Zdravie a krásaKuchyňa

Ako vyzerá a čo je to arrowroot?

podzemok arrowrootArrowroot je škrob (škrobový prášok) získaný z odnože niekoľkých tropických rastlín tradične však z Maranta arundinacea. U nás arrowroot známy veľmi nie je. A vzhľadom k tomu, že ide o menej známu potravinu, poďte sa spolu so mnou pozrieť na arrowroot „z blízka“. Arrowroot sa používa ako zdravšia náhrada kukuričného škrobu.

Z čoho je arrowroot?

Ako bolo vyššie uvedené arrowroot sa získava z odnoží rastliny zvanej Maranta arundinacea, teda maranta trstinová.

Maranta arundinacea, tiež známa ako maranta. Arrowroot bola jednou z najstarších rastlín, ktoré boli domestikované pre potraviny v Amerike.

Ako arrowroot vyzerá

marantaJe to jemný biely prášok. Výhodou tohto prášku je, že nemá žiadnu príchuť ani zápach. Má podobný vzhľad a použitie ako kukuričný škrob.

Pestovanie maranty

Maranta sa pestuje nielen v Južnej Amerike, ale napríklad aj v Strednej Amerike, Austrálii či Afrike.

Vzhľadom na to, že potrebuje vlhké teplé podnebie (priemerne viac ako 20 ° C) a nie je mrazuvzdorná, dá sa u nás pestovať len v skleníkoch alebo ako izbová rastlina (má rôzne odrody).

Ako sa maranta spracováva

Maranta sa zberá približne po roku rastu. Odnože sa prekopávajú a spracovávajú buď teraz alebo je možné ich skladovať a spracovávať neskôr.

Ako sa podzemky používajú

Vykopané podzemky sa perú vo vode, potom lúpu a krájajú na menšie kusy. Z podzemkov sa potom získava škrob (biely prášok).

Podzemky sú v surovom stave jedovaté. Domorodci ich šťavu vraj používajú ako protijed na hadie uštipnutie či bodnutia jedovatým hmyzom. Varením sa ale údajne podzemky stávajú jedlými a môžu sa použiť podobne ako zemiaky.

Ako sa prášok používa

arrowrootArrowroot sa dá kúpiť v podobe bieleho prášku v predajniach zdravej výživy a vo vybraných lekárňach. Tento jemný prášok neobsahuje žiaden tuk a okrem toho, že výborne zahusťuje, omáčku či iný pokrm nenaruší žiadnou príchuťou, pretože je bez chuti.

Zahusťuje aj pri nízkej teplote, a tým pádom je perfektná na prípravu omáčok a pudingov, ktoré sú citlivé na teplo. Jej zahusťovacie schopnosti sú dvakrát silnejšie ako zahusťovacie schopnosti pšeničnej múky.

Navyše nezakaľuje jedlo ako múka a nenesie v sebe kriedovitú príchuť ako kukuričný škrob, a preto je vhodná aj na zahusťovanie ovocných omáčok a štiav.

5 vecí, ktoré by ste o prášku arrowroot mali vedieť

  1. Je bezlepkový, bez zrna a paleo-priateľský – extrahuje sa tradičnejším a šetrnejším spôsobom, bez použitia vysokého tepla a chemikálií, je teda prirodzené bezlepkový, bez obilnín, vhodný pre vegánov a paleo-šetrný.
  2. Môže nahradiť kukuričný škrob aj zahusťovadlo – je lepšiou alternatívou kukuričného škrobu, je bez chuti, necháva jedlo nezakalené a nepokazí prirodzenú chuť jedla.
  3. Môžete ho používať pri pečení aj vyprážaní – môže byť súčasťou zmesi múčiek (napr. s kokosovou, mandľovou, …), pri vyprážaní do cestíčka aby bolo chrumkavejšie.
  4. Pri používaní prášku ako prostriedku na zahusťovanie dávajte pozor na pomery – nemieša sa klasicky 1:1. Ak ho používate namiesto kukuričného škrobu mali by ste začať s ¼ alebo ½ požadovaného množstva kukuričného škrobu. Najskôr si vždy rozrobte požadované množstvo v studenej vode aby ste videli konzistenciu a až potom ho pridávajte do jedla, ináč vám z omáčky ostane želé a vždy ho pridávajte ku koncu varenia, nakoľko mu k príprave stačí malá teplota.
  5. Má viacero zdravotných výhod – keďže nie je múčny a je bezlepkový, ocenia ho ľudia s tráviacimi ťažkosťami, je lepšie stráviteľný, má veľa vlákniny a je sýty. Ďalej obsahuje veľa železa, draslíka, vitamínu B. Je výborný pre funkciu metabolizmu, srdca, cirkulácie krvi a imunitného systému.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button