Záhrada

Ako štiepiť ovocné stromy?

ako štiepiť stromyOvocné stromy potrebujú starostlivosť svojich majiteľov, aby viac plodili. Jedným zo spôsobov, ako ovocný strom ošetriť pred prípadnými škodcami, chorobami a dopomôcť mu navyše ešte k väčšej úrode, je štiepenie. To patrí k osvedčeným metódam, ako ovocné stromy udržiavať v kondícii. Ako ovocné stromy správne štiepiť, vám poradia nasledujúce riadky.

Čo je to štiepenie

Štiepenie je proces, keď na strom prenášate dobre vyvinutý a vyzretý výhon, ktorý má dva a viac púčikov.

U preštiepeného stromu môžete očakávať úrodu už do dvoch rokov. Na štiepenie sú vhodné stromy, ktoré príliš neplodia, alebo tiež stromy mladé a relatívne zdravé, u ktorých štiepením zvýšite ich plodnosť a obranyschopnosť voči škodcom a pod.

Odber štiepov

Štiepy – výhony, odoberáte zo zdravých stromov, ktoré plodia a nie sú napadnuté škodcami. Štiepy odoberajte v období vegetačného pokoja. Najlepšie štiepy sú jednoročné výhonky z južnej strany koruny (staršie výhony nie sú na štiepenie vhodné).

Tieto výhony vykazujú už dostatočnú zrelosť a potrebnú silu. Neodporúčame použiť výhony, ktoré javia známky zlého rastu (sú k vetve kolmo naklonené) a sú na prvý pohľad slabé.

Štiepy rozhodne neodoberajte počas veľkých mrazov. Vhodnými štiepmi sú výhony o dĺžke 10 – max. 15 cm. Pamätajte, že štiepy by mali mať púčiky, ale nemali by pučať.

Ako náhle odstránite vhodné štiepy, musíte ich uchovať v chlade. Najlepšie v pivnici. Štiepy môžete zabalené vo fólii uchovať v chladničke (v schránke na ovocie) alebo ich tiež môžete zapichnúť do pôdy, vždy však musia byť umiestnené na severnej strane (kvôli stálej teplote).

Vhodná teplota pre uschovanie štiepov je 3 – 5 °C. Štiepy cez zimu kontrolujte a chráňte ich pred prílišnou vlhkosťou, plesňou a pod.

Štiepenie ovocných stromov

Stromy môžete štiepiť buď v období vegetácie, alebo v období vegetačného pokoja.

Štiepenie počas vegetácie

V tomto období sa stromy štiepia dvoma najčastejšími spôsobmi, ktoré sú samostatne popísané nižšie v texte.

Štiepenie počas vegetácie vykonávame v období kvitnutia stromov. Na štepenie určite vyberte slabšie vetvy. U slabších konárov je ďaleko väčší predpoklad úspešnosti. Na spodnej časti skrátenej vetvy, na ktorú chcete štiepiť výhony, ponechajte slabšiu, postrannú tzv. ťažnú vetvu. Význam ťažnej vetvy je prostý, je dostatočne silná na to, aby priťahovala miazgu, ktorá sa tak dostane k štiepu. Tie ľahšie rastú a nezaschnú.

ako štiepiť ovocné stromyŠtiep, ktorý bude pokračovateľom zrezanej vetvy, musíte umiestniť na jej hornú stranu. Týmto spôsobom zabránite, aby sa vetva v budúcnosti vylomila.

Výhony, ktoré vyrastú z hlavného štiepu, skráťte až ďalší rok (počas jarných mesiacov) – najlepšie na polovicu. V ďalších rokoch výhony postupne skracujte.

Ostatné konáre počas vegetácie hojne skracujte, aby hlavný štiep dostatočne rástol. Tieto výhony v ďalších rokoch postupne skracujte na krátke čapíky. Potom, čo sa úplne ujme hlavný štep a rana sa zacelí, čapíky úplne odrežte.

Štiepenie počas vegetácie – obyčajný spôsob

Štiep zrežte klasickým kopulačným rezom. Vetvu – podnož zrežte kolmo a kôru odlúpte na oboch stranách . Po odlúpení kôry, vložte štiep najlepšie s dvoma až troma púčikmi.

Tittelov spôsob štiepenia za kôru

štiepenie ovocných stromovTento spôsob patrí k tým najpoužívanejším. Štiep zrežte z oboch strán. Vetvu – podnož zrežte na oboch stranách pozdĺžnym rezom. Vetva by opäť nemala byť príliš tučná, ba naopak.

Vzdialenosť medzi oboma rezmi by sa mala rovnať hrúbke štepu. Odlúpte kôru a vložte štiep, všetko prekryte páskou z PVC, rezné rany a štiepy ošetrite štiepárskym voskom.

Štiepenie počas vegetačného pokoja – Kopulácia

V období vegetačného pokoja môžeme stromy štiepiť pomocou obyčajnej alebo anglickej kopulácie. Kopulačný rez veďte v smere proti výhonku, jeho dĺžka by sa mala rovnať trojnásobku šírky samotného štiepu.

Pri anglickej kopulácii urobte nielen kopulačný rez (rovnako ako u obyčajného spôsobu), ale aj špeciálny rez, ktorý vám ešte viac umožní spojenie štiepu s podnožím (je tu väčšia rastová plocha).

Plátovanie a sedielkovanie

Jedná sa o totožný postup ako u predchádzajúcej obyčajnej kopulácie, len sa využíva pri rôznych rozmeroch štiepu a podnožia (rozdiel v priemeroch štiepu a podnožia však nesmie byť veľký).

Štiepenie na koziu nôžku

Tento spôsob sa používa predovšetkým pri štiepení starších stromov, pri ktorých sú predchádzajúce spôsoby nevhodné. Štiepenie na koziu nôžku patrí k najťažším technikám. Štiepy sú výrazne menšie a slabšie ako podnož, na ktorú sa štiepia.

Tip ako štiepiť ovocné stromy

Mesiace vhodné pre odber štiepov:

  • čerešne a višne: december
  • marhule a slivky: január
  • jadroviny: od polovice januára, celý február

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button