Ako si vybraťZáhrada

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu?

plastová nádrž na voduZachytávate dažďovú vodu? Ešte nie? Tak to by ste mali túto alternatívu zvážiť. Dažďová voda môže pomôcť ušetriť viac ako polovicu výdavkov za vodu. Len si predstavte koľko vody sa minie pri letnom zavlažovaní zeleniny. Dôležitým faktorom však je vybrať si vhodnú nádrž na dažďovú vodu.

Prečo je dobré mať nádrž na dažďovú vodu

A prečo vôbec chytať dažďovú vodu? Zhromažďovať dažďovú vodu na záhrade je veľmi užitočné. Prečo? Môžete vďaka tomu zalievať zadarmo a navyše s vodou bohatou na živiny. Voda je mäkká, neobsahuje vysoké koncentrácie solí ani chlóru a má správne chemické zloženie.

Zvádzať dažďovú vodu môžete zo všetkých pevných povrchov na záhrade – strechy domov, pergoly, garáže či záhradného domčeka.

Na čo je možné dažďovú vodu využívať

nádrž na dažďovú voduDažďovou vodou môžete nielen zalievať záhradu, ale tiež v nej môžete vyprať bielizeň, splachovať s ňou záchod alebo umývať automobil. Túto vodu, ktorú používame napríklad na pranie, je potrebné vyčistiť. Poslúžia vám k tomu napríklad filtre. Tie je možné zohnať externe alebo sa dajú rovno zabudovať do nádrže.

Dažďová voda vám ušetrí nemalé peniaze, navyše je záhrade aj domácnosti, a predovšetkým prírode prospešná.

V podstate si môžete využívaním dažďovej vody ušetriť až polovicu výdajov za vodu.

Nádrž na dažďovú vodu máte kedykoľvek k dispozícii. Vodu môžete privádzať do domu pomocou rúrok.

Kedy je vhodné zaobstarať si nádrž na dažďovú vodu

Ak sa rozhodnete zbierať si dažďovú vodu tiež, je potrebné zvoliť si vhodnú nádrž na takúto vodu. Variantov je veľmi veľké množstvo.

Môžete si odoberať vodu čisto na účely polievania záhrady alebo si ju privádzať potrubím domov a využívať pre zalievanie kvetov, pranie a ďalšie činnosti.

Aké druhy nádrží na vodu existujú

Vodné nádrže

Jedna z variantov, kam odvádzať vodu, sú vodné nádrže v podobe záhradných rybníčkov a jazier.

Toto riešenie má svoje nevýhody. Voda by mala mať ďalší prítok, aby bola okysličovaná a netvorili sa v nej silice. Hodí sa len pre niektoré typy záhrad.

Podzemné a nadzemné nádržky na vodu

Vybrať si môžete nadzemné alebo podzemné nádrže na vodu. Nadzemná nádrž je samonosná. Inštalácia tohto riešenia je rýchla a tiež lacná, ale hodí sa len pre krátkodobé skladovanie dažďovej vody.

Podzemná nádrž ponúka veľmi estetické aj praktické riešenie. Dažďovú vodu môžete skladovať dlhodobo, navyše si voda udržuje optimálnu teplotu, ktorá je okolo 16 stupňov Celzia.

Retenčné nádrže

Ponúka niekoľko konštrukčných variantov. Pri výbere je však nutné zohľadniť materiál a typ pôdy.

Ílovitá pôda vyžaduje obstaranie dvojplášťovej nádrže, aby sa nádrž ľahko nezaborila hlbšie, než je potrebné.

Samonosné nádrže

Vyrába sa v guľatom aj hranatom tvare. Má veľmi nízku hmotnosť a veľmi ľahko sa obsluhuje. Využijete ich predovšetkým pri chatách či chalupách.

Plastovú nádrž je možné zaobstarať v rôznych objemoch.

Betónové nádrže na vodu

betónové nádrže na voduSú najobľúbenejším variantom. Hodia sa aj tam, kde je vysoká hladina spodnej vody.

Sú veľmi ťažké a tiež nákladné na dopravu a montáž.

V prípade, že nechcete do nádrže na dažďovú vodu investovať množstvo peňazí, lacnejšou alternatívou je plastová nádoba na dažďovú vodu.

Zvárané nádrže

Vyrábajú sa z polyetylénových dosiek. Vyznačujú sa nízkou obstarávacou cenou, hrozí tu však praskanie v miestach zvarených spojov. Je lepšie preto túto nádrž najprv obetónovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button