Recepty

Ako urobiť paradajkový kečup?

návod ako urobiť domáci paradajkový kečupParadajkový kečup je pikantná studená pochutina, ktorú možno v menšom množstve použiť aj ako studenú omáčku. Ako je známe, kečup majú v obľube najmä deti a mládež, u ktorých paradajkový kečup víťazí nad tradičnou horčicou. Domáci kečup z paradajok sa môže pripravovať v rôznych variantoch. Prinášame jeden všeobecný návod, ako urobiť paradajkový kečup.

Čo je na paradajkový kečup potrebné:

  • suroviny podľa návodu
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Slovíčko úvodom, alebo kečup je dobrý sluha, ale zlý pán. Kečup ako dochucovací prípravok alebo pochutina nebol v minulosti moc známy. Aj keď, predával sa ako originálna špecialita v lahôdkarstve.

V druhej polovici 20. storočia už bol k dispozícii aj kečup českej proveniencie. Moc sa nepoužíval. Ale v každej reštaurácii, kde sa podával tatársky biftek, nemohol kečup chýbať v dochucovanie sade, ktorý čašník automaticky dával na stôl, aby si hosť podľa chuti tatársky biftek namiešal.

Asi od 80. rokov sa kečup trvalo zahniezdil v každej domácnosti. A asi od tej doby si kečup ľudia pripravujú aj doma. V posledných 20 rokoch sa bohužiaľ kečup stal „všetko napravujúcim“ zaklínadlom nedbalých kuchárov – nech je na panvici čokoľvek, zaliate kečupom sa zmení vo „špecialitu“.

Prečo robiť paradajkový kečup doma

Keď si doma pripravíme vlastný kečup, máme istotu, že neobsahuje žiadne zahusťovadlá, emulgátory, zvýrazňovače chuti, farbivá a konzervanty, ktorým súhrnne hovoríme „éčka“ (podľa potravinárskej klasifikácia – E + číslo).

Domáci kečup si dochutíme presne podľa svojich požiadaviek. Doma pripraveného kečupu môžu aj deti zjesť, čo im hrdlo ráči (a ešte nás bude tešiť, keď si kečup budú pridávať). A v neposlednom rade – prídeme tak zadarmo alebo veľmi lacno k základným surovinám. Urobiť paradajkový kečup doma má aj finančný efekt. 

Postup prípravy paradajkového kečupu krok po kroku

Na výrobu kečupu potrebujeme zrelé (aj prezreté) paradajky, cibuľu, kyslé jablká, prípadne aj zeleninovú papriku.

Paradajky by však mali byť v prevažujúcom pomere – dve váhové jednotky paradajok na jednu váhovú jednotku ostatnej zeleniny a jabĺk. Jednak pre zachovanie charakteru, jednak aj preto, že paradajky sú najviac vodnaté.

Chuť paradajkového pretlaku dodávajú základné koreniny: bobkový list, nové korenie a sušený tymian (čerstvého je jednak škoda a je príliš agresívny). Chuť paradajkového kečupu dotvára soľ, cukor a ocot, ktoré kečup zároveň konzervujú.

Pri príprave špeciálnych paradajkových kečupov ďalej môžeme v menšom množstve použiť pálčivú papriku ( „ostrý“ kečup), karí korenie, cesnak.

Cez všetky presné recepty, ako robiť paradajkový kečup, je konečný výsledok vždy nutné doladiť niekoľkonásobným ochutnaním a pridaním prísad. Paradajkový kečup musí mať plnú a vyváženú chuť, nesmie byť mdlý.

kečup z paradajokParadajky umyjeme, rozkrájame na kúsky a dáme do veľkého hrnca. Cibuľu ošúpeme, umyjeme a nakrájame na mesiačiky (to stačí, rozvaria sa).

Jablká (môžu byť aj popadané a nie celkom zrelá) vykrojíme, a umyjeme, nakrájame na kúsky (kľudne aj s jadierkami).

Papriky zbavíme jadier a stopiek, opláchneme a nakrájame.

Paradajky podlejeme vodou, privedieme k varu a pridáme ostatnú zeleninu. Nemusí to byť naraz (napríklad by sa ani nezmestili), ale ako sa paradajky „zvárajú“, pribúda miesta v hrnci.

Pridáme bobkový list (na kilo paradajok aspoň jeden veľký), nové korenie a tymian (aspoň tri guľôčky a jednu veľkú štipku na kilo paradajok). Stiahneme plameň a pomaly dokonale rozvaríme pod pokrievkou.

Rozvarenú zmes prepasírujeme cez sito

Tým odstránime všetky pevné častice. Pasírovanie je trochu fyzicky náročné, pretože chceme cez sito rozotrieť aj trochu tuhšiu papriku a cibuľu. Ale usilovnosť sa oplatí.

Akékoľvek vylepšenia – napríklad rozmixovanie – ​​sa odrazí na výsledku. Je to vyskúšané. A keď už niečomu venujeme čas, energiu a suroviny, tak by sme mali vyrábať prvotriedne produkty.

Pripravíme si čistý široký hrniec (alebo dôkladne vymyjeme ten od rozvarenej zeleniny). Nalejeme do neho prepasírovanú hmotu a posúdime, či je dosť hustá. Ak je riedka, pomalým varom je odparíme. Potom začne dochucovanie. Dochucujeme až nakoniec, pretože po pridaní cukru bude kečup náchylný k pripáleniu.

domaci paradajkovy kečupNa jeden liter prepasírovanej hmoty dáme asi polievkovú lyžicu soli, štyri lyžice cukru a pol deci octu.

Dôkladne premiešame, necháme prejsť varom (pozor, horúce to prská) a budeme „dolaďovať“.

Ak je kečup taký nejaký „nijaký“, zvyčajne chýba soľ. Sladkosť a kyslosť vyvažujeme podľa svojho jazyka.

Počítajme s tým, že sa z horúceho kečupu odparuje ocot, takže sa nám pri ochutnávaní zdá kyslejší, než po rozležanie bude.

Keď pripravujeme „špeciality“, nerobíme ich z celej dávky, ale oddelíme časť základnej prepasírovanej hmoty, ktorú dochutíme zvlášť – chilli, karí, sušeným cesnakom.

Môže sa stať, že naša špecialita nebude deťom chutiť, tak by bolo škoda, aby práca vyšla nazmar. Prečítajte si aj články ako vyčistiť hrniec a ako sušiť paradajky.

Dokončenie paradajkového kečupu

Kečup nalievame do vyparených pohárov. Keď by sa nám podarilo naliať ho ešte horúci, nemusíme ho sterilizovať, stačí dobre uzavretý pohár obrátiť na viečko a nechať vychladnúť (v kečupe je dosť cukru, soli a octu, ktoré konzervujú).

Ak budeme do pohárov nalievať kečup vychladnutý, treba ho sterilizovať. Vychladnuté poháre polepíme identifikačnými štítkami, nezabudnime označiť druh „špeciality“.

Kečup potrebuje aspoň mesiac rozležať. Počítajme s tým, že jeho štruktúra bude trochu hrudková, respektíve že nebude tak lesklý a hladký, ako kečup vyrábaný priemyselne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button