Návody

Ako vyčistiť práčku? Odstránenie špiny a zápachu

ako vyčistiť pračkuRovnako ako ostatné domáce spotrebiče aj práčka potrebuje čas od času našu starostlivosť. Pravidelná údržba pritom nie je nijako namáhavá a časovo náročná, navyše ju stačí vykonávať len niekoľkokrát do roka. Ako vyčistiť práčku? Ako odstrániť špinu a zápach z práčky?

V článku sa dozviete:

  • Prečo čistiť práčku
  • Postupy čistenia práčky
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo čistiť práčku?

Na omyle sú tí z vás, ktorí sa domnievajú, že práčka sa nemusí čistiť. Tento omyl je často spomenutý preto, že predsa v práčke koluje voda a vnútro zariadenia sa tak nemá od čoho znečistiť. Lenže problémy narobí vodný kameň, špina usadená z praného oblečenia, ale aj samotné kvapky vody, ktoré môžu napríklad zhoršiť kvalitu tesnenia.

V neposlednom rade sa tiež postupne zanášajú lieviky, v ktorých zostávajú zvyšky pracích prostriedkov a aviváže. Práve preto je nevyhnutné si aspoň raz za čas urobiť chvíľku na vyčistenie práčky. V opačnom prípade môže dôjsť k zhoršeniu jej pracovných vlastností, ale predovšetkým aj k zníženiu doby životnosti. Prípadne bude nutná finančne nákladná oprava pračky.

V neposlednom rade potom neošetrovaná práčka nepríjemne zapácha.

Postupy čistenia práčky

Zamerajte sa postupne na všetky dôležité súčasti spotrebiča, počínajúc filtrom a končiac bubnom.

Čistenie filtra

suiška bielizne a pračkaPri postupe čistenia filtra vlastne neexistuje jednotný postup. Každý spotrebič, prípadne značka majú iný spôsob, akým sa čistenie filtračného zariadenia práčky vykonáva. Preto len odporúčame nájsť si doma návod, v ktorom detailný postup vyčistenia filtra vášho spotrebiča určite nájdete.

Filtrová vložka je jednou z dôležitých súčastí spotrebiča. Jej upchatie dosť často stojí za poruchami práčky.

A ako často čistenie filtra v práčke vykonávať? Stačí zhruba raz za 3 mesiace.

Čistenie tesnenia

Dôležitú úlohu pre správne fungovanie práčky hrá tesnenie. Tento prvok nájdete u dvierok. Ide vlastne o tesniacu gumu, ktorá zaisťuje, že sa voda počas prania nedostane mimo priestor bubna.

Čistenie tesnenia je veľmi jednoduché. Stačí si vziať suchú handričku či hubku a po každom praní z neho zotrieť kvapky, vlhkosť a prípadné nečistoty. Ak je tu usadené väčšie množstvo špiny, môžete na jej odstránenie použiť trochu čistiaceho prostriedku. Nesmie byť však príliš agresívny, aby nedošlo k narušeniu štruktúry gumy.

Čistenie bubna

ako odstraniť špinu a zápach z pračkyPri starostlivosti o práčku nezabudnite ani na jej vnútro, takzvaný bubon.

Tu nastáva problém hlavne s tým, ako sa dostať k vyčisteniu jeho vonkajšej časti. K nej sa totiž nedostanete.

Preto nestačí obyčajná handrička s trochou čistiaceho prípravku, ktorú je možné využiť pre vnútro bubna. Musíte si vypomôcť špeciálnymi prostriedkami. Tie sú ale drahé.

Našťastie je tu jedno veľmi účinné a pritom lacné riešenie v podobe použitia octu.

Ocot má tie schopnosti, že dokáže veľmi dobre odstraňovať zápach, navyše hubí baktérie a pomáha odstraňovať usadené nečistoty. Je ale nutné zvoliť primerané množstvo. V opačnom prípade totiž môže mať negatívny vplyv na funkčnosť a štruktúru tesnenia práčky.

Na jedno čistenie použite maximálne 1 – 2 litre octu. Nalejte ho priamo do bubna práčky. Tú potom zapnite naprázdno bez akejkoľvek bielizne, a to na najvyšší stupeň.

Okrem octu sa dá použiť aj menej agresívna kyselina citrónová, ktorá má podobné vlastnosti.

Čistenie lievika

Raz za čas sa tiež zamerajte na lievik. V ňom sa usadzujú zvyšky pracieho prášku či aviváže. K vyčisteniu postačí čistá navlhčená utierka.

Čo je potrebné na vyčistenie práčky?

  • Návod na obsluhu práčky
  • Suchá handra, hubka
  • Ocot (kyselina citrónová)

Ako dlho čistenie práčky potrvá?

Ak sa vrhnete na kompletné čistenie práčky, počítajte, že vám práca zaberie 20 minút bez času, počas ktorého bude práčka bežať „naprázdno“ za použitia octu či kyseliny citrónovej.

Aké budú náklady na čistenie?

Náklady sa bez použitia špeciálnych čistiacich prostriedkov pohybujú v rozmedzí len pár centov.

Ak čistenie práčky nepomáha a z práčky pociťujete zápach dlhodobo, alebo vám preteká, tak by ste mali pouvažovať nad nákupom novej práčky. Poradiť vám v tom môže návod ako vybrať práčku na portáli CoVybrat.sk.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button