Recepty

Ako urobiť šalát Coleslaw?

Ako urobiť šalát ColeslawŠalát coleslaw sa rýchlo udomácnil na slovenských tanieroch. Je veľmi chutný a navyše jeho príprava je jednoduchá, rýchla a výrobná cena je veľmi nízka. Výroba Coleslaw je v podstate vždy rovnaká. Ako pripraviť šalát coleslaw? Prinášame recept a niekoľko vyskúšaných tipov.

Na šalát Coleslaw budete potrebovať:

  • 1 hlávka bielej kapusty
  • 1 menšia cibuľa
  • 1 až 2 mrkvy, prípadne kúsok zeleru
  • 1 až 2 lyžičky cukru
  • majonéza z dvoch žĺtkov
  • šťava z polky citróna
  • korenie a soľ

Šalát coleslaw sa pripravuje zo surovej bielej kapusty (hlavná zložka), surovej mrkvy, cibule a majonézy, prípadne sa do neho pridáva zeler (stopkový alebo buľva). Kapusta tvorí jeho základ, takže pri jeho nízkej cene patrí šalát coleslaw k lacným pochúťkam, ktoré je možné pripravovať celý rok.

História šalátu coleslaw

Coleslaw šalátŠalát coleslaw sa na Slovensko dostal najmä prostredníctvom „kentuckého“ reťazca rýchleho občerstvenia.

Pochádza však z Holandska, odkiaľ do USA s holandskými prisťahovalcami prišiel.

Aj jeho názov je vlastne poangličtený výraz koolsla (skrátenie koolsalade), čo značí kapustový šalát.

Po vzore zo zámoria sa aj u nás Coleslaw podáva ku smaženému kurčaťu, pečeným mäsám, do plnených žemlí, s pečivom, alebo len tak. Slovenskému jazyku zvyknutému na majonézové šaláty úplne vyhovuje.

Návod na prípravu šalátu Coleslaw krok po kroku

Bielu hlávkovú kapustu (zvyčajne zimnú, aj keď letná je lahodnejšia) zbavíme vrchných listov, rozkrojíme, vyrežeme hlúb (je horký) a nakrájame, rozsekáme v robote alebo nastrúhame na strúhadle. Varianta strúhania je rýchla a výsledok celkom dobrý (niekomu rezance vadia).

Kapustu posypeme pol lyžičkou soli a rukami premasírujte, aby zmäkla a pustila trochu šťavy. So soľou opatrne, kapusta sa ľahko presolí. Nasekáme jednu malú cibuľku. Cibuľu nikdy nestrúhame ani nedrtíme v robote, zhorkla by a pokazila by všetky prísady.

Nastrúhame jednu až dve (podľa veľkosti) surové mrkvy, zvolíme strúhadlo s väčšími okami. Niekto pridáva do Coleslaw tiež zeler, a to biely alebo stonkový. Zeler má pomerne výraznú chuť, a tak by jeho množstvo malo byť menšie ako je objem mrkvy. Zeler je lepšie nastrúhať na jemnejšom strúhadle (stonkový nasekať nadrobno).

Pridáme majonézu

ColeslawNajlepšie je pripraviť si ju z dvoch žĺtkov a dobrého oleja alebo si prečítajte návod na výrobu domácej majonézy tu.

Príprava majonézy trvá niekoľko minút, výrobná cena je nižšia, ale predovšetkým vieme, čo sme do šalátu dali a čo budeme jesť.

V kupovanej majonéze alebo dokonca kupovanej „tatárskej omáčke“ sú zvyčajne doplnené emulgáty, ktoré šaláty robia slizké.

Šalát Coleslaw dochutíme citrónovou šťavou (niekto používa ocot alebo balzamikový ocot), jednou až dvoma lyžičkami cukru, dvoma štipkami čierneho alebo bieleho korenia a prípadne ešte soľou. Dobre premiešame.

V niektorých receptoch (i amerických) sa do Coleslaw pridáva sladká alebo kyslá smotana alebo ešte olivový olej. Ak sme si pripravili vlastnú majonézu, nie je toho potrebné.

Šalát premiestnime z „výrobnej“ misy do misky (alebo dózy) s vekom. Dobre utlačíme, aby sa chute spojili a necháme ho niekoľko hodín v chlade odležať. Kto sa ponáhľa, môže šalát Coleslaw konzumovať hneď, a tiež si pochutí.

Tip

Keď vynecháme cukor, môžeme satát s kľudným svedomím jesť ako prílohu k mäsu pri takzvane delenej strave.

Podobné články

1 komentár

  1. Skúste pridať polievkovú lyžicu horčice a 1/2 kávovej lyžičky chrenu plus kvapku olivového oleja. Ten coleslaw chytí iný rozmer 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button