Zdravie a krásaNávody

Ako vyrobiť domáci kondicionér?

domáci kondicionér na vlasy Dnes vám prinášam menšiu inšpiráciu na hand-made darček – domáci kondicionér. Kondicionér je prípravok pre hygienu vlasov. Poskytuje im záverečnú starostlivosť po umytí. Vo vašej kúpeľni by rozhodne nemal chýbať. Ak radi používate prírodnú kozmetiku bez chemických prísad, určite si vyskúšajte tento prírodný domáci kondicionér podľa tohto návodu. Nasledujúce riadky vám poradia, ako vyrobiť domáci kondicionér, ktorým môžete potešiť seba alebo ho darovať vašim blízkym, ktorí určite ocenia vlastnoručne vyrobený darček.

Čo budete potrebovať ak si chcete vyrobiť domáci kondicionér:

  • 1 lyžicu kokosového oleja
  • 5 lyžíc nechtíkového oleja
  • 2 lyžice čerstvých či sušených byliniek
  • 1 lyžica rastlinného glycerínu
  • 1 lyžička vákuovej soli
  • 5 kvapiek éterického oleja podľa vlastného výberu

Na čo slúži kondicionér

Kondicionér neslúži iba k ľahšiemu rozčesaniu mokrých vlasov. Používa sa aj kvôli jeho hydratačným a regeneračným schopnostiam. Vďaka kondicionéru budú vaše vlasy hebké a lesklé.

Prečo kokosový olej a nechtikový olej?

kokosový olej na domáci kondicionér

Pre výrobu domáceho kondicionéru budete potrebovať kokosový olej, ktorý má protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové, hydratačné a regeneračné účinky (skvele regeneruje aj rozštiepené končeky vlasov a lámavé vlasy), navyše tiež podporuje rast vlasov.

Kokosový olej je považovaný za skvelý kondicionér, pretože vlasy vyživuje, ochraňuje pred vonkajšími vplyvmi (tiež chráni vlasy pri fénovaní), dodáva im lesk a jemnosť.

Do domáceho kondicionéru pridajte tiež olej nechtíkový, ktorý je vhodný pre všetky typy vlasov aj pre tú najcitlivejšiu pokožku hlavy. Navyše má protizápalové účinky.

Aké bylinky použiť na domáci kondicionér

Levanduľa – tú použite, ak máte mastné vlasy a trápi vás citlivá pokožka hlavy. Levanduľa je vhodná pre každý typ vlasov, navyše vlasy regeneruje.

Šípka – plody šípovej ruže dodajú vlasom lesk a silu. Vitamín C obsiahnutý v šípkach má zásadný vplyv na rast a kvalitu vlasov.

Pažítka – túto v kuchyni často používanú bylinku oceníte aj v starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku. Pažítka je zdrojom keratínu a kolagénu, látok, ktoré sú dôležité pre správny rast a silu vlasov. Pažítka tiež chráni vlasy pred slnečným žiarením.

Bazalka – tú pridajte pre podporu rastu vlasov a proti lupinám. Je veľmi vhodná pre použitie do kondicionéru.

Rozmarín – táto bylinka sa tiež skvele hodí pre použitie do kondicionéru. Redukuje tvorbu mazu, podporuje rast vlasov a používa sa pre lepšie rozčesávanie.

Ruža – okvetné plátky ruže použite, ak chcete dodať vašim vlasom lesk a žiarivosť.

Aký éterický olej použiť na domáci kondicionér

  • pre mastné vlasy sa skvele hodí napr. éterický olej rozmarín,
  • proti padaniu vlasov potom napríklad éterický olej neroli, ylang-ylang či šalvia,
  • proti lupinám bojuje éterický olej céder,
  • pre suché vlasy pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja harmanček.
  • Alebo jednoducho použite váš obľúbený éterický olej.

Aký je postup a návod ako vyrobiť domáci kondicionér

bylinky na domáci kondicionér

Kokosový olej rozpustíme vo vodnom kúpeli, prilejeme k nemu nechtíkový olej a necháme chvíľku zahriať. Do horúcej tekutiny pridáme čerstvé alebo sušené bylinky a necháme lúhovať cez noc.

Druhý deň olej opäť zohrejeme a potom precedíme. Do kondicionéru nakvapkáme éterický olej, pridáme glycerín a poriadne rozmiešame.

Nakoniec ho zahustíme vákuovou soľou a prelejeme do čistej fľaše.

Ako použiť domáci kondicionér

Kondicionér nanášame na vlasy po každom umytí šampónom, necháme ho asi 15 minút pôsobiť a potom vlasy opláchneme teplou vodou.

Tipy

Pokiaľ máte mastné vlasy, použite kondicionér iba po dĺžke a na končeky vlasov, korienkom sa vyhnite.

Varovanie

Éterické oleje môže zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto sa odporúča urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najprv na jemnej koži na zápästí.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články ako vyrobiť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button