NávodyDeti

Ako vypočítať plodné dni?

ako vypočítať plodné dniOvulácia a výpočet plodných dní, plodné a neplodné dni nie sú neznámymi pojmami plánovaného rodičovstva. Zdravý ženský organizmus prechádza v čase plodnosti pravidelne sa opakujúcimi cyklami, ktorých hraničné medze tvoria menštruácie. Po dobu jedného cyklu sú dni, pri ktorých je malá pravdepodobnosť k otehotneniu, a naopak dni, kedy je otehotnenie po dokonanom pohlavnom styku reálne možné. Viete ako zistiť alebo si vypočítať plodné dni?

V minulosti sa výpočet plodných dní využíval ako antikoncepčná metóda

Ešte v polovici 90. rokov 20. storočia sa využíval výpočet plodných a neplodných ako (málo spoľahlivá) antikoncepčná metóda, v súčasnosti sa k nej ženy väčšinou uchyľujú ako k podpore možnosti otehotnieť. Je to dané jednak vývojom a bežnou dostupnosťou moderných a takmer absolútne spoľahlivých antikoncepčných prostriedkov, a na druhú stranu stále sa zvyšujúcim počtom neplodných párov.

Výpočtom plodných dní sa neodstránia fyziologické alebo dokonca patologické príčiny neplodnosti, ale žena znalosťou chodom svojho organizmu zistí, v ktorých dňoch je jej telo najlepšie pripravené k počatiu. Pozrite si aj tehotenské kalkulačky.

Výpočet plodných dní

Žena najľahšie otehotnie pri tak zvanej ovulácii. To je doba, kedy dôjde k uvoľneniu vajíčka z vaječníka.

Trvá zvyčajne asi päť dní. Doba ovulácie je najčastejšie uprostred menštruačného cyklu. Najplodnejšie dni nastávajú asi dva až štyri dni pred ovuláciou, pri nej a ďalší deň dva po ovulácii.

Ovulačný test

Najspoľahlivejšou metódou zistenia ovulácie, a teda plodných dní, v súčasnej dobe je použitie ovulačného testeru, respektíve oskulačného testu. Možno ho kúpiť vo väčších lekárňach alebo v obchode so zdravotníckymi potrebami.

doba ovuláciePohodlne a diskrétne je tiež možné objednať si tester prostredníctvom špecializovaných (lekárenských či zdravotníckych) e-shopov. Ako ovulačný test funguje? Žena si vykoná (doma) analýzu hladiny hormónov v rannom moči.

Reagenčný prúžok vyznačí zvýšenú hladinu lutropínu, ktorý pomáha vytvárať estrogén a progesterón v ženských vaječníkoch (tým aj vznik žltého telieska).

Zvýšená hladina lutropínu na ktorý ovulačný tester reaguje, značí najplodnejšie obdobie v mesačnej perióde ženy. U testov je vždy návod, ako ovulačný test vykonať a ako ho vyhodnotiť. Pozrite si aj ovulačný kalendár.

Bazálna teplota

Svoje plodné dni môže žena zistiť pravidelným meraním telesnej teploty. V tomto prípade sa obvykle používa termín bazálnej (základnej) teplota. Je doporučované teplotu merať v rovnakom čase (najlepšie po prebudení), rovnakom prostredí (na lôžku, v kúpeľni) a na rovnakom mieste (ústa, konečník, pošva).

Pri ovulácii dochádza k miernemu zvýšeniu bazálnej teploty o približne pol až jeden a pol stupňa Celzia. Vyššia bazálna teplota však nebýva len presne v čase ovulácie, ale pretrváva často deň dva. Keď žena chce otehotnieť a výpočet ovulácie je pre ňu dôležitý, po zistení, že má vyššiu bazálnu teplotu, už môže byť na počatie dieťaťa neskoro.

Preto je doporučované merať bazálnu teplotu aspoň štyri mesiace (niektorí odborníci uvádzajú aj pol roka) a hodnoty zapisovať do grafu. Potom už možno plodné dni predpokladať analogicky.

Hlienová metóda výpočtu plodných dní

plodné dniVychádza z charakteru pošvového hlienu v rôznych obdobiach ženského cyklu.

Po zasunutí čistého prsta do pošvy bezprostredne po menštruácii žiadny hlien nezistíme. Ide o obdobie takzvaných „suchých dní“, ako sa približuje ovulácia, hlien pribúda. Ten je medzi prstami ťažný až do vzdialenosti niekoľkých centimetrov.

