NávodyZdravie a krása

Ako správne soliť?

koľko soliťSoľ je súčasťou nášho každodenného života. Bohužiaľ väčšinou solíme oveľa viac než je zdravé, čo prináša zdravotné riziká. Ale bez soli by to nebolo ono. Ako a koľko správne soliť?

Nadmerné solenie škodí

Konzumovať vysoké množstvo soli je zlý zlozvyk. Odporúčaná denná dávka soli je 3-5g, ale dospelí ľudia väčšinou spotrebujú denne viac ako 10g. Z toho je 75% skonzumovanej soli skryté v potravinách ako sú údeniny, konzervy, rôzne polotovary a ďalšie.

Kuchynská soľ prechádza procesom čistenia pri ktorom je z prírodnej soli odstránené veľa minerálov. Nerafinovaná kuchynská soľ obsahuje 75% chloridu sodného a zvyšok sú minerály. Rafinovaná soľ, ktorú používame v kuchyni, je takmer z 99% chlorid sodný.

Zdravotné riziká spojené s nadmerným solením

ako správne soliťJe dokázané, že nadmerné solenie zvyšuje krvný tlak. Vysoké množstvo sodíka v organizme prispieva k poškodeniu ciev a vedie k zvýšeniu rizika vzniku mŕtvice a poškodenia srdcového tkaniva.

Na sodík v tkanivách sa viaže voda a vznikajú opuchy. Je tu aj súvislosť medzi nadmerným solením a obezitou – po slaných jedlách máte smäd a pokiaľ ju zaháňate sladenými nápojmi, vyrábate si problém s nadváhou.

Soľ a malé deti

soľ a detiMalé deti by mali mať soli čo najmenej. Dojčatám a batoľatám do 1 roka by sa strava nemala prisoľovať vôbec.

Po prvom roku veku solíme len veľmi málo. Deti do 8 rokov by mali mať asi štvrtinové množstvo soli čo používajú dospelí ľudia. A aj potom je dobré so soľou šetriť a netvoril tak u detí zlé návyky.

S veľkým množstvom soli navyše povzbudzujeme chuť na sladké a to deťom tiež neprospieva.

Ako obmedziť príjem soli?

Soľ je do istej miery návyková a veľa ľudí solí len zo zvyku. Človek, ktorý veľa solí, má na vysoký obsah soli navyknuté chuťové poháriky a málo slaná potrava mu môže prísť mdlá a bez chuti. Pokiaľ ale postupne zníži príjem soli, behom pár týždňov si zvykne a ak by si osolil ako prv, pripadalo by mu jedlo presolené.

Vzhľadom k tomu, že 75% celkového denného príjmu soli je ukryté v potravinách, je potrebné dávať pozor na to čo jeme. Obmedziť v našom jedálničku údeniny, konzervy a iné polotovary.

Vysoký obsah soli je napríklad v tvrdých syroch, ale aj v maggi a iných dochucovadlách. O slaných chipsoch alebo tyčkách nie je potrebné sa zmieňovať.

V kuchyni miesto soli používajte zelené bylinky, ktoré dodajú jedlu výraznú chuť.

Ako soliť potraviny ?

Soľ v malom množstve dokresľuje a pomáha vyzdvihnúť ostatné chute jedla. Ak je použitá nesprávne, môže výrazne zmeniť chuť alebo vzhľad pokrmu.

Pre solenie jednotlivých jedál existujú určité pravidlá. Vždy je lepšie soliť menej než viac, prípadne môžeme jedlo neskôr dosoliť.

Mäso na dusenie alebo pečenie solíme pred prípravou. Ak ich chceme sprudka opekať (bifteky, steaky), solíme až pred podávaním. Keby sme mäso osolili pred prípravou, pustilo by šťavu a vlastne by sme ho dusili.

Hydinu na pečenie solíme pred prípravou na povrchu i vo vnútri. Vnútornosti tiež solíme až keď sú hotové, pretože by boli tvrdé.

zdravá soľU zeleniny je to rôzne – brokolicu alebo hrášok solíme až na konci prípravy, aby si zachovali peknú farbu. Hrach alebo fazuľu solíme až keď zmäknú, pretože by inak zostali tuhšie.

Polievku solíme až v poslednej štvrtine varenia. Pokiaľ ju osolíme na začiatku, bude mať výraznejšiu chuť, ale nebude tak číra.

Ak pripravujeme knedle, osolíme cesto aj vodu v ktorej sa budú variť. Pri príprave domácich rezancov cesto nesolíme, ale solíme vodu v ktorej sa budú variť. Rezance by sa nedali usušiť.

Ak používate jodidovanú soľ, musíte ju po každom použití starostlivo uzavrieť, pretože inak dochádza k vyprchávania jódu zo soli.

Popremýšľajte nad tým, koľko soli používate a pokúste sa dostať na správne množstvo, obmedzíte tým riziká spojené s nadmerným solením.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button