Úvod / Návody / Ako vymeniť struny na gitare?

Ako vymeniť struny na gitare?

ako rýchlo vymeniť strunyGitara je strunový nástroj, na ktorý sa hrá brnkaním spravidla na šesť strún, ktoré sú väčšinou naladené v tomto poradí: EhgDAe. Zriedka je možno sa stretnúť aj s gitarami so siedmimi, deviatimi alebo dokonca dvanástimi strunami. Niekedy sa stane, že struna praskne, alebo je potrebné struny vymeniť z iného dôvodu. Čo je k vymeneniu strún potreba a ako sa má pri tejto činnosti postupovať? Môže sa to javiť zložité, ale pri troche cviku to zvládne naozaj každý šikovný hráč na gitaru. Prečítajte si článok ako správne a rýchlo vymeniť struny na gitare.

Čo potrebujete ak chcete vymeniť struny na gitare


K výmene strún potrebujete štiepačky, špeciálnu kľučku na napínanie strún (prípadne možno kúpiť tiež navíjač strún s klieštikmi v jednom) a samozrejme náhradnú sadu strún.

Ako postupovať

struny na gitareStruny sú na gitare napnuté medzi kobylkou a ladiacimi kolíkmi, ktoré sú umiestnené na hlavici gitary.

Pri výmene strún na gitare je najprv potrebné odstrániť staré struny – tu sa postup môže líšiť, niekto odporúča najprv vybrať všetky staré struny a následne naložiť všetky nové struny, niekto odporúča vymieňať struny jednu po druhej.

S uvoľňovaním struny začíname zo strany u kolíka, kde strunu uvoľníme otáčaním tohto kolíka pomocou kľučky. Zo strany pri kobylke následne strunu uvoľníme vytiahnutím príslušného kolíka z kobylky.

Nové struny

výmena strúnNovú strunu napneme na gitaru v opačnom poradí. Strunu najprv pripevníme pod kolíček v kobylke a následne druhý koniec struny pretiahneme dierkou v ladiacom kolíku a pomocou kľučky točíme kolíkom do doby, než je struna na gitare napnutá. Strunu pritom pridržujeme druhou rukou.

U basových strún, ktoré sú opradené, je potrebné vykonať asi len 2-3 otáčky, u strún, ktoré sú tenké a neopradené (struny “e” a “h”) je potrebné vykonať otáčok asi 6. Musíte postupovať pozvoľna a veľmi opatrne, pretože sa celkom jednoducho stane, že struna pri prehnanom napínaní praskne.

Čo urobiť s prebytočnými strunami?

Prebytočné struny na konci u ladiacich kolíkov môžete buď ponechať tak ako sú, alebo stočiť do krúžku a nechať si tak rezervu pre prípad, kedy vám struna praskne pri kobylke, alebo ich môžete odstrániť pomocou štiepačiek.

Na čo nezabudnúť


AK chcete vymeniť struny na gitare a po ich výmene treba gitaru naladiť, a to niekedy aj niekoľkokrát, pretože novým strunám chvíľu trvá, než tzv. sadnú.

Ako vymeniť struny na gitare?
5 (100%) 22 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *