Úvod / Návody / Ako vyrobiť šperky zo živice?

Ako vyrobiť šperky zo živice?

naušnice zo živiceRadi sa zdobíte originálnymi šperkmi? Potom si ich môžete vyrobiť, nie je na tom nič zložité. Šperky zo živice sú originálne a môžete nimi obdarovať aj svojich blízkych. Môžete vyrobiť náušnice, prívesok na krk alebo brošňu. A ako také šperky zo živice vyrobiť?

Šperky a živica


Krištáľová živica je hmota na báze epoxidu. Živicu kúpite vo výtvarných potrebách alebo na internete. Balenie obsahuje dve zložky – živicu a tvrdidlo, ktoré po zmiešaní podľa návodu vytvorí priehľadnú tekutú hmotu. Po zatvrdnutí pripomína sklo, ale je oveľa ľahšia. Najčastejšie sa hmota nalieva do kovových lôžok, ale môžete zaliať prakticky čokoľvek, od korálov, hracích kociek, sušených kvetov, po rôzne drevené predmety alebo figúrky. Na internete nájdete množstvo inšpirácií a nápadov ako živicu použiť.

Čo potrebujete na šperky zo živice?

šperky zo živiceOkrem balenia živice budete potrebovať niečo, čo budete do živice zalievať a pomocný materiál pre prácu.

Najčastejšie sa živicou zalievajú rôzne kovové lôžka s očkom, ktoré sa potom môžu ďalej zavesiť. Pokiaľ bude mať lôžko zvýšený okraj, bude sa vám lepšie pracovať – ​​je to vhodné predovšetkým pre začiatočníkov. Lôžka zoženiete na internete, ale aj vo výtvarných potrebách. Ďalej môžete zaliať vlastnoručne vyrobenú placku z Fimo hmoty alebo si vyrobiť formu na odlievanie živice. Možností je veľa.

Do lôžok sa vkladajú rôzne fotografie, grafické motívy alebo obrázky. Najlepšie je mať svoj obrázok vytlačený na fotografickom papieri, ale je vhodné ho ešte pretrieť lepidlom na decoupage, aby si udržal svoje farby. Priamo do lôžka môžete tiež niečo namaľovať, napríklad akrylovými farbami.

Ak chcete živicu zafarbiť, budete potrebovať vitrážové farby na sklo.

Ďalej budete potrebovať škatuľu s vekom, v ktorej bude váš šperk tuhnúť. Môže byť papierová alebo napríklad plastová škatuľka na potraviny vyložená papierom na pečenie.


Postup ako vyrobiť šperky zo živice

Keď máte rozmyslené ako by mal šperk vyzerať (aký bude mať tvar lôžka, prípadne motív na obrázku) a máte zohnaný všetok materiál, môžete sa pustiť do práce.

Príprava lôžka

Najprv si musíte pripraviť lôžko s obrázkom. Nožnicami vystrihnite obrázok podľa tvaru a veľkosti lôžka a niekoľkokrát ho z oboch strán pretrite lepidlom na decoupage. Nechajte ho riadne uschnúť a potom ho nalepte do lôžka. A opäť nechajte poriadne zaschnúť, najlepšie aspoň 12 hodín. Do lôžka môžete nasypať aj malé koráliky alebo trblietky.

Keď máme lôžko pripravené, položte ho do škatule, kde bude živica schnúť a môžeme sa pustiť do prípravy živice.

Práca so živicou

So živicou pracujte vždy v rukaviciach a v dobre vetranej miestnosti, pretože je dráždivá. Pri práci na väčšom množstve šperkov používajte respirátor, aby ste nevdychovali dráždivé výpary. Tieto výpary sa z výrobku odparujú aj po dobu tuhnutia, tak pozor, kde nechávate vaše dielko tuhnúť.

ako vyrobiť šperkyNajprv musíte zmiešať dve zložky živice podľa návodu v pomere 2: 1. Miešajte dôkladne, až bude mať roztok číru farbu. Dajte pozor, aby ste mali dobre premiešané aj v okrajoch nádobky, v ktorej živicu miešate. Miešajte pomaly, aby ste nevytvorili bublinky. Ak by ste nedodržali správny pomer jednotlivých zložiek, živica by nezatuhla. Nemiešajte príliš veľké množstvo živice, ale ani veľmi malé – ideálne aspoň 15ml. Najlepšie je vyrobiť viac šperkov naraz.

Keď máte riadne rozmiešané, môžete opatrne naliať živicu do lôžka. Dajte pozor, aby ste pracovali na rovnej ploche. Živicu nalievajte pomaly, najlepšie plastovou lyžicou. Povrchové pnutie živice je veľké, takže nalejte také množstvo, aby sa na povrchu vytvorila malá čiapočka. Ak je živica už tuhšia a nerozleje sa sama až do krajov, použite špáradlo a opatrne ju nažeňte kam potrebujete.

Teraz je čas nechať výrobok stuhnúť a aj v tejto fáze bude potrebovať vašu pozornosť.

Tuhnutie


Pri tuhnutí je nutné, aby šperk bol vo vodorovnej polohe prikrytý vekom, aby bol chránený pred prachom, ktorý by sa mohol na povrch nalepiť a úplne pokaziť výsledok.

Ihneď po pár minútach sa začnú v živici tvoriť bublinky, ktoré je nutné prepichovať špendlíkom. Čím je živica tuhšia, tým menej sa tvorí bubliniek, ale je nutné výrobok pravidelne kontrolovať a bublinky odstraňovať. Pokiaľ ich teda nechcete zachovať ako zaujímavý efekt.

Živica bude tuhá po 6-10 hodinách, ale lepšie ju nechať stáť 24 hodín. Potom už šperk môžete začať hrdo nosiť alebo obdarovať niekoho zo svojich blízkych.

Ak si napriek tomu nie ste istí, že by ste výrobu šperku zvládli, môžete si kúpiť sadu pre začiatočníkov, ktorá obsahuje väčšinou lôžka na náušnice, lôžka na prívesky a veľmi podrobný návod. Tak s chuťou do práce.

Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.