Recepty

Ako urobiť krkonošské podlesníky?

zemiakové krkonošské podlesníky

Pripraviť krkonošský podlesník nie je ťažké, a ani recept uvedený v článku nie je potrebné striktne dodržiavať – v každej domácnosti sa podlesníky robili a robia podľa rodinných zvyklostí. Prinášame základný recept na krkonošské podlesníky a návod, ako ich robiť. Tiež sme pridali poznámku, čo najlepšie krkonošské podlesníky okorení

Čo je potrebné na krkonošské podlesníky:

  • 1 kg surových zemiakov
  • 2 kusy vajec
  • soľ, rascu, kúsok slaniny alebo pár kvapiek oleja
  • platňu alebo panvicu s nepriľnavým povrchom

Čo sú to krkonošské podlesníky?

Krkonošské podlesníky sú jednoduché placky z cesta zmiešaného z postrúhaných surových zemiakov, surových vajec, soli a rasce. Zemiaky a vajíčko sa našli v každej chalupe.

Podlesníky sa piekli predovšetkým v zime, pretože sa kúrilo a gazdiná sa s prípravou jedla sa za dlhé zimné večeri nemusela nijako ponáhľať.

Príprava na pečenie

Na rozdiel od zemiakových placiek sa podlesník pečie bez tuku. Predtým sa podlesníky robili na horúcich plátoch platne (pece alebo kuchynských „kachlí „, sporáku).

V súčasnej dobe používame panvice s nepriľnavým povrchom. Pláty alebo panvica sa iba vytrie kožou alebo kúskom údenej slaniny, alebo sa len mierne vytrie obrúskom namáčaným v oleji. Ale naozaj len mierne.

Postup prípravy krkonošských podlesníkov krok za krokom

Krok 1: strúhanie zemiakov

recept na krkonošské podlesníky

Kilogram surových zemiakov ošúpeme, vykrojíme očká a poškodené časti, opláchneme a postrúhame na strúhadle s malými očkami alebo na strúhadle sa štvorhranným jemnými otvormi – čím jemnejšie, tým lepšie.

Rukami dobre vytlačíme pustenú zemiakovú vodu (ak máme deti mladšieho školského veku, môžeme pustenú vodu precediť do pohára k malému potravinársko-technologickému pokusu – uvedieme na záver).

Krok 2: tvorba zemiakovej masy

Nastrúhané zemiaky dobre premiešame s dvoma vajíčkami. Niektoré odrody zemiakov po nastrúhaní trochu zmodrajú. Zmes veľmi mierne osolíme a pridáme trochu rasce. Cesto bude riedke, a tak to má byť.

Krok 3: pečenie

Panvicu s nepriľnavým povrchom vytrieme kúskom slaniny alebo obrúskom zľahka namočeným v oleji. Panvicu dobre zohrejeme. Naberieme zarovnanú lyžicu cesta a rýchlo ho rozotrieme po panvici doguľata. Podlesníky by mali mať v priemere asi desať centimetrov, aby sa dobre prepiekli a ľahko obracali.

Plochou obracačkou podlesník po chvíli otočíme. V krkonošských chalupách sa k tomu používala špachtľa. Opečieme aj z druhej strany.

Opekanie z prvej strany je rýchlejšie, pretože cesto dokonale priľne k horúcej ploche. Druhá strana nie je tak rovná, a tak opečenie trvá o niečo dlhšie. Obavy z príliš veľkého zápachu nemusia byť – výroba podlesníkov vonia rovnako (alebo dokonca aj menej) ako vyprážanie klasických placiek.

Krok 4: dokončovanie receptu

Ako urobiť krkonošské podlesníky

Ešte horúce podlesníky potrieme rozpusteným tukom, maslom alebo ich potrierame ničím.

Ukladáme ich na seba ako lievance, aby podlesníky zostali vláčne.

Tento krok je však zvyčajne preskočení, keď podlesníky robíme pre nejakú väčšiu skupinu – stravníci si ich nedočkavo odoberajú ešte horúce priamo do rúk.

Ako sa podlesníky jedia?

Podlesníky sa jedia buď samotné alebo je niekde zvykom potierať ich niečím sladkým – napríklad slivkovým alebo jablčnými lekvárom. V niektorých domácnostiach sa podlesník korení rovnako ako zemiakové placky.

Rozdiel medzi zemiakovými plackami a podlesníkmi spočíva hlavne v menšej tučnosti placky, a to je zaujímavé z hľadiska racionálnej výživy.

V čom spočíva ich čaro?

Aké je najlepšie korenie podlesníkov? A prečo na ne mnohí ľudia s takou láskou spomínajú? Podlesníky sa robievali v družnej spoločnosti.

Sedelo sa okolo kachlí, aby si všetci užili tepla, rozprávali sa príbehy a prisediaci (prípadne vnúčatá s babičkou) si pritom pochutnávali na podlesníkoch priamo z platne. Toto korenie je najlepšie, a nenahradí ho nič. 

Pokus

krkonošské podlesnikyA teraz pokus pre mladých školákov.

Vytlačená voda zo zemiakov poslúži ako pokus – dôkaz prítomnosti škrobu v zemiakoch.

Tekutinu precedíme do pohára. Než zjeme podlesníky, usadí sa na dne pohára biela tuhá (ale rozmiešateľná) vrstva škrobu.

Pokus môžeme zavŕšiť, keď tekutinu zlejeme a na vrstvu škrobu kvapneme jódovú tinktúru – škrob sa zafarbí do modra.

Varovanie

Ak máme prave kachle, pec alebo kuchynský sporák na pevné palivo a chceme podlesníky pripravovať skutočne „krkonošsky“, musíme platňu vopred dôkladne očistiť.

Tip

Na Slovensku je zvykom si na podlesníky dávať oškvarky alebo na drobno nakrájanú opečenú slaninku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button