Recepty

Ako uvariť agátový džem (med)?

ako pripraviť agátový džemAgát je invázna drevina pôvodom zo Severnej Ameriky. Celý strom je jedovatý, iba kvety sú jedlé. Kvety rastú v hroznovitých kvetenstvách, majú omamnú vôňu a milujú ich včely. Agátový med je lahôdka. Na juhu Európy, najmä v Taliansku, z kvetov agátu pripravujú niečo ako džem, želé alebo náhradu medu. Príprava je rovnaká ako pri púpavovom „mede“, výsledok je voňavé husté želé vhodné do čaju, nápojov alebo na pečivo a múčniky. Preto si poďme aj my pripraviť med z agátových kvetov.

Čo je potrebné na agátový džem (med):

  • agátové kvety
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • ½ kávovej lyžičky kyseliny citrónovej
  • 3 bio citróny alebo limetky

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Zber agátových kvetov

agátové kvetyNajprv sa vyberieme do prírody na zber agátových kvetov. Agát je strom, ktorý sa rýchlo šíri krajinou, rastie v skupinách.

Zaujímavosťou je, že sa v jeho blízkosti nedarí iným stromom ani rastlinám. Prežíva len dub a lastovičník. V korunách stromu taktiež nehniezdia vtáci.

Agát kvitne neskoro, koncom mája a začiatkom júna, v závislosti od počasia. Kvety trháme v čistom prostredí, nájdeme ich na okrajoch lesov a v okolí vodných tokov. Trháme celé kvetenstvá a jednotlivé kvietky ľahko zhrnieme do rúk.

Postup prípravy agátového džemu krok po kroku

Do hrnca dáme otrhané kvety, pridáme nakrájané citróny alebo limetky (môže sa dať aj pomaranč) a 10 minút povaríme. Pred ďalšou úpravou necháme 24 hodín stáť na teplom mieste. Množstvo kvetov záleží na vás, čím viac ich bude, tým voňavejší a tmavší bude džem.

Kvety sú jemné a pri varení sa ich objem výrazne zmenší. Odporúčame dať plný päťlitrový hrniec kvetov na 1,5 l vody.

Príprava džemu

Odležanú zmes precedíme cez jemné sitko, tekutinu z kvetov vytlačíme a nalejeme do nádoby s čo najširším dnom. Čím väčšia plocha dna, tým rýchlejšie bude odparovanie a var bude primerane rozložený.

V prípade, že vám nevadia priemyselné želírovacie prostriedky, použite ich podľa návodu.

Precedenú vodu si odvážte a pokračujte, ako keby keby ste varili džem z ovocia. Agátový džem budete mať za chvíľočku, ale je potrebné povedať, že nie je vhodný na sladenie čajov alebo nápojov. Je dobrý na natieranie na pečivo alebo múčniky, do jogurtov a podobne.

K hotovému džemu pred koncom varu môžete pridať hrsť kvetov. Majú len dekoratívnu funkciu, chuť nie je žiadna. Džem nalejeme do pohárov a necháme ich 10 minút otočené hore dnom.

Príprava medu z agátu

Ak chceme med bez zbytočnej chémie potrebujeme tekutinu zredukovať. Chvíľku ju odparujeme bez pridania cukru, aby sme nemuseli tak často miešať. Keď sa časť vody odparí a šťava stmavne, pridáme cukor.

agátový medCukor miešame do úplného rozpustenia. Dávame pozor, aby na stranách nádoby nekaramelizoval, stierame ho. Varíme kým roztok nedosiahne hustotu medu.

Správnu hustotu skúsime tak, že kvapneme trochu medu na studený tanierik. Pred koncom varu pridáme kyselinu citrónovú, ktorá zabráni kryštalizácii cukru a med vydrží viac ako rok „necukornatieť“. Kyseliny citrónovej sa nemusíte báť, je to bezpečná prísada.

Tipy

Agátovú zmes podľa chuti môžete okoreniť mletou škoricou. Agátový džem je v Taliansku obohatený pridaním jabĺk Golden Delicious. Takto jablkami ochutený agátový džem má potom hnedú farbu ako jablkový lekvár.

Upozornenie

Agát je jedovatý, iba kvety sú jedlé!

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Ďalšie recepty na džem:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button