Záhrada

Ako vypestovať žeruchu?

žeruchaŽeruchu zvládne vypestovať každý a je peknou ozdobou kuchynského okna. Je nenáročná na pestovanie. Na okennej parapete ju máte vypestovanú za 3-6 dní. Semienka predávajú v každom záhradníckom centre pod názvom žerucha siata alebo žerucha dánska. Vňať obsahuje veľké množstvo vitamínu C, čo sa hodí najmä v zime a predjarí. Ďalej obsahuje vitamíny A, B1, B3, B6, C, E aj K a minerály draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód. Žerucha posilňuje imunitu, lieči infekcie a prospieva tráveniu a dokonca zlepšuje náladu. Žerucha má protizápalové účinky, preto pomáha pri liečbe akné a drobných rán. Takisto má priaznivé účinky proti vriedkom.

Čo potrebujete, ak chcete vypestovať žeruchu:

  • semienka žeruchy
  • miska
  • vata, buničina alebo papierová utierka

Sadenie semienok žeruchy

Na pestovanie žeruchy nepotrebujeme zeminu. Stačí vata, buničina alebo papierové kuchynské utierky a nízka miska. Misku nahradí napríklad polystyrénová tácka od mäsa, ktorú dôkladne umyte.

Misku vyložte vatou a vatu navlhčite vodou. Voda nesmie v miske stáť, všetku musí pojať vata.

Na vlhkú vatu husto nasypeme semienka žeruchy a dáme za okno. Do týždňa zberáme zelené rastlinky odstrihnutím nožnicami tesne nad vatou.

Pozor na potrebnú vlahu

návod ako si vypestovať žeruchuAk necháte žeruchu dorásť do výšky asi 10 cm a odstrihneme ku konzumácii len vŕšky rastliniek, budeme mať úrodu ešte raz, žerucha dorastie. Pre úspešné pestovanie nesmiete nechať semienka ani jeden deň na suchu. Potom už, bohužiaľ, nevyklíčia a môžeme začať znovu s novým osivom.

Ak bývate v paneláku a máte v byte suchý vzduch, pretiahnite výsevné misku mikroténovým vreckom. Klíčiace rastlinky potrebujú svetlo, pestujeme ich teda na okennom parapete.

Chuť žeruchy

Žerucha má pikantne štipľavé lístky chrenovej chuti. Niekomu pripomínajú chuťou reďkoviek. Hodí sa k posypanie chleba s maslom, do nátierok, šalátov. Nevhodná je tepelná úprava, pripravili by ste sa o cenné vitamíny, pre ktoré žeruchu pestujete.

Dobrou voľbou je pridať lístky žeruchy do šalátu spolu s cherry paradajkami. Tieto dve chute sa skvele dopĺňajú.

Účinky žeruchy pre zdravie

nádobka na klíčenieŽerucha podporuje trávenie a stimuluje činnosť žlčníka a pečene, preto ju pridávame do tučnejších a ťažších jedál, pomôže s ich trávením.

Vďaka vysokému obsahu draslíka sa žerucha používa aj pri detoxikácii organizmu, pôsobí močopudne, čistí tak obličky a močové cesty.

Bylinka sa používa aj pri liečbe chorôb dýchacích ciest a kašli. Semienka sú dostupné po celý rok a majú výbornú klíčivosť. Nič vám teda nebráni žeruchu vyskúšať.

Tipy ako pestovať a využiť žeruchu

Žerucha chutí v syrových nátierkach, vaječných pokrmoch, zeleninových šalátoch. Rastlinkou sa dajú posypať aj zemiaky alebo zemiaková kaša. Pri pridávaní do polievok buďte opatrní, veľké množstvo spôsobí horkosť polievky.

Kto by chcel žeruchu a iné klíčky pestovať častejšie, oplatí sa mu nádobka na klíčenie. Je to sústava niekoľkých plátov s rebrovaným dnom, odtokovým otvorom a podložnou miskou na prebytočnú vodu.

Pláty sa zložia na seba. V rebrách sa udrží voda potrebná na napučanie semien a následný rast rastliniek. Celé je to uzavreté vekom, takže sa udržuje potrebná vlhkosť prostredia, simuluje to skleníkové alebo pareniskové podmienky. Nádobka sa predáva v hobbymarketoch.

Na klíčenie môžete použiť aj iné semená, výbornú skúsenosť mám s naklíčenú šošovicou. Tá klíči rýchlo a je veľmi chutná. Pred klíčením šošovicu cez noc namáčajte v studenej vode.

Prečítajte si aj články ako vypestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button