Recepty

Ako urobiť ruský Kvas ( KBAC)?

Ako urobiť ruský Kvas ( KBAC)Cisterny označené nápisom KBAC a okolo nich zákazníci s demižónmi a džbánmi. Obrázok typický pre dediny a mestá mnohých krajín bývalého Sovietskeho zväzu, najmä Ruska a Ukrajiny. Ruský kvas, perlivý nápoj na chlebovej (obilninovej) báze, je možné v súčasnej dobe kúpiť aj v PET fľašiach, a dokonca aj u nás. Bolo by možné pripraviť ruský kvas v domácich podmienkach? Ako postupovať pri domácej výrobe ruského kvasu?

Ak chcete urobiť ruský kvas tak budete potrebovať:

  • chlieb
  • kvasnice
  • cukor
  • kvasná nádoba s viečkom
  • PET fľaše

Domáca príprava kvasu je pomerne prácna

Ak sa vo filme Vikingovia Herger Veselý smial a Ahmed ibn Fadlán čudoval, že niekto dokáže vyťažiť alkoholický nápoj aj z medu, tak Rusi túto pomyselnú latku v umení kvasiť ešte prekonali a vyrábajú bublinkový nápoj aj z chleba. Volajú ho jednoducho kvas.

Obsah alkoholu v kvase nie je taký vysoký ako v medovine, je to niečo medzi burčiakom a nealkoholickým pivom, ale dá sa zvýšiť pridaním cukru.

V predávaných kvasoch je obsah alkoholu okolo jedného percenta, no tie sú dosť sladké.

Popularita kvasu

Typické predávanie kvasuKvas je v Rusku a viacerých ďalších postsovietskych republikách mimoriadne populárny. Predáva sa na uliciach dodnes a jeho konzumácia sa v istých kruhoch dokonca považuje za prejav vlastenectva.

Budú sa ňou zaoberať skôr ľudia s obľubou v trocha neobvyklom kulinárstve, ako uponáhľaná mamička od detí, ktoré nevedia kam skôr skočiť.

Prvá várka býva vyrobená skôr zo zvedavosti. Nie je však málo ľudí (skôr mužov), ktorí výrobu „svojho“ kvasu už „vychytali“: suroviny, nádoby na prípravu, technologický postup.

Pred prípravou domáceho ruského kvasu je vhodné prečítať si skúsenosti rôznych amatérskych výrobcov, ktoré sú k dispozícii na internete. Ak to s výrobou kvasu myslíme vážne, je dobré kupovať si k prvým várkam jednoduché poznámky postupu (aby bola možnosť niektoré kroky kontrolovane zmeniť).

Potrebné suroviny na kvas

Na ruský kvas domácej výroby budete potrebovať chlieb, kvasnice a cukor. Chlieb by mal byť ražný, tmavý.

Ak nie je práve k dispozícii, je možné chutný ruský kvas pripraviť aj z bežného pšenično-ražného chleba. Pre skúšobnú várku potrebujete pol kilogramu chleba, jeden balíček kvasníc a 100 gramov cukru.

Postup prípravy kvasu

Pol kilogramu suchého tmavého chleba sparíme štyrmi litrami vriacej vody. Chleba necháme namočený asi šesť hodín. K namočeniu sú vhodné väčšie nádoby: veľké zaváracie poháre, potravinárske vedierka a podobne.

Po šiestich hodinách necháme namočený chlieb odkvapkať. Môžeme použiť veľké sito alebo plátenné vrecúško. Zmes jemne stláčajte, skôr len pritláčame, aby sa nám do vyprázdnenej tekutiny dostalo čo najmenej pevných častíc.

Prelejete naspäť do pohára, vedierka

V hrnčeku s prevarenou vlažnou vodou rozpustíme balíček kvasníc a sto gramov cukru. Vlejeme do odliatej tekutiny, zamiešame a doplníme prevarenou vodou do štyroch litrov. Ľahko priklopíme viečkom (nepriťahujeme) a necháme kvasiť na vlažnom mieste.

V sieti nám ostalo pomerne dosť odkvapkaného chleba, ktorý nám šetrnosť nedovolí vyhodiť. Niekto ho použije ako základ na výrobu chlebových placiek (či bochníkov), niekto zo zvyškov chleba pripraví chlebovú polievku. A niekto scedený chlieb znova namočí na takzvaný „kvas – druhák“.

Výroba kvasu

Po dvanástich hodinách, počas ktorých prebehne pomerne búrlivé kvasenie, prelejeme tekutinu do PET fliaš, ale nenaplníte je úplne.

Fľaše necháme deň dva v chlade, napríklad v chladničke. Je potrebné, aby stáli, pretože sa pri dne bude usadzovať kal, takže sú vhodnejšie dvojlitrovky, ktoré zaberú menej miesta.

Ak sme naložili chlieb na „druhák“, necháme chlieb namočený dvanásť hodín, až potom zlejeme, scedíme, pridáme cukor a kvasnice.

Pre zlepšenie vzhľadu si môžeme pripraviť kulér – roztok zo skaramelizovaného cukru – a dávku „druháku“ tým prifarbiť. (Kulerom môžeme samozrejme prifarbiť aj prvú várku.)

Za ako dlho bude kvas hotový

Po dvoch troch dňoch je nápoj vhodný na konzumáciu. Je svieži, perlivý a málo sladký. Po prvej skúšobnej várke môžeme základný predpis upraviť podľa svojej chuti: pridať viac cukru, hrozienka, citrón, zázvor alebo iné aromatické zložky.

Vykonané zmeny na ďalšej várke je dobré zapisovať, až pokiaľ nedosiahneme svojho optimálneho stavu.

Poznámka

Asi sa vám v domácich podmienkach nepodarí dosiahnuť iskrivosť priemyselného výrobku. Ale môžete mať radosť z akostného čerstvého nápoja.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button