Ako si vybraťŠport

Ako vybrať lyžiarske okuliare?

lyžiarske okuliare - kúpaAby sa vám dobre lyžovalo, je potrebné mať kvalitné lyžiarske okuliare. Lyžiarske okuliare nie sú žiadnym rozmarom, vďaka nim máte možnosť pri lyžovaní dobre vidieť. Lyžiarske okuliare vás tiež chránia pred prípadným úrazom, vetrom a slnkom. Správny výber lyžiarskych okuliarov je dôležitý, pár tipov sa dočítate ďalej.

Čo je na výber lyžiarskych okuliarov potrebné:

Podľa čoho a ako lyžiarske okuliare vyberať

Podľa pohlavia

V prvom rade vyberajte podľa toho, či ste muž, žena alebo chcete kúpiť okuliare pre dieťa. Jednotlivé lyžiarske okuliare sa medzi sebou líšia hlavne dizajnom, okrem toho sú napr. dámske lyžiarske okuliare menšie.

Lyžiarske okuliare dôkladne vyskúšajte

Lyžiarske okuliare si vždy vyskúšajte, aby ste vedeli, či vám sedia, alebo nie. Nezabudnite si pritom zobrať aj helmu, aby ste vedeli, či sú s ňou okuliare na lyžovanie kompatibilné. Okuliare vás nesmú tlačiť. To, aké sklá sú reálne v okuliaroch, bežte vyskúšať na priame svetlo (von), umelé vám nikdy nič moc dobrého a presného nepovie (skresľuje).

Pri skúšaní by okuliare mali obkresľovať klenbu hlavy, mali by dobre sedieť. Medzi lyžiarskymi okuliarmi a helmou nesmie zostať príliš veľký priestor, ale tiež ani nie príliš voľný priestor. Lyžiarske okuliare totiž chránia tvár aj voči náporu chladu pri jazde.

Podľa podmienok lyžovania

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Lyžiarske okuliare vyberajte podľa podmienok, v ktorých najčastejšie lyžujete (dobré svetelnie, večerné lyžovanie, zlé podmienky,…). V ponuke dnes máte lyžiarske okuliare číre, tmavé, dioptrické a zrkadlové.

Ak jazdíte za rôznych svetelných podmienok, je pre vás vhodnejšie kúpiť si dvoje okuliare, než mať len jedny.

Ak lyžujete za svetla, vyberajte sklá oranžové alebo citrónovo žlté.

V prípade ostrého slnka siahnite po okuliaroch s tmavo hnedými zorníkom. Večer, za šera, sú vhodné číre zorníky. V prípade, že nechcete kupovať hneď niekoľko lyžiarskych okuliarov, kúpte si fotochromatické lyžiarske okuliare, ktoré sa stmavia podľa aktuálnej situácie.

Svetelná priepustnosť lyžiarskych okuliarov

Pri výbere lyžiarskych okuliarov berte ohľad aj na citlivosť vašich očí na svetlo. Podľa nich voľte okuliare s určitým stupňom priepustnosti. Táto priepustnosť je na okuliaroch označená písmenami S od 0 – 4.

  • S 0 – má priepustnosť 80 – 100%. Sklá sú číre alebo sú ľahko tónované.
  • S 1 – priepustnosť okuliarov je 43% – 80%, kedy sú sklá hnedé, modré, ružové alebo šedé.
  • S 2 – priepustnosť okuliarov je 18% – 43%, pričom sú to lyžiarske okuliare ideálne do Álp. Tieto okuliare majú zorníky stredne tmavé (modré, hnedé).
  • S 3 – majú lyžiarske okuliare priepustné 8 – 18% tieto okuliare sú tmavé a zrkadlové a sú ideálne pre jarný pobyt v Alpách alebo na ľadovci.
  • S 4 – sú lyžiarske okuliare špeciálne ľadovcové okuliare s priepustnosťou 3 – 8%. Používajú ich tiež skialpinisti a horolezci.

