Deti

Ako začať s príkrmami?

príkrmyPrvých niekoľko mesiacov života je pre vaše bábätko jediným zdrojom potravy mlieko. Ale raz príde doba, keď už mu nebude stačiť a potom prichádzajú na rad príkrmy. Kedy a ako začať s príkrmami?

Kedy začať s príkrmami?

Všeobecne sa odporúča začať s príkrmami po ukončenom 6. mesiaci dieťaťa. U nedojčených detí to môže byť aj skôr, ale nikdy nezačínajte prikrmovať pred ukončeným 4. mesiacom. Nasadenie príkrmov príliš skoro zaťažuje obličky a zvyšuje riziko vzniku potravinových alergií.

Keď začínate prikrmovať, dieťa by malo vedieť kontrolovať pohyby hlavy, sedieť s oporou. Malo by vedieť prehĺtať z lyžičky aj stravu, ktorá nie je úplne tekutá.

Ako spoznám, že nastal ten pravý čas na príkrm?

  • dojčíte viac ako 8-12x denne
  • nedojčené bábätko vypije 900-1000ml mlieka a je stále hladné
  • bábätko sa v noci budí častejšie, je hladné a chce piť
  • bábätko váži cez 6kg
  • bábätko vás veľmi pozorne sleduje, keď jete

Ak sa vám zdá, že je vaše bábätko príliš hladné alebo že málo priberá, poraďte sa s vaším pediatrom o možnosti začať prikrmovať o niečo skôr.

Prvé príkrmy – na čo sa pripraviť?

kedy začať s príkrmamiPripravte sa na to, že vaše bábätko na prvýkrát nezje celú porciu, ktorú mu ponúknete.

Ide pre neho o úplne novú vec, musí sa oboznámiť s novou chuťou, konzistenciou jedla a sa lyžičkou.

Zo začiatku zje lyžičku alebo dve a väčšina príkrmu bude skôr okolo. Bábätko môže pľuvať a prskať, tak sa obrňte trpezlivosťou.

Vytvorte správnu atmosféru na jedlo

Pre jedlo vytvorte príjemnú atmosféru. Bábätko by malo byť dobre naladené a vy by ste nemali nikam ponáhľať.

Dieťa posaďte do sedačky alebo polohovateľnej stoličky tak, aby videlo na jedlo. Do jedla ho nenúťte a pri jedle ho veľa chváľte a povzbudzujte.

Kupované príkrmy alebo doma uvarené?

Je na vás, či sa rozhodnite príkrmy sama variť alebo budete kupovať už hotové v pohároch.

Kupované príkrmy

Výber hotových príkrmov je naozaj veľký a ich nákupom ušetríte trochu času. Vždy dodržujte odporúčania na poháriku, pre ktorú vekovú skupinu je príkrm určený.

Pretože dieťa zje zo začiatku len naozaj máličko príkrmu, odstráňte si z pohára potrebné množstvo a to ohrejte. Zvyšok uchovávajte podľa odporúčania na obale.

Jedlo ohrievajte vo vodnom kúpeli a dajte pozor na teplotu. Pred podaním príkrm poriadne zamiešajte a myslite na to, že bábätká sú na teplotu jedla oveľa citlivejšie ako my. V mikrovlnke jedlo radšej neohrievajte, pretože sa ohreje nerovnomerne a hrozí obarenie.

Doma uvarené príkrmy

ako krmiť bábetkoAk budete príkrmy variť sami, dbajte na výber potravín, ktoré použijete. Dajte prednosť doma vypestovanej zelenine alebo nakupujte bio kvalitu.

Vždy používajte len potraviny, ktoré sú zdravé a čerstvé. Nahnitá alebo plesnivá zelenina v sebe obsahuje toxíny, preto nestačí len odstrániť nahnité časti.

