Ako liečiť

Ako vyliečiť žihľavku?

ako liečiť žihľavkuŽihľavka je ochorenie, ktoré počas života postihne zhruba pätinu ľudí. Jedná sa o vyrážku, ktorá je vyvolaná rôznymi alergickými reakciami. Nejedná sa o nijako zvlášť závažné ochorenie, navyše sa dá účinne a rýchlo liečiť. Ako vyliečiť žihľavku?

V článku sa dozviete:

  • Ako sa spozná žihľavka
  • Hlavné príznaky
  • Koho žihľavka postihuje
  • Ako liečiť žihľavku

Ako spoznať žihľavku?

žihľavkaŽihľavka sa prejavuje na prvý pohľad, takže ju môže spoznať každý, koho zasiahne. Hlavným znakom je vyrážka, ktorá sa objaví vo forme bodiek o s rôznymi veľkosťami, najčastejšie však v priemere okolo pol až jedného centimetra.

Vyrážka počas žihľavky pôsobí značné nepríjemnosti najmä tým, že veľmi svrbí. Svrbenie je spôsobené histamínom.

Ďalšími sprievodnými javmi potom môžu byť drobné dýchacie ťažkosti či malé opuchy v postihnutých miestach.

Hlavné príznaky žihľavky:

  • Svrbenie kože
  • Začervenanie kože
  • Opuchnutie
  • Tvorba pupienkov či pľuzgierikov
  • Zvýšená teplota
  • Dýchacie ťažkosti

Koho žihľavka postihuje?

Žihľavka je ochorením, ktoré sa nevyhýba žiadnej vekovej skupine. Žihľavka je ochorením, ktoré sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách. Avšak najčastejšie sa objavuje u detí a mladých ľudí, ktorí sú náchylnejší na alergie.

Žihľavku totiž zvyčajne vyvoláva práve nejaký alergén, či už sa jedná o alergiu na potraviny, alebo je napríklad alergénom zvieracia srsť, chemikálie alebo napríklad včelí jed.

Ako žihľavku liečiť?

Žihľavka nie je vážne ochorenie. Zvyčajne sama zmizne počas niekoľkých hodín s tým, že už telo nie je vystavené alergénom, ktoré ju spôsobili.

Avšak pri opakovanom výskyte sa môžu objaviť komplikácie v podobe opuchov alebo problémov s dýchaním.

Odborná liečba

ako liečiť pásový oparAk už sa teda pristúpi k liečbe žihľavky, používajú sa na ňu ľahké antihistaminiká. Tie majú za úlohu predovšetkým tlmiť sprievodné javy, teda hlavne nepríjemné svrbenie pokožky.

Je dôležité povedať, že postihnutý človek by žihľavku nemal „dráždiť“, teda škriabať. Mohlo by dôjsť k otvoreniu pupienkov a zaneseniu infekcie, čo by vyvolalo ďalšie možné ochorenia. V prípade zložitejšieho priebehu sa na žihľavku nasadzujú kortikoidy.

Domáca liečba žihľavky

K rýchlemu zmiznutiu žihľavky môžete prispieť aj sami. Predovšetkým tým, že budete dodržiavať všetky zásady hygieny počas priebehu ochorenia.

Pokožku v žiadnom prípade neškriabte. Zároveň sa snažte vyhnúť prostrediu, kde sú alergény, ktoré by žihľavku mohli vyvolať.

V určitých prípadoch pomáha aj kúpeľ vo vlažnej vode, do ktorej pridáte trochu jedlej sódy.

Tiež je dôležité vyhýbať sa nosovým sprejom a iným liekom, ktoré by mohli dráždiť pokožku ešte viac. Na upokojenie svrbenia a zmiernenie zápalu sa odporúča používať studené obklady alebo masti, ktoré obsahujú prírodné látky s upokojujúcimi účinkami, napríklad harmanček alebo aloe vera.

V prípade dlhotrvajúcej žihľavky a opakovaných prípadov vyhľadajte lekára

V prípade, že sa žihľavka nezlepšuje alebo sa objavia ďalšie ťažkosti, je vždy lepšie vyhľadať pomoc lekára. Niektoré prípady žihľavky môžu byť spôsobené vážnejším zdravotným problémom, ako napríklad autoimunitnými ochoreniami. Preto je dôležité nezanedbávať žihľavku a riadiť sa lekárskymi radami.

V prípade opakovanej žihľavky je tiež dôležité sledovať, či nie sú jej príčinou nejaké alergie na potraviny, lieky alebo iné faktory. V takom prípade by ste mali vyhľadať alergológa, aby vás vyšetril a pomohol vám identifikovať alergény a predpísal vhodnú liečbu.

V každom prípade je dôležité mať na pamäti, že každý organizmus je individuálny a čo platí pre niekoho iného, nemusí nutne mať rovnaký vplyv u vás. Preto je najlepšie konzultovať s lekárom a dôkladne sledovať vašu reakciu na rôzne domáce liečebné metódy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button