Zdravie a krása

Ako správne spať?

kvalitný spánokKaždý aspoň raz zažil situáciu, že sa mu ráno nechce z postele, je celý dolámaný a mrzutý. Potom posúvame budík o ďalších a ďalších 10 minút a snažíme sa čo najviac oddialiť vstávanie. Čo urobiť pre kvalitný spánok, po ktorom sa budeme cítiť plní síl do nadchádzajúceho dňa? Dobre sa vyspať. Dobre však neznamená dlho. Správne vyspatý človek sa ráno zobudí väčšinou bez zvonenia budíka, čulý a svieži. Ako správne spať?

Čo sa deje pri spánku?

Spánok je fyziologický proces viazaný na tmu a svetlo, je nevyhnutný pre regeneráciu organizmu. Aj v spánku je náš mozog stále aktívny. Rozlišujeme dve fázy spánku – REM a NONREM, ktoré sa za noc vystriedajú 4-7x.

Pri NON REM fáze spíme veľmi tvrdo, ide o hlbokú fázu spánku, kedy dochádza k metabolickej a štrukturálnej regenerácii organizmu.

REM fáza spánku je plytšia, mozog je aktívny skoro ako v bdelom stave. V tejto fáze sa nám snívajú sny. Mozog čistí našu pamäť od nepodstatných spomienok.

Pravidelný režim spánku je základ

Pre správny spánok by ste mali chodiť spať každý deň v približne rovnakom čase a v rovnakom čase tiež vstávať. Ani cez víkend by ste nemali vyspávať do obeda, ale vstať v podobnú dobu ako v pracovný deň.

Do postele by ste mali ísť unavení. Ak si cez víkend chcete dopriať krátky spánok po obede, nespite dlhšie ako hodinu, inak môžete mať problémy s večerným zaspávaním.

Rituály pred spaním

Majte nejaký svoj rituál pred spánkom – vyvetrám, naklepem periny, dám si sprchu. Niekomu k lepšiemu spánku pomáha hrnček teplého mlieka s medom alebo medovkový čaj. Môžete vykonať nejaké relaxačné alebo dychové cvičenia.

Ako dlho spať?

Potreba spánku je u každého individuálna, ale udáva sa, že priemerný dospelý potrebuje okolo 8 hodín spánku, novorodenci 16-18 hod, predškoláci 10-12 hod, staršie deti 9 hod.

Podmienky v spálni

posteľ a spánokSpálňa by mala byť útulná, príjemne zariadená, bez krikľavých farieb. Televízia alebo počítač do spálne rozhodne nepatria, pretože do spálne chodíte spať a nie sa pozerať na televíziu.

Pre príjemné spanie je ideálna teplota okolo 18 ° C (pre deti o trošku viac) a zvlhčený vzduch. Pred spaním poriadne vyvetrajte a zatiahnite závesy, aby ste neboli rušení svetlom z ulice.

Kvety

Niektorí ľudia tvrdia, že v spálni nemajú byť kvety, pretože kradnú kyslík. Je pravda, že rastliny v noci spotrebúvajú kyslík a vypúšťa oxid uhličitý, ale v takom mizivom množstve, že kvetina v spálni nevadí. Pozor dajte na kvitnúce rastliny s prenikavou vôňou, tie by vás mohli v spánku dráždiť.

Posteľ

Kvalitný matrac, perina, vankúš a pekná posteľná bielizeň vám spríjemnia vaše spanie. Matrac by mal byť primerane tvrdý, nepreležaný. Niekomu vyhovuje perina a vankúš naplnený perím, iný zvolí umelé vlákno alebo vankúše z pamäťovej peny.

Ponúkajú sa rôzne materiály, antialergénne úpravy, zamerajte sa aj na to akú má perina hrejivosť.

Posteľná bielizeň dotvorí celkovú atmosféru v spálni, ale hlavne nám musí byť príjemná na omak.

Čoho sa pred spaním vyvarovať?

Nechoďte spať najedený, ale ani hladní. Ak ste hladní, nejedzte ťažké jedlá a dajte si niečo ľahšieho. Pár hodín pred spaním nepite alkohol a nápoje s obsahom kofeínu. Nabudil by ste svoje telo, kofeín bráni mozgu prejsť do hlbokého spánku.

Nepite ani silné čaje, nefajčite. Cvičenie pred spaním tiež nie je dobrý nápad. Tesne pred spaním nepracujte, notebook s pracovnými emailami v posteli vám k správnemu spánku rozhodne nepomôže.

Keď nemôžeme spať

problemy s nespavosťouAk nemôžete zaspať dlhšie ako 20 minút, radšej vstaňte a robte nenáročnú činnosť a keď začnete cítiť únavu, zaľahnite.

Problémy so spánkomkaždý tretí človek a len malá časť zájde k lekárovi. Nedostatkom spánku trpí predovšetkým mozog – človek má pomalšie reakcie, horšiu pamäť, je podráždený a náladový.

Chrápanie

Častými príčinami nekvalitného spánku sú chrápanie alebo spánková apnoe (krátka zástava dychu v spánku). Ak sa rozhodnete problémy riešiť, lekár vás odošle do spánkového laboratória, kde analyzujú priebeh vášho spánku a určite vám pomôžu nájsť cestu ku kvalitnému spánku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button