Domácnosť

Ako vykurovať domácnosť?

Kotly na tuhé palivá – aké typy palív možno využiť?

ako vykurovať domácnosťVykurovanie domácnosti možno zabezpečiť mnohými spôsobmi. Aj v dnešnej dobe sa tešia pomerne značnej obľube kotly na tuhé palivá, s ktorými možno vykurovať v bežnej domácnosti, používajú sa ale napríklad aj v rekreačných objektoch. Bežné zariadenia spaľujú uhlie, moderný kotol na pevné palivo sa však už používa skôr na spaľovanie biomasy. V nasledujúcom článku vám poradíme vám a čím vykurovať domácnosť.

Druhy pevných palív

V zásade možno rozlíšiť dva typy tuhých palív. Ide o uhlie a biomasu. Uhlie bolo najobľúbenejším palivom ešte pred niekoľkými rokmi, dnes sa však vzhľadom ku zvyšujúcim sa nárokom na ekológiu využíva skôr biomasa.

Uhlie

Staršie kotly sú určené hlavne na uhlie, či už čierne či hnedé, prípadne potom aj na koks. Väčšiu výhrevnosť má čierne uhlie, ktoré je navyše ekologickejšie než hnedé.

Výhodou je, že ide stále o pomerne lacné riešenie. Z hľadiska ekológie by sme však rozhodne odporúčali kúriť v novších typoch kotlov, ktoré dokážu pri spaľovaní spĺňať emisné nároky.

Pre jednoduchšie ovládanie potom zvoľte kotol so zásobníkom, ktoré do istej miery funguje automaticky. S takýmto kotlom so zásobníkom pri vykurovaní domácnosti nemusíte neustále chodiť prikladať.

Biomasa

čistenie kotla na tuhé palivoV posledných rokoch rastie popularita kotlov na pevné palivo, kedy sa pre vykurovanie používa biomasa. Biomasou sa rozumie najmä drevo vo všetkých svojich podobách.

Okrem bežných polien tak v kotle môžete spaľovať napríklad drevené brikety, štiepku či piliny. Pre zaistenie maximálnej účinnosti je vždy nutné, aby bolo drevo suché, jeho vlhkosť sa musí pohybovať maximálne okolo 20%.

Vykurovanie drevom je cenovo pomerne výhodné.

Na koľko vás vyjde zaobstaranie nového kotla

Kotol na pevné palivá zaobstaráte v modernej verzii zhruba od 750 Eur. Pre porovnanie je dobré uviesť, že napríklad plynové kotly, ktoré využívajú princíp kondenzácie, sú až o 350 Eur drahšie.

Zároveň však dosahujú vyššiu účinnosť, a to práve vďaka využitiu kondenzačného tepla.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button