlaku a nevie sa s ním vysporiadať, môže po čase trpieť aj vážnymi psychickými problémami a chorobami. Prejaví sa však aj fyzickými ťažkosťami – častejšími ochoreniami, ťažkosťami so srdcom, zvýšeným krvným tlakom a pod.

Prejavy stresu

Stres sa môže u každého z vás prejavovať s rôznou intenzitou. Ide aj o to, akým spôsobom ho ovládate. Do určitej miery sa dá proti stresu bojovať prevenciou.

Niektorí ľudia si na stresové situácie postupne zvyknú, čo má za následok zníženie jeho prejavov.

Hlavné prejavy stresu:

Ako vidíte, prejavy sú psychického a aj fyzického charakteru. Obvykle ide o ich kombináciu.

Tipy na rýchle zmiernenie stresu

  • Dýchanie zhlboka – ak cítite, že ste v strese, skúste sa na chvíľku odpútať od situácie, ktorá ho vyvolala. Niekoľkokrát za sebou sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Táto metóda je pomerne účinná.
  • Horúci kúpeľ – ak máte túto možnosť, napustite si plnú vaňu horúcej vody, pridajte do nej trochu levanduľovej vône a ponorte sa do nej. Aromatický kúpeľ v horúcej vode dokáže telo aj myseľ skvele uvoľniť.
  • Masáž – tak isto vynikajúci spôsob, ako uvoľniť napäté telo a odreagovať sa.
  • Prechádzka – zájdite si na pár minút sa niekam prejsť do prírody alebo do parku.

Prevencia proti stresu

Strava

zdravá strava_Zdravý človek dokáže lepšie odolávať stresu. Práve preto je jedným z preventívnych opatrení potreba sa zdravo stravovať.

Zdravá a vyvážená strava dodá vášmu telu nevyhnutné vitamíny a ďalšie látky. Proti stresu pôsobí najmä vitamín C (aké potraviny sú zdrojom vitamínu C), ktorý obsahuje najmä ovocie, konkrétne citrusové plody.

V strave by nemali chýbať napríklad ani ryby. Sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré prispievajú k vitalite organizmu, dodávajú mu potrebnú energiu.

Spánok

Odpočinok je jedným zo zásadných preventívnych krokov. Pravidelný spánok, ale pokojne aj kratší popoludňajší odpočinok prispievajú k vyššej odolnosti organizmu voči stresu.

Pohyb

Fyzická aktivita prispieva k tomu, že telo produkuje endorfíny. Všimnite si, že po fyzickom výkone ste oveľa menej náchylní na stres, len tak niečo vás nerozhodí.

Pracovná záťaž

Najväčší stres zažíva väčšina z nás v zamestnaní. Ako preventívne opatrenie je preto vhodné nezaťažovať sa príliš pracovnými povinnosťami a netrápiť sa so všetkým, čo v zamestnaní nezvládnete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button