Návody

Ako vyrobiť veniec na dušičky?

veniec na dušičkyMať veniec na dušičky, ktorý položíme na hrob svojich blízkych na sviatok Všetkých svätých (1. 11.) a na Pamiatku zosnulých, 2. 11., môžeme samozrejme kúpiť alebo si ho nechať zhotoviť u profesionálnych flóristov. Ale môžeme si ho vyrobiť aj sami. Veniec potom bude vyrobený doslova „na mieru“ tomu, komu je určený. A pri jeho príprave prežijeme vzácne chvíľky: zberu prírodnín sa môže pri prechádzke zúčastniť celá rodina a pri samotnej práci budú plynúť naše spomienky na zosnulého spontánne, milo a prirodzene. Ako vyrobiť „dušičkový“ veniec na hrob?

Čo je potrebné ak chcete vyrobiť veniec na dušičky?

  • prírodniny
  • základ pre veniec
  • viazací drôt, tenký špagát alebo sedlárska niť
  • kliešte alebo štiepacie nožnice
  • Umelohmotné kvety
  • plastové šišky
  • pseudo-zeleň z PVC

Vence na dušičky

vyroba venca na dušičky

Materiál, z ktorého sú vyrábané vence na cintorín, zhusta evokujú spomienky na jarmočné strelnice.

Aj keď boli umelé kvety odjakživa primárne určené na pohrebné účely, na mnohých súčasných výrobkoch je poznať, že (väčšinou ázijský) zhotoviteľ nepozná mieru, ani tradíciu slovenských dušičiek.

Umelohmotné dušičkové venčeky sú rovnako veľmi neosobné a nevypovedajú nič o osobe darcu ani o človeku, ktorého sme v spomienkach obdarovali.

A v neposlednom rade ich cena nezodpovedá výrobným nákladov, naopak iba odráža zvýšený dopyt po tomto type tovaru pred dušičkami a Vianocami.

Ako teda vyrobiť veniec na dušičky?

Výrobu prírodného dušičkového venca začneme prípravou materiálov.

Volíme také, u ktorých je predpoklad, že obstoja v poveternostných podmienkach. To sú najmä vetvy vždy-zelených a neopadavých stromov a kríkov: mahónie, buxus, tuja (tuje), cyprus alebo ihličnany.

vence na dušičkyTreba počítať s tým, že niektoré ihličnany opadajú (smrek, jedľa, tis), takže ak nenavštevujete hrob príliš často, volíme radšej borovicu, ktorá vydrží najdlhšie.

(V prípade dušičiek je však reálny predpoklad, že bude pietna výzdoba čoskoro vymenená za vianočné štýl).

Pre založenie dušičkového venca je najjednoduchšie si kúpiť v kvetinárstve či v záhradníctve základ pre veniec.

Typ volíme podľa materiálu, ktorý hodláme použiť. Napríklad polystyrénový základ je vhodný, ak máme veľké množstvo slamienok, ktoré priamo zapichujeme do tela základu a venček nimi pokryjeme celý. Vencové základy z vetvičiek, drôtikov alebo zo slamy sú vhodné pod vence z čečiny a listov.

Čo všetko môžeme pridať na veniec na dušičky?

Do dušičkového venca môžeme pridávať aj vetvičky s plodmi: ideálne sú šišky, ale možno použiť aj šípky, hložinky, trnky a pámelníky. Veľmi efektne pôsobia trsy jarabiny.

Z halúzok šípok odstránime tŕne (pre ľahšiu manipuláciu). Vetvičky s plodmi zviažeme do snopov. Jesenné prírodniny nezafarbujeme.

Ak máme túto potrebu, počkajme s farbenými vetvičkami na vianočné dekorácie.

ako si vyrobiť veniec na dušičkyDo malých pevných kytíc s dlhým driekom zviažeme aj suché kvety, ktoré chceme do väzby použiť: slamienky, statike, zlatobyľ, vratič či ruže, záleží na tom, aké kvety máme radi, k dispozícii alebo akej osobnosti je veniec určený.

Volíme kvety pietnych farieb: fialová (statike, aregatum), purpurová, biela (ruža, slamienky, rebríček a podobne), a/alebo vyberieme kvetiny v jednom tóne, ladiacich s ostatnými použitými prírodninami (napríklad kombinácia okrovej a zelenej farby).

Majme na pamäti, že kombinácia zelenej, červenej a zlatej farby, ako aj stuhy viazané do mašle, nie sú vhodné na dušičkový veniec, ale na adventný veniec a dekoráciu na Vianoce.

Veniec na dušičky a jeho ozdoby

Ak nemáme k dispozícii polotovar, môžeme si základ dušičkového venca vytvoriť sami. Môžeme ho vytvoriť zviazaním niekoľkých silnejších, ale pružných konárov.

Ohneme ich a viazacím drôtom pevne spojíme, potom po odvode ešte viac vystužíme drôty a do-tvarujeme do kruhu. Listy alebo ihličie na použitých vetvách ponecháme, poslúžia už ako súčasť úpravy.

ako si doma urobiť veniec na dušičkyAk chceme do venca na dušičky vpliesť suché lístie, potom len v prípade duba môžeme použiť celé vetvičky (dubové lístie neopadavá).

Inak si listy „predom pripravíme“ do zafixovaných zväzkov ( „kvietkov“), ktoré na telo dušičkového venca pripevňujeme ako jeden článok.

Počítajme aj s tým, že listy zmenia farbu – aj keď sa nám pri zbere javia ako červené, po pár dňoch obvykle zhnednú (čo ale vôbec nevadí).

Z veľkých konárov otrháme postranné vetvičky, zviažeme ich do hustej kytice a až potom pripevníme na základ venca.

Snopečky pripevňujeme viazacím drôtikom, pevným tenkým špagátom, tkaloun alebo sedlárskou niťou, a to omotaním okolo základu venca.

Snopečky kladieme strechovito, takže každá postupne pridaná skupina prírodnín prekryje predchádzajúci spoj. Strechovité skladanie a pripevňovanie každého jednotlivého komponentu zaistí, že bude veniec pevný a neroztrhne sa.

Posledné tipy ako na veniec na dušičky

Keď základ úplne zaplníme, veniec dotvarujeme, poopravíme miesta s redšou väzbou a oberieme komponenty, ktoré sa z venca prípadne uvoľnili (to by sa však nemalo stať, ak viažeme pevne).

Hotový dušičkový veniec uložíme na vlhké miesto, napríklad na balkón a čo najrýchlejšie (napríklad vo veľkom igelitovom vreci) položíme na hrob.

Niektoré prírodniny (napríklad tis červený) sú jedovaté. Citlivejší ľudia by preto mali pracovať v rukaviciach – napríklad chirurgických.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button