Recepty

Ako urobiť karfiolový nákyp?

Ako urobiť karfiolový nákypPripraviť karfiolový nákyp, to už tak trochu patrí vyššej triedy domáceho varenia. Na ceste k hotovému karfiolovému nákypu číha niekoľko nástrah, ktoré môžu spôsobiť chyby v hotovom produkte ťažko odstrániteľné. Ako urobiť karfiolový nákyp a na čo dať pri varení pozor? Prinášame recept a niekoľko postrehov z praxe.

Na karfiolový nákyp budete potrebovať:

  • ľahko uvarený karfiol
  • vajcia
  • strúhanka alebo múka
  • tuk
  • cibuľa
  • prípadne ďalšie suroviny (hrášok, syr, mleté ​​mäso alebo údenina).
  • kuchynské zariadenie a vybavenie

Karfiol je výborný bojovník proti rakovine

Výskum, ktorému sa venovala doktorka Tangová z Roswellovho inštitútu rakoviny hovorí, že fytochemikálie nachádzajúce sa v karfiole vykazujú silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, čo z nich robí ideálnych bojovníkov proti tejto zákernej chorobe.

Trieda fytochemikálií známych ako glukozinoláty takisto v ľudskom tele metabolizuje na vyššie spomínané isothiocyanáty, ktorých účinky už poznáte.

Jedna porcia karfiolu denne vraj môže znížiť riziko rakoviny pľúc až o 61 percent ako tvrdí doktorka Feskanichová z Chaningovho laboratória v jednom zo svojich článkov.

Ďalší výskum tvrdí, že ak zaradíme túto zeleninu do nášho jedálnička aspoň raz za týždeň, zmenšíme svoje šance na vývin tejto choroby o 27 percent.

Návod na prípravu karfiolového nákypu

Karfiolový koláčKarfiolový nákyp je ľahký pečený alebo v pare varený pokrm, ktorého základom je varený karfiol. Konzumuje sa ako samostatné teplé alebo studené jedlo.

Pri slávnostnejších príležitostiach sa karfiolový nákyp podáva ako príloha napríklad k pečenému teľaciemu alebo hydinovému mäsu.

Tento nákyp sa pripravuje vo forme na pečenie alebo v pekáči. Používame formy na venček, chlebíček, srnčí chrbát, tortu alebo bábovku.

V takom prípade karfiolový nákyp po upečení a miernom zatuhnutí vyklopíme. Alebo pečieme v pekáči a upečený karfiolový nákyp potom naberáme lopatkou.

Karfiol prevaríme iba chvíľku

Základom karfiolového nákypu je mierne uvarený karfiol. Tu je prvé úskalie: karfiol musíme vo vriacej vode skutočne len namočiť, nechať chvíľku pobublať a hneď vybrať a schladiť v studenej vode.

Karfiolový nákyp sa pečie relatívne dlho, a po celú dobu bude použitý karfiol stále mäknúť. Rozvarený karfiol v nákype je nevratná chyba.

Na druhú stranu, keby sme karfiol nevarili vôbec, mal by v nákype zvieravú chuť a bol by gumový na skus.

Prevarený karfiol rozoberieme na ružice alebo nakrájame na menšie kúsky. Je to jedno, hotový pokrm budeme aj tak rezať na porcie.

Môžeme k nemu pridať sterilizovaný hrášok, dusené huby, strúhaný syr (eidam, čedar), niekoľko lyžíc rozomletého údeného alebo vareného mäsa či dobrej údeniny.

Dôležité je správne posolenie

Zmes zľahka osolíme, čo je ďalšie nebezpečenstvo. Karfiolový nákyp nie je dobrý, keď je nedosolený a už upečené porcie sa len ťažko dodatočne dosoľujú.

Avšak – ako u všetkých jedál z hlúbovín – tiež karfiol je veľmi jednoduché presoliť. Najlepší spôsob, ako zistiť správne osolene, je zmes ochutnať.

Karfiolový nákypNa lyžici masla necháme zružovieť jednu nadrobno nakrájanú cibuľu. Asi 60 gramov (štvrť kocky) masla alebo rastlinného masla vyšľaháme so štyrmi žĺtkami.

Žĺtkovu penu a 150 gramov strúhanky vmiešame do karfiolovej zmesi.

Zo štyroch bielkov ušľaháme veľmi tuhý sneh. Opatrne vmiešame do cesta – sneh nesmieme ubiť, aby cesto zostalo kypré.

Pečenie karfiolového nákypu

Vhodnú nádobu vymastíme maslom a vysypeme strúhankou a naplníme cestom. Zapekaciu misku vložíme do väčšej nádoby s vodou alebo na plech na pečenie s okrajom, do ktorého nalejeme vodu.

Pečieme-varíme asi 40 minút. Vodu okolo nádoby kontrolujeme a prípadne horúcou dolievame. Alebo nákyp pečieme bez vody, ale potom bude mať opečenějšiu kôrku.

Dokončenie receptu na karfiolový nákyp

Či je nákyp hotový, kontrolujeme špajdľou alebo špáradlom – po vpichu doprostred sa cesto nesmie chytať na drievko.

Upečený nákyp necháme chvíľu vychladnúť, tým stuhne a po vyklopení na dostatočne veľký plochý tanier bude držať tvar. Porcie krájame ostrým nožom alebo pílkou.

Nákyp jeme samotný, s varenými zemiakmi poliatými maslom alebo k pečenému teľaciemu či hydinovému mäsu a k zemiakom. V tom prípade môžeme nákyp trochu poliať výpekom.

Podobné odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button