Zdravie a krása

Ako užívať antibiotiká?

ako užívať antibiotikáUžívať antibiotiká sa začalo pri liečbe bakteriálnych, ale aj infekčných ochorení už skoro pred 100 rokmi. K tomu však, aby antibiotiká pôsobili efektívne, nie je nutná iba správna indikácia (+ cielene predpísané antibiotiká), ale aj ich správne používanie. Správne užívanie antibiotík vás zbaví pôvodných problémov a ochráni vás (či zníži riziko) vzniku iných možných komplikácií vrátane problémov s klostrídiami. Ako teda užívať správne antibiotiká?

Čo je potrebné, ak chceme užívať antibiotiká?

  • užívanie antibiotíkantibiotiká
  • tekutiny
  • probiotiká
  • režim
  • disciplína
  • vedomosti
  • diéta
  • preventívne opatrenia

V prvom rade je dôležité dbať na pokyny lekára a lekárnika a dôkladne si prečítať informácie napísané na príbalovom letáku. Toto je jednoducho základ.

užívať antibiotiká podľa lekáraPredpísané lieky užívajte presne v takom časovom rozpätí a v množstve, v akom vám boli predpísané.

Ak by ste tak neurobili, znižujete nielen ich účinnosť, ale tiež zvyšujete riziko následnej rezistencie a návratu ochorenia v ešte väčšej sile.

Aby užívanie antibiotík bolo efektívne, je potrebné dobrať celú dávku. Keby ste antibiotiká prestali predčasne užívať, veľmi skoro by ste na vlastnej koži pocítili, aká to bola chyba.

Choroba by sa vám čoskoro vrátila v ešte horšom prevedení, než bola tá prvá. Liečba by sa teda výrazne predĺžila. Ďalším rizikom je aj nebezpečenstvo vzniku rezistencie (teda odolnosti) a skôr účinné antibiotiká by tak už nemuseli byť účinné.

Čo robiť počas užívania antibiotík?

V priebehu užívania antibiotík sa vyhýbajte slniečku. Slniečko v kombinácii s antibiotikami totiž môže vyvolať alergickú reakciu. Slniečko v dobe ochorenia tiež veľmi vysiľuje a unavuje. S užívaním antibiotík je navyše vaša pokožka oveľa citlivejšia a vy sa tak môžete veľmi ľahko spáliť. Toto varovanie platí aj pre soláriá.

čistá voda keď ideme užívať antibiotikáZabudnite na alkohol! Alkohol v kombinácii s akýmikoľvek liekmi môže spôsobiť ťažké a trvalé poškodenie organizmu, a preto pri užívaní antibiotík pitie alkoholu rozhodne vynechajte.

Čím teda antibiotiká zapíjať? Ideálny nápoj je čaj alebo voda bez bubliniek.

Vhodné môžu byť aj kolové nápoje, ktoré žalúdok dokážu upokojiť. Nesmú však byť studené a plné bubliniek (nechajte ich preto vopred vyprchať).

Antibiotiká nezapíjajte iba niekoľkými dúškami, vypiť by sa mal aspoň jeden pohár.

Čo môžem jesť keď budem užívať antibiotiká?

Pri užívaní antibiotík, nie je vhodné konzumovať ostré a korenené pokrmy, ktoré organizmus zbytočne preťažujú a dráždia. V spojitosti s antibiotikami navyše môžu vyvolať alergickú reakciu, zažívacie ťažkosti a spomaliť liečbu.

ľahká strava pri užívaní antibiotíkV rámci urýchlenia liečby a užívania antibiotík preto veďte tzv. šetriacu diétu, ktorá telo nepreťažuje.

Pokrmy u tejto diéty sú varené, dusené, zapekané a pečené. Jedlo nemá žiadne nestráviteľné zvyšky a tvrdé kôrky, nie je príliš solené a korenené. Vyhýbajte sa kyslým potravinám, mliečnym výrobkom a tiež sladkostiam.

Všetky totiž organizmus preťažujú a sú často kontraindikáciou (vo vylúčení) s niektorými antibiotikami.
Nemali by ste taktiež zabúdať na to, že keď budete užívať antibiotiká, budete mať aj oslabenú imunitu a tú budete musieť nejako posilniť.

Pozor!

Je zradné si myslieť, že antibiotiká sa užívajú iba po jedle. Niektoré antibiotiká sa naopak užívajú aj 30 minút pred jedlom. Počúvajte preto starostlivo inštrukcie lekára a lekárnika. Dobrou pomôckou je aj príbalový leták, kde spôsob užívania musí byť taktiež uvedený.

antibiotiká v kapsuliachAk sú antibiotiká v tobolkách, nevysypávajte ich! Drviť môžete len také antibiotiká, ktoré nemajú ochranné potiahnutie. Prečo?

Kapsuly aj potiahnutie antibiotík má zabezpečiť to, aby sa lieky rozpustili na potrebnom mieste. Daným miestom však nemusí byť vždy žalúdok.

Drvením a vysypávaním z kapsúl tak môžete užívať antibiotiká úplne zbytočne, pretože účinnú látku v nich vopred zničia žalúdočné šťavy.

užívať antibiotiká zahŕňa aj probiotikáPamätajte si, že antibiotiká neničia iba zlé baktérie. V skutočnosti antibiotiká ničia vlastne všetku flóru, ktorá sa nachádza v našom tráviacom trakte, prípadne vo vagíne (ak ide o pošvový antibiotiká).

Preto je nutné popri antibiotikách užívať aj probiotiká. Tie síce nie sú hradené poisťovňou a lekár vám ich teda nepredpíše, sú však bežne dostupné v každej lekárni.

Výber probiotík je dnes už široký a existujú aj špeciálne vaginálne probiotiká, ktoré sú určené k následnému použitia po liečbe gynekologického zápalu.

Probiotiká je dobré užívať nielen v priebehu užívania antibiotík, ale ešte aspoň jeden týždeň po doužívaní dávky.

Posledné tipy ako užívať antibiotiká

Antibiotiká neužívajte svojvoľne, ale iba vtedy, keď vám ich predpíše a odporučí lekár!

Ak sa v priebehu užívania antibiotík objavia akékoľvek komplikácie ako napr. hnačky, zažívacie ťažkosti, dýchacie ťažkosti, žihľavka alebo iné problémy, okamžite kontaktujte lekára!

Predpísanie antibiotík si rozhodne nevyvolávajte. Ak vás trápi vírusová infekcia, nepomôžu vám.

Vždy sa pred začatím užívania antibiotík poraďte s lekárom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button