AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako ušiť kuchynskú chňapku?

Ako ušiť kuchynskú chňapku?

kuchynská chňapkaAk hľadáte tip na originálny a vlastnoručne vyrobený darček alebo sa len chcete naučiť niečo nové, skúste si ušiť vlastnú kuchynskú chňapku. Materiál vás vyjde len na pár centov a čas výroby chňapky nepresiahne hodinu. Látku si môžete vybrať z nepreberného množstva ponúk tak, aby sa vám táto teplu vzdorná chňapka pekne hodila do celkového farebného ladenia kuchyne. Ak budete mať chuť, môžete si v rovnakej farbe ušiť trebárs aj zásteru, prestieranie, vrecúško na pečivo, utierku a iné kuchynské doplnky.


Čo budete potrebovať ak chcete ušiť kuchynskú chňapku:

  • vrchná látka
  • spodná látka (môže byť obyčajné biele plátno)
  • vatelín (Termolín AL)
  • šijací stroj
  • ihly, nite, špendlíky
  • krajčírska krieda
  • nožnice na látku

Postup ako ušiť kuchynskú chňapku krok za krokom

Príprava strihu na kuchynskú chňapku

návod na domácu kuchynskú chňapku

Pripravte si strih. Na výkres alebo kartón si obkreslite starú kuchynskú chňapku. A to je tiež to posledné, čo s ňou urobíte, pretože od nabudúce už budete používať len tú vašu novú, vlastnoručne ušitú.

Strih si obkreslíte dvakrát na vrchnú látku (pozor – raz tak, aby palec smeroval doľava a raz doprava) a dvakrát na spodnú látku. Obkresľujte pomocou krajčírskej kriedy alebo čiernej či bielej pastelky.

Potom po obvode pridajte približne centimetrový okraj (tam, kde bude ruka, nechajte pri vrchnej látke okraj trojcentimetrový) a vystrihnite. Okraje nechávajte preto aby ste potom mohli kuchynskú chňapku zošiť a zachovali pritom jej vykreslený tvar.


Zošívanie kuchynskej chňapky

Zošite vrchný diel. Priložte lícom k sebe vrchnú látku (môžeme si ju prišpendliť alebo nastehovať) a zošite. Nezošite otvor na ruku! V mieste medzi ukazovákom a palcom látku od okraja smerom ku stehu niekoľkokrát nastrihnite, ale nie bližšie než 3 mm ku stehu. Robí sa to preto, aby sa vám po otočení v tomto mieste látka nesťahovala. Okraje obšite endlovacím stehom.

Príprava spodného dielu

Pripravte si spodný diel. Opäť si strážte, aby na jednom strihu smeroval palec doľava, na druhom doprava. Spojte v oboch prípadoch vatelín a spodný diel tak, že ho niekoľkokrát do kríža prešijete (nemusí to byť rovno, do vnútra chňapky nikto nepozerá).

Prečnievajúci vatelín potom odstrihnite. Zošite k sebe spodné diely. Urobte to tak, že k sebe priložíte obaja strihy vnútornou látkou dovnútra, vatelínom von a prešijete. Pozor – opäť nesmiete zošiť dieru na ruku!

Dokončenie chňapky

výroba kuchynskej chňapkyDotvorte kuchynskú chňapku. Vrchný diel navlečte na spodný a starostlivo zrovnajte obaja na seba tak, že do skoro hotovej kuchynskej chňapky vložíte ruku a pritláčajte diely k sebe. Zostáva vám posledný krok, a to prišiť vrchný a spodný diel k sebe v mieste diery pre ruku.

Vrchný diel založte, prehnite cez spodný a po celej dĺžke prešite. Chňapka je hotová. Teraz nezostáva než vložiť do rúry plech s niečím dobrým ku káve a po upečení nechať novú pomocníčku, aby ho, ešte horúci a voňavý, vytiahla na stôl.

Tipy

Pokiaľ chcete mať na svojej chňapke pútko, stačí ho vložiť medzi strihy vrchného dielu pred ich zošitím. Pútko vytvoríme tak, že si pripravíme pruh látky s rozmermi približne 8 x 4 cm, založíte okraje, preložíte po dlhšej strane a prešijete. Pútko prišijete na tú stranu chňapky, kam smeruje palec.

Dovnútra strihu môžete vložiť tiež magnet pre ešte jednoduchšie prichytenie chňapky.

Ak vytvárate chňapku ako darček pre svojich blízkych a chcete ju originálne vyzdobiť, skúste to napr. farbou na textil alebo výšivkou.

Prečítajte si aj tieto články:Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.