Uvedené zmeny sú najvýraznejšie tri dni pred a dva dni po ovulácii. Toto obdobie je podľa gynekológov najplodnejším obdobím v mesačnom cykle. Posledný deň výskytu riedkeho a ťažného hlienu je označovaný ako „hlienový vrchol“.

Platí nasledujúce pravidlo: bezpečné sú suché dni bezprostredne po menštruácii. Akonáhle sa objavia známky hlienu, nastávajú plodné dni. Zisťovanie kvality hlienu v pošve je potrebné vykonávať hneď ráno po prebudení. (Odborníci upozorňujú, že hlienová metóda zlyháva u zápalov pošvy a fyziologicky, ak je žena sexuálne vzrušená a kedy dochádza k zvlhčeniu pošvového ústiu. Dôležitý je tiež dobrý stav sliznice maternice.) Kontrola kvality pošvového hlienu by mala nadväzovať na meranie bazálnej teploty.

Vzorka slín

Plodné dni je možné zistiť aj zo skladby slín. Túto metódu však môžu pravidelne využívať len tie ženy, ktoré majú blízko k biológii  alebo majú záľubu v mikroskopování.

V priebehu plodných dní získava vzorka slín zvláštnu štruktúru pripomínajúcu stavbou listy papradia, zatiaľ čo po všetky ostatné dni nájdeme v slinách iba beztvaré bodkované štruktúry.

Kalendárny výpočet plodných dní

materstvoPlodné dni sa dajú vypočítať aj matematickým výpočtom. Podmienkou však je, že si žena pravidelne vedie menštruačný kalendár. Vypíše si dĺžku svojich menštruačných cyklov (v číslach značiacich počet dní medzi začiatkom menštruácie).

Od najkratšieho menštruačného cyklu odpočíta číslo 19, čím získa prvý plodný deň. Od najdlhšieho menštruačného cyklu odpočíta číslo 11 a tým zistí v skutočnosti možný posledný plodný deň.

Príklad: najkratší menštruačný cyklus trval 26 dní, po odpočítaní čísla 19 dostane číslo sedem. Najdlhší menštruačný cyklus trval 33 dni, od tohto odpočítame číslo 11, takže výsledné číslo je 22, čo znamená, že počas menštruačného cyklu podľa tejto metódy môže žena najpravdepodobnejšie otehotnieť medzi siedmym a dvadsiatym druhým dňom. Niektorí autori odporúčajú dosadzovať koeficienty 20 a desať alebo aj 18 a jedenásť. Ako antikoncepcia je táto metóda vysoko nespoľahlivá, v prípade žiaduceho počatia však môže byť podporne nápomocná.

Tipy ako zistiť a vypočítať plodné dni

Je dobré mať na pamäti:

  • Niektoré ženy sa domnievajú, že sú neplodné, neschopné otehotnieť okamžite po vysadení hormonálnej antikoncepcie (častokrát predtým roky užívané). Avšak o neplodnosti, respektíve o zníženej plodnosti páru lekári hovoria až vtedy, keď žena neotehotnie pri minimálne rok trvajúcich pravidelných dokonaných sexuálnych stykoch dvakrát až trikrát týždenne.
  • Obdobie ženskej plodnosti (fertilita) je najvyššia okolo dvadsať rokov. Asi tak po dvadsiatich šiestich začína klesať. Vysoké percento žien, ktoré v súčasnej dobe otehotnie až po dlhšej dobe, je podľa odborníkov okrem iného zapríčinené aj tým, že ženy prvé materstvo mnohokrát odkladajú, a to aj po tridsiatom roku veku.

Varovanie

Každá žena by mala zvážiť, či je vhodné, aby o svojom pozorovaní vlastného organizmu informovala partnera a vykonávala meranie v jeho prítomnosti.

Nejedná sa o nejaké puritánstvo, ale o mieru určitého taktu v smere k mužom. Je to možno kruté, ale niektorým mužom sa postupne stanú doslova protivné aj slovné výrazy typu snažíme sa o bábätko, ak sa stanú dennou súčasťou ženinho slovníka. Muž by mohol nadobudnúť dojem, že sa stáva iba (trebárs aj málo úspešným) nástrojom na oplodnenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button