Úvod / Voľný čas a hobby / Ako vyrobiť deťom brezovú metlu na Mikuláša?

Ako vyrobiť deťom brezovú metlu na Mikuláša?

brezovú metluV predvečer na svätého Mikuláša bývalo zvykom pripraviť deťom malé prekvapenie, kedy si mohli nájsť za oknom brezovú metlu a uhlie (ak boli veľmi neposlušné) alebo im Mikuláš za dobré správanie nadelil rôzne cukríky a sladkosti. Tento zvyk pozná azda každý, kto zvykol s rodinou sláviť svätého Mikuláša. Deti zvykli čakať pod oknom v nádeji, že konečne zbadajú samotného Mikuláša (a čerta) ako im pripravuje darčeky a schováva do ich topánok a čižiem sladké pochúťky. My sa dnes pozrieme na to, ako pripraviť brezovú metlu pre tie deti, ktoré nevydržali byť poslušné po celý rok (o sladkosti a darčeky azda nebude nutné pripravovať návod).

Čo je na brezovú metlu na Mikuláša potrebné:


  • ako na brezovú metlubrezové prútie
  • balené cukríky
  • špagát alebo rybársky vlasec
  • krepový papier alebo krajkové podložky pod tortu
  • koráliky
  • štipce alebo iný dekoračný materiál podľa vlastného výberu

Ako vyrobiť metlu z brezového prútia?

Tenké brezové vetvičky zviažte do tvaru metly. Vetvičky zastrihnite podľa potreby, ale ponechajte voľnejší tvar metly. Spodok pevne stiahnite povrázkom alebo rybárskym vlascom.

Pripravte si cukríky

výroba brezovej metlyNajlepšie sa pracuje s tými, ktoré majú obaly do “mašličky”, napríklad salónky, karamelky ai. Jednotlivé kúsky nadväzujte na pevnú niť alebo vlasec vedľa seba.

Počet kúskov na niti sa udáva podľa hrúbky metličky. Nadviažte si toľko radov, koľko plánujete “poschodí” nad sebou.

Naviazaným povrázkom s cukrovinkami obtočíte metlu a pevne ho priviažete.

Spodný okraj prvého radu cukríkov nechajte voľný, zviažete ho dokopy s ďalším radom (poschodím) cukríkov. Ďalej pokračujete rovnakým spôsobom, podľa toho, akú veľkú metlu zdobíte.

Ako zakončiť výrobu metly


Nakoniec spodok ozdobíte manžetou z krepového papiera alebo čipkovanými tortovými podložkami. Skryjete tým nevzhľadné konce konárov.

Navrchu brezovú metlu ozdobíte mašľou, korálikmi a prizdobíte ju ďalšími cukríkmi alebo malinkými čokoládkami, žuvačkami alebo tým, čo vašim deťom chutí. Hotovú metlu dáte k Mikulášskej nádielke ako pozdrav od čerta. Deti určite prekvapíte a pobavíte.

Ako vyrobiť deťom brezovú metlu na Mikuláša?
4.9 (98.62%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vetvičky na stole

Ako na vianočné stolovanie – aranžmán stola

Vianoce sú synonymom ľudskej blízkosti aj súznenia, radosťou detí a špecifickou zimnou krásou a náladou. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *