Recepty

Ako urobiť jablkovú presnidávku?

Ako urobiť jablkovú presnidávkuJablkovú presnidávku majú radi deti, mládež, ale aj mamičky, pretože zásoba jablčnej presnidávky je malé terno. Jablková presnidávka je hneď po ruke pre prípravu zdravých pochúťok, ovocných dezertov, nepečených múčnikov, alebo napríklad aj na prípravu mrazených pochúťok alebo osviežujúcich džúsových nápojov. Ako urobiť jablčnú desiatu v domácich podmienkach?

Na jablkovú presnidávku budete potrebovať:

  • ovocie
  • cukor
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Návod na prípravu jablkovej presnidavky krok po kroku

Jablková presnidávka nie je nič iné, než čisté pyré z jabĺčok, prípadne s prídavkom malého množstva cukru. Možno ju pripravovať aj pre diabetikov, ak ju nebudeme sladiť a alebo použijeme odporúčané sladidlo. Jablkovú presnidávku môžeme pripravovať na okamžitú spotrebu alebo ju môžeme zavariť do zásoby.

Jablková presnidávkaJablko sprevádza európskeho človeka od prehistorických čias. Už v neolitických vykopávkach boli nájdené pozostatky planých jabĺk. Jablko je našim (slovenským) najrozšírenejším a najdôležitejším pestovaným ovocím. Jablko je výborným dezertnom ovocím a v kuchyni má všestranné využitie.

Len málokedy sa vyskytuje alergia na jablká, a preto je jablková presnidávka jedným z prvých príkrmov, ktorý môžu konzumovať už dojčatá.

Aké jablka na presnidavku použiť

Na prípravu jablkovej presnidávky nemusíme používať akostné alebo odrodové plody. Ideálne sú jablká z „domácej“ záhrady, prípadne zo sadu. Môžu byť aj červivé alebo pomliaždené. Iba nahnité jablká alebo plody napadnuté plesňou nepoužívame, a to ani vyrezané.

Pred prípravou jablká preberieme a opláchneme, aby sme ich zbavili mechanických nečistôt. Potom jablká pokrájame, čím objavíme prípadné „červy“ – larvičky obaľovača jablčného.

Červíka a jeho chodbičky vyrežeme. Hovorí sa, červavé jablko značí, že nebolo chemicky ošetrené. Ak červivý plod nezačal hniť, skutočne mu larva obaľovača nemôže nijako uškodiť. Vyrežeme stredy. Jablká znovu opláchneme.

Jablkové pyréAk budeme pripravovať jablkovú presnidávku pre bábätko alebo batoľa, dáme jabĺčka dusiť v tom stave, ako sme ich očistili.

Presnidávka pre väčšie a veľké deti už môže mať trochu viac vlákniny. Preto stačí, keď jabĺčka pomelieme na mäsovom mlynčeku a vzniknutú zmes dáme dokonale rozdusit.

Jablká alebo jablkovú zmes podlejeme vodou, aby sa nepripaľovali, než začnú púšťať vlastnú šťavu. Potom dusíme pod pokrievkou. Keď sa rozpadajú, odstavíme. Jablká, ktoré sme varili celé, prepasírujeme cez sito. Rozomleté dusené jabĺčka dokonale rozmixujeme.

Jablkovú presnidávku ochutnáme. Ak je príliš kyslá, mierne prisladíme. Pre okamžitú spotrebu môžeme prisladiť medom.

Na zaváranie je vhodnejší cukor. Jablkovú presnidávku pre diabetikov buď nesladíme, alebo postupujeme podľa odporúčania špecialistov. Prečítajte si aj článok ako sušiť jablká.

Podávanie jablkovej presnidavky

Presnidávku, ktorú nespotrebujeme hneď, nalejeme do čistých a vysušených zaváracích pohárov a 25 minút sterilizujeme pri 80 stupňoch. Alebo môžeme presnidávku zmraziť na obľúbenú mrazenú jablčnú dreň. Jablkovú presnidávku podávame samotnú, s piškótmi alebo s inými sušienkami.

Jablčnú desiatu môžeme tiež rozmiešať vo vode, čím dostaneme džús, o ktorého výrobe a zložení „vieme všetko“. Presnidávkou tiež môžeme zavlhčovat piškóty pri príprave nepečených tort.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button