Filtre spektra

Pri výbere okuliarov si všímajte filtre jednotlivých zložiek spektra. O čo ide? S týmito filtrami dosiahnete pohodlné videnie v zime, za slnka a na snehu, kedy inak zostáva človek oslepený. Filtre spektra tomu dokážu zabrániť. Na trhu máme hneď niekoľko typov:

a) Neutrálny – teda filter, ktorý nepohlcuje vôbec nič.
b) Zosvetľovač – filter, ktorý tlmí modrú farbu a vyzdvihuje žltú, zelenú a červenú. Ide o tzv. atenuátor.
c) Blokátor – filter, ktorý modrú farbu úplne blokuje.

Ľudia si najviac kupujú okuliare s atenuátorom. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na lyžovačku.

Ďalšie faktory výberu lyžiarskych okuliarov

Lyžiarske okuliare vyberajte aj podľa ďalších funkcií, ktoré môžu mať.

Lyžiarske okuliare napríklad môžu mať polarizačné sklá, ktoré zabraňujú nepríjemnému odrazu svetla, čím sa zlepšuje viditeľnosť.

Polstrovanie

Pri výbere lyžiarskych okuliarov sa pozerajte aj na ich polstrovanie, ktoré znamenajú komfort a zabránenie prieniku chladu a vody do okuliarov. Čím viac prepracované je polstrovanie, tým vyššia je aj cena lyžiarskych okuliarov.

Materiál lyžiarskych okuliarov

Ďalším dôležitým prvkom pri výbere lyžiarskych okuliarov, je materiál, z ktorého sú okuliare vyrobené. Na výber máte z akrylátových a polykarbonátových skiel.

Okuliare s akrylátovými zorníkmi sú oveľa lacnejšie, avšak ide o materiál nekvalitný, neodolný voči poškriabaniu a pohľad cez ne je skreslený. Polykarbonátové zorníky majú väčšiu životnosť, sú odolné ako voči rozbitiu, tak i poškrabaniu.

Vetranie a Anti-fog vrstva

lyžiarske okuliare so zabudovanou kamerouVáš výber lyžiarskych okuliarov by malo ovplyvniť aj vetranie, ktoré zabraňuje zahmlievaniu okuliarov.

U niektorých okuliarov je vetranie vytvorené priamo v zreniciach. Popri vetraniu je tu dôležitý boj proti zahmlievaniu.

Proti zahmlievaniu vám pomôže špeciálna vrstva Anti-fog, ktorá zabraňuje kondenzácii vody na okuliaroch. Zahmleniu by mal ďalej zabrániť tzv. dvojitý zorník, kedy medzi zorníkmi je zatavená vrstva vzduchu, ktorá je okrem iného aj dobrý tepelný izolant. Niektoré lyžiarske okuliare majú dokonca aj malé odvetrávanie.

Priliehanie gumy okuliarov

Aj keď sa to nezdá, tak dôkladné prehliadnutie gumy okolo rámu nie je vôbec od veci. U lyžiarskych okuliarov je nutné, aby guma na lyžiarskych okuliaroch priliehala k helme.

Jej rozopínanie sa nesmie krížiť s klipom na helme. Na tento fakt nezabúdajte! Má to vplyv na komfort, životnosť i kvalitu lyžiarskych okuliarov.

Dioptrie na lyžiarskych okuliaroch nie sú problém

Ak nosíte dioptrické okuliare, môžete si kúpiť lyžiarske okuliare s dioptriami alebo také, ktoré vám umožnia nosenie okuliarov pod lyžiarskymi okuliarmi.

Takéto okuliare potom majú označenie OTG.

Cena lyžiarskych okuliarov

Tie najlacnejšie akrylátové okuliare si môžete zaobstarať za cca 25 eur. Naopak tie najdrahšie sa u nás predávajú aj za 200 eur (tieto okuliare sú však už aj so zabudovanou kamerou a WiFi pripojením).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button