Úvod / Návody / Ako vyrobiť gél na pranie?

Ako vyrobiť gél na pranie?

gél na pranieNávod ako si doma vyrobiť gél na pranie. Domáci prací gél určite poteší každého, kto chce ušetriť nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Tento ekologicky šetrný prací prostriedok z mydla a sódy ocenia určite aj mamičky, ktoré používajú látkové plienky. Mydlový sliz nedráždi pokožku a je tak vhodný nielen pre našich najmenších, ale aj pre všetkých alergikov a ekzematikov. Možno v ňom prať ako bielu bielizeň, tak aj farebnú a hodí sa predovšetkým pre prírodné materiály. Pracia dávka vyjde približne na 2 € a jeho výroba zaberie len pár minút.


Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť gél na pranie:

Na 10 l gélu budeme potrebovať kocku mydla na pranie (cca 200 g) – napríklad s jeleňom, Lanza, marseillské (poznámka: olivové mydlo nie je vhodné).  Pripravte si takisto 100-150 g práškovej prácej sódy (uhličitan sodný) alebo 150-250 g kryštalickej sódy (sóda fungovať nebude!) – čím tvrdšia voda, tým viac sódy. A nakoniec nádobu na gél s objemom 10 litrov (vedro s vekom alebo staršiu nádobu od aviváže).


Postup krok za krokom

Mydlo nastrúhame na strúhadle najemno a rozpustíme v 1 l horúcej vody. Ak ide to ťažko, môžeme si pomôcť ručným či tyčovým mixérom.

pranie s gélom na pranieKeď je mydlo rozpustené, postupne dolievame horúcou alebo vriacou vodou a stále miešame. Nakoniec počas miešania pridáme sódu. Hmotu je nutné nechať vychladnúť a odležať približne 24 hodín, kým sa nevytvorí gélovitá / pudingovitá konzistencie.

Po vychladnutí môžeme vmiešať asi 15 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (levanduľa, tea tree, pomaranč). Gél dávkujeme priamo do bubna práčky, 250-500 ml podľa miery zašpinenia bielizne.

Tip

K bielemu prádlu môžeme pridať asi polievkovú lyžicu perkarbonátu sodného čiže soli na škvrny s tým, že ak perieme na menej ako 60 stupňov je nutné pridať ešte tzv. TAED – aktivátor perkarbonátu sodného. Oboje je k dostaniu v e-shopoch.

Ak vám spôsobuje problémy tvrdá voda tento problém by ste mali čo najskôr odstrániť. Tento proces sa nazýva zmäkčovanie vody.

Za účelom zmäkčovania vody musíme odstrániť vápenaté ióny. Možno to urobiť viacerými spôsobmi ako napríklad varením, destiláciou alebo pridaním umývacej sódy.

Upozornenie


Gél na pranie je potrebné naozaj dávať priamo do bubna, inak hrozí zanesenie práčky mydlovými usadeninami. Ak sa aj tak stane, odporúča sa občas naprázdno spustiť program na 90 stupňov.

Gél nie je vhodný na syntetiku a funkčné prádlo. Tento typ pracieho prostriedku nemusí vyhovovať každému, záleží na individuálnych preferenciách.

Prečítajte a vyskúšajte si aj tieto návody ako vyrobiť:

Ako vyrobiť gél na pranie?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.