Recepty

Ako uvariť karfiolovú polievku?

príprava domácej karfiolovej polievkyKarfiolová polievka nemusí nutne byť len zapražená, hustá, biela či krémová. Najmä pred sýtym hlavným chodom si radšej dáme ľahšiu polievku, menej hutnú. Prinášame tip ako urobiť karfiolovú polievku inak ako s klasickou zápražkou. Tento recept na výbornú karfiolovú polievku si nezabudnite uložiť v počítači. Bude sa vám hodiť aj nabudúce.

Čo je na karfiolovú polievku potrebné:

Základ karfiolovej polievky tvorí vývar

Karfiolovú polievku nevaríme len zo samotného karfiolu. Základ každej karfiolovej polievky bude tvoriť zeleninový (alebo masový a zeleninový) vývar.

Kúsky varenej zeleniny iného druhu v karfiolovej polievke ponecháme. Karfiol dáva polievkam typickú chuť. Tú ešte viac zdôrazní okorenením muškátovým kvetom alebo muškátovým orieškom.

Pripravíme zeleninu

prísady na karfiolovú polievku

Jednu menšiu cibuľu alebo asi desať centimetrov póru nasekáme na drobné kúsky a dáme speniť na dve lyžice masla.

Pridáme jednu nahrubo nastrúhanú mrkvu, malý petržlen alebo kúsok paštrnáku a kúsok zeleru, ktorý je nastrúhaný.

Miešame, až pokým je zelenina opečená a tuk sfarbený mrkvou do sýto žltej farby.

Prichystáme si huby

Zalejeme litrom mäsového vývaru alebo vodou. Ak máme sušené huby, rozdrvíme ich za hrsť alebo ich nasekáme silným nožom a dáme variť s koreňovou zeleninou.

Čerstvé huby (stačia tri kusy) nastrúhame na hrubom strúhadle a zatiaľ ich do vývaru nepridávame.

Začneme s polievkou

karfiol na prípravu karfiolovej polievky

Jeden stredne veľký alebo dva menšie karfioly (môžu byť aj druhej akosti – rozštiepené) umyjeme.

Z bielej časti odrežeme celistvé malinké ružičky, hlúbovú časť karfiolu nasekáme na drobno. Do vriacej polievky najprv prisypeme nasekané stopky a čerstvé huby.

Po piatich minútach varu nasypeme biele ružičky karfiolu, ktoré potrebujú len krátku dobu varu.

Karfiolovú polievku dochutíme korením

Zároveň s bielymi ružičkami nasypeme do polievky zátrepku – rezance alebo halušky, premiešame, aby sa nezlepili a varíme asi päť minút.

Polievku dokoreníme muškátovým kvetom (na špičku noža) alebo muškátovým orieškom (10 krát struhnúť po strúhadle), soľou a najmä sekaným ligurčekom a zeleným petržlenom. Žiadne iné korenie nemusíme dávať, polievka má výraznú typickú chuť.

Polievku môžeme zriediť

Priliatím vody alebo vývaru skorigujeme hustotu podľa svojich zvyklostí. Počítame s tým, že strúhanie v polievke ešte trochu napučí.

V polievke by mal chuťovo aj vzhľadovo dominovať karfiol.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button