Recepty

Ako urobiť pravé vínne šodó?

Ako urobiť pravé vínne šodóVínne šodó je pena, sladká omáčka zhotovená z vína a vajec. Šodó sa podáva teplé. Buď ním polievame sladké múčniky menej výraznej chuti alebo vínne šodó podávame s piškótou ako teplý dezert či sviatočnú desiatu. Šodó ale môže byť len „maškrtenie“ pre dospelých. Šodó nie je mliečny vanilkový krém, ktorý dávame na dukátové buchtičky (s krémom) na obed. Prinášame návod na prípravu pravého vínneho šodó a niekoľko receptov.

Čo je potrebné na pravé vínne šodó:

  • víno
  • vajcia
  • cukor a korenie
  • šľahacia metla
  • hrniec / hrnce na varenie vo vodnom kúpeli

Čo to vlastne vínne šodó je?

Šodó, niekedy napísané chadeau, je teplá sladká omáčka, ktorá sa pôvodne pripravovala zo žĺtkov, cukru a bieleho vína.

Aj keď sa receptúra ​​postupom času upravovala (namiesto samotných žĺtkov a celého vajca, rôzneho korenia, aj iné víno než len biele), základné suroviny a postup prípravy zostali rovnaké: zmes vína, cukru a vajec sa v pare šľahá tak dlho, kým nezhustne. Potom sa šodó hneď podáva.

Na čo sa vínne šodó používa?

vínne šodó a dukátové buchtičkyVinným šodó sa polievajú sladké múčniky, ktoré podávame teplé: najznámejšie sú kysnuté, len ako „dukát“ malé neplnené kysnuté buchtičky. Ale môžu to byť rôzne nákypy, omelety, trhance – proste sladké pokrmy, ktorým teplá pikantná omáčka dodá na výraznej chuti.

Pretože je šodó alkoholické, nedávame je deťom, maloletým a vodičom. A z toho istého dôvodu podávame pokrmy poliate šodó nie ako hlavné jedlo, ale ako teplý múčnik.

Výber vína je na vás

Hoci pôvodné receptúra ​​na šodó uvádza biele víno, môžeme ich pripraviť z akéhokoľvek vína. A nemusí byť práve kabinetné, stačí priemerné stolové víno. Na druhú stranu si musíme byť vedomí, že v hotovom šodó je chuť a vôňa vína zachovaná.

Z bieleho „krabičiaku“ za necelé euro chardonnay jednoducho neurobíme. Ale cena stolových vín je v súčasnej dobe tak nízka, že si šodó môžeme dopriať bez pocitu márnivosti.

Recept na vínne šodó

Budeme potrebovať:

250 ml bieleho prírodného vína, 4 žĺtky, 70 g cukru, vanilka. Úsporný variant: 250 ml bieleho vína, 2 žĺtky, 1 lyžička škrobovej múčky, 70 g cukru, vanilka.

Vínne šodó z červeného vína

Pre čitateľov akoapreco.com sme vyskúšali vínne šodó z červeného vína. Použili sme 5 dcl vína, 100 cukru, 4 vajcia, 4 žĺtky, kúsok celej škorice, 2 klinčeky. Pre tepelnú úpravu je potrebný buď dvojplášťový hrniec alebo dva do seba voľne pasujúce hrnce, aby sme mohli variť vo vodnom kúpeli. Pre pohodlnejšiu prácu je lepšie zvoliť skôr vyššiu nádobu s väčším objemom.

Na prípravu šodó je účastným pomocníkom ručný šľahač, u ktorého môžeme meniť otáčky. Najskôr za studena dôkladne rozšľaháme vajcia, cukor a víno.

Potom dáme hrniec s penou do vodného kúpeľa, pridáme korenie, znížime otáčky a za stáleho voľného prešľahávania zahrievame.

Zmes je najprv riedka a veľa pení, potom postupne hustne, peny ubúda, až je hustá – aj keď stále s peniacou štruktúrou.

Vo všetkých receptúrach je zdôrazňované, že sa šodó nesmie variť, aby sa nezrazilo. Áno, nesmie sa variť. Ale vo vodnom kúpeli toto nebezpečenstvo nehrozí.

Vínne šodó podávame v malom množstve

Vinné šodó podávame teplé, a ako pochúťku. Ak ním budeme polievať buchtičky, dáme len štyri päť menších kúsku a deci – deci a pol šodó.

Nepodávame ho v hlbokom tanieri s polievkovou lyžicou, ako sa dosť často jedia buchtičky s krémom. Alebo vínne šodó dáme len na misku a ponúkneme k nemu piškótu (cukrársku) alebo nejakú sušienku.

Tipy

Vinné šodó môžeme prizdobiť pravou šľahačkou alebo ochuteným bielkovým snehom.

Gastro okienko: Dukátové buchtičky so šodó nie sú to isté čo dukátové buchtičky s vanilkovým krémom. Ani skutočnosť, že sa „u nás doma to tak hovorí“, alebo že som to „našla na internete“ alebo dokonca „Láďa Hruška to tak tiež nazýva“ nie je argumentom, aby bol krém z mlieka a vanilkového pudingu označovaný za šodó.

Keď naplníme buchty makom, tiež im nehovoríme tvarohové, hoci sme cesto robili podľa receptu na tvarohové buchty. Pre vanilkový krém sa dokonca ani nepoužíva výraz „nepravé“ či „falošné“ šodó. Pretože šodó je šodó, čiže vínna pena.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button