Zeleninu pripravujte v pare alebo varte vo vode. Na varenie používajte dojčenskú vodu. Vlastnoručne pripravený príkrm môžete po schladnutí zamraziť napríklad do formičiek na ľad a vždy si rozmraziť len potrebnú porciu. Nezamrazujte príkrmy so zemiakmi, pretože nie sú po rozmrazení chutné.

Začnite zeleninou

Úplne prvé príkrmy majú byť zeleninové, z jedného druhu zeleniny. Najlepšie je začať mrkvou, ktorá má pre dieťa príjemnú chuť. Mrkvu povarte, rozmixujte na hladkú kašu a pokvapkajte trochou olivového oleja.

Príkrm dajte dieťaťu pred poludňajším dojčením a potom dokojte. Začínajte s pár lyžičkami a postupne dávku zvyšujte, až časom dojčenie nahradíte úplne. Postupne môžete skúsiť ponúkať k príkrmu aj prevarenú dojčenskú vodu alebo dojčenský čaj. Do konca prvého roka dieťaťa pokrmy rozhodne nepřisolujte.

zdravá strava a olejJednotlivé druhy potravín zaraďujte postupne. 3-4 dni po sebe dávajte jeden druh zeleniny a sledujte či dieťa nemá nejaké negatívne reakcie, ako je vyrážka, bolenie brucha alebo nadmerné zaparenie.

Ak je bez reakcie, môžete rovnakým spôsobom zaradiť ďalší druh. Vyskúšajte postupne zemiaky, cuketu, tekvicu, brokolicu, červenú repu alebo špenát. Keď viete, že sú jednotlivé potraviny bez problémov, môžete ich začať kombinovať.

Ak dieťa nejaký druh odmieta, nechajte ho 2-3 dni tak a potom ho skúste ponúknuť znova.

Pridávajte postupne ďalšie potraviny

Asi po mesiaci od zavedenia prvých príkrmov, môžete začať pridávať chudé mäso – kuracie, morčacie alebo králičie. Do príkrmov môžete pridávať aj ryžu.

Ku koncu 7. mesiaca aj cestoviny alebo kuskus. Mäso podávajte k zeleninovému príkrmu každý deň. Raz týždenne ho môžete nahradiť vaječným žĺtkom. Bielok dávajte až po prvom roku.

Akonáhle si dieťa zvykne na zeleninové príkrmy, začnite nahrádzať dopoludňajšie alebo popoludňajšie dojčenie ovocným príkrmom. Začnite banánmi, jablkami alebo hruškou. Jablko a hrušku zozačiatku vždy povarte. Kupované ovocné výživy vyberajte neprisladzované.

Ak má dieťa v noci hlad, vyskúšajte večer nemliečnu kašu, napríklad ryžovú alebo kukuričnú.

Ako ďalej s príkrmami?

Koncom 7.-8. mesiaca podávajte príkrmy, ktoré obsahujú už väčšie kúsky alebo príkrmy nemixujte a len roztlačte vidličkou. Ak vaše bábätko nemá zúbky, nebojte sa, schopnosť jesť väčšie kúsky so zúbkami nesúvisí.

Okolo 8. mesiaca môžete do jedálnička dieťaťa zaradiť nesladený biely jogurt. Tvarohové dezerty dávajte až po prvom roku.

Okolo 8-9. mesiaca ponúkajte aj bežné pečivo natreté maslom alebo lučinou – nie celozrnné. Veľkosť kúskov prispôsobte schopnosti dieťaťa prehĺtať.

Koncom 1. roka už by dieťa malo byť schopné jesť stravu dospelých – samozrejme nekorenenú a nesolenú. Dieťaťu nedávajte sladkosti.

Kravské mlieko sa pre svoj vysoký obsah bielkovín neodporúča skôr ako po 2. roku, ideálne až po 3. roku dieťaťa.

Ak budete mať ohľadom zavádzania prvých príkrmov akékoľvek pochybnosti, nebojte sa a poraďte sa s detským lekárom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button