Ako si vybrať

Ako správne vybrať uhlovú brúsku?

uhlová brúska

Keď sa povie flexa, skoro každý Slovák si ihneď vybaví uhlovú brúsku od spoločnosti Ackerman & Schmitt, ktorá počas 20. storočia doslova dobyla celý svet. Firma si dokonca nechala názov FLEX patentovať. Dnes už je však produktová ponuka oveľa širšia. Pod ľudovým označením flexa alebo rozbruska sa ukrývajú uhlové brúsky s rôznymi výkonmi, veľkosťami alebo účelmi použitia. Poďme si ich teda trošku priblížiť.

Na čo sa používa uhlová brúska

Najskôr si povieme, na čo sa vlastne uhlové brúsky používajú. Ako už názov napovedá, ide hlavne o rezanie a brúsenie – kovov, keramiky, obkladov a dlažieb, oceľových stĺpikov, strešných škridiel alebo, napríklad aj, tehál, kameňa a betónu. Niektorí „odborníci“ vám možno budú tvrdiť, že uhlovú brúsku môžete tiež použiť na rezanie dreva, ale toto dôrazne neodporúčame!

Uhlové brúsky pracujú vo vysokých otáčkach (nad 6 000 ot./min) a ak sa vám kotúč v dreve zasekne či z neho vyskočí, môžete prísť k vážnej zdravotnej ujme. Na drevo jedine s „mafl-om“.

125 mm je zlatá stredná cesta

Už pri prvom pohľade na ponuku brúsok uvidíte, že sa líšia v závislosti na veľkosti kotúča. Nižšie priemery sú vhodné pre rezanie a brúsenie tenkých profilov, tie vyššie zasa, logicky, na profily robustnejšie. Čím väčší je kotúč, tým nižšie má brúska otáčky.

vyber uhlovej brúskyPri brúskach s najmenšími kotúčmi (115 mm), otáčky často prekračujú hranicu 10 000 ot./min. Naopak, brúsky s kotúčom 215 mm disponujú otáčkami okolo 6 500 ot./min.

Pre bežné domáce použitie sú vhodnejšie skôr brúsky menšie – za všeobecne najpoužiteľnejšie sa považujú tie s priemerom kotúča 125 mm. Ľahko ich udržíte v jednej ruke a dobre sa s nimi pracuje.

Ak potrebujete uhlovú brúsku tak môžete využiť aj požičovňu

ako vybrať uhlovú brúskuČastou otázkou býva, ako kvalitnú uhlovú brúsku by ste si mali zaobstarať. Pokiaľ ju potrebujete využiť len jednorázovo, nemá cenu kupovať profesionálny stroj za stovky eur.

Stačí zájsť do najbližšieho hobby obchodu a kúpiť pokojne hneď tú prvú, na ktorú narazíte. Alebo si ešte lepšie brúsku požičajte v autorizovanej požičovni – za pár eur môžete pracovať so špičkovým náradím, ktoré potom jednoducho vrátite.

Navyše dostanete možnosť pracovať s kvalitným strojom s antivibračným systémom alebo automatickou funkciou zablokovania pri výpadku siete. Na bezpečnosti pri práci záleží, čo poviete?

Nezabudnite na servis 

Tak ako pri aute každý rok prezúvate kolesá a čas od času meníte olej, aj flexa potrebuje svoju starostlivosť. Po každej práci odporúčame vyfúkať brúsku kompresorom.

Hoci moderné prístroje majú rotor aj stator chránený pred vnikom prachu, vyfúkaním nič nepokazíte. Práve naopak.

Raz ročne alebo po cca 100 hodinách práce vymeňte vazelínu v oblasti prevodov a nezabudnite čas od času skontrolovať stav uhlíkov. K tým sa už pri dnešných brúskach dostanete bez nutnosti demontáže celého prístroja. Uhlíky určite vymeňte v prípade, kedy pri práci pozorujete výrazne väčšie iskrenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button