Ako si vybraťKuchyňa

Ako vybrať vhodný sporák?

sporák do kuchyneZariaďujete novú kuchyňu alebo vymieňate niektoré spotrebiče v kuchyni? Stále však neviete, aký sporák si vybrať? Máte radi klasiku alebo ste skôr pre moderné technológie? Pre obe kategórie je na trhu veľa modelov, ako si teda vybrať vhodný sporák?

Sporák – plyn či elektrika?

To, aký typ zvolíte, sa čiastočne odvíja aj od toho, či máte v kuchyni v mieste sporáka zavedený plyn či elektrickú zásuvku, pretože plynové sporáky logicky potrebujú plyn, sklokeramické a indukčné dosky vo väčšine prípadov potrebujú trojfázové pripojenie na 380/400 V. Čo napr. v starších bytoch môže byť problém.

Plynový sporák

Ak teda máte v kuchyni zavedený plyn a chcete plynový sporák, potom je vhodné zamerať sa na materiály, z ktorých je vyrobený. Sú doby, kedy plynové sporáky boli vyrábané z plechu s liatinovými horákmi a ktorých čistenie bolo naozaj utrpenie.

Dnes na trhu nájdeme plynové sporáky v sklokeramickom aj nerezovom prevedení, s tromi, štyrmi alebo piatimi horákmi, poprípade so špeciálnym horákom na WOK panvice. Prevažná väčšina plynových sporákov má stále ovládanie pomocou gombíkov, ktoré sú však už z nehorľavých materiálov.

Samozrejmosťou u novej plynovej dosky by mala byť bezpečnostná plynová poistka proti zhasnutiu plameňa a automatické zapaľovanie.

Sklokeramická a indukčná varná doska

Ak máte v kuchyni zásuvku so zodpovedajúcimi parametrami, môžete sa rozhodovať medzi sporákom sklokeramickým či indukčným. Oba typy sa v podstate líšia len spôsobom ohrievania riadu a majú bezpochyby svoje výhody aj nevýhody.

Sklokeramická varná doska funguje rovnako ako elektrická platnička. Tá sa rozohreje a jej sálavé teplo potom ohrieva nádoby na nej položené a vďaka tomu varí, dusí či len ohrieva.

Čo je tiež jej nevýhoda, pretože tým ako je platnička horúca, môže dôjsť k popáleniu, napr. pri čistení. Nespornou výhodou je však to, že na nej môžete ďalej používať svoje doterajšie riady, napríklad aj po starkej.

sporakIndukčná varná doska nezahrieva platničku, ale na nej položenú nádobu. Magnetické cievky pod skleneným povrchom vytvárajú striedavé elektromagnetické pole, ktoré zahrieva len nádobu a jej obsah.

Indukcia varí veľmi rýchlo a možno ju počas varenia účinne regulovať. Nehrozí teda popálenie, pretože platničky po sňatí nádoby nie sú zďaleka tak horúce, ako platničky u sklokeramickej dosky. Nevýhodou indukčných dosiek je však to, že na ňu musíte mať špeciálny riad s magneticky vodivým dnom.

Dnes je ale tento riad už dostupný, takmer každý výrobca riadu ponúka radu pre indukčné dosky.

Oba typy, ako sklokeramická doska, tak indukčná doska, sú dnes dostupné v niekoľkých variantoch.

Môžete si vybrať biele, béžové alebo čierne prevedenie, ovládanie pomocou gombíkov, dotykové alebo slider, s dvomi až ôsmimi varnými zónami, v šírkach od 50 cm do 90 cm.

Samozrejmosťou by mal byť indikátor zvyškového tepla, detská poistka, časovač, funkcia automatického vypnutia, u indukcie funkcie power boost.

Malý či veľký sporák

Ak ste si už predbežne vybrali typ sporáka, plynový či elektrický, dostávame sa k voľbe rozmerov.

Pred samotným výberom rozmeru sporáka je samozrejme nutné si budúce miesto starostlivo zmerať a tiež zauvažovať, či chceme klasické 4 platničky či nám budú vyhovovať skôr len 3 platničky s väčším pracovným priestorom alebo naopak platničiek viac. Počet platničiek ide totiž ruka v ruke s rozmermi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button