Recepty

Ako spracovať hloh?

ako spracovať hlohMalé červené plody hlohu obyčajného práve dozrievajú. Ak si neviete rady, ako ich spracovať, máme pre vás niekoľko tipov. Plody hlohu síce neobsahujú toľko liečivých látok ako kvety hlohu, napriek tomu sú však veľmi zdravé. V našom článku vám poradíme, ako spracovať hloh.

Kedy spracovať hloh

Plody hlohu dozrievajú počas septembra a októbra, práve vtedy je vhodný čas na ich zber. Zbierame len dozreté, sýto červené plody, ktoré nie sú poškodené a červivé.

Prečo jesť hloh?

Plody hlohu obsahujú vitamíny B a C, karotény a ďalšie látky. Liečivá hlohu zlepšujú priechodnosť ciev a tepien, slúžia teda aj ako prevencia proti infarktu a sú vhodné aj na rekonvalescenciu po infarkte.

Hloh zlepšuje celkové prekrvenie organizmu, stimuluje srdce, funguje ako prevencia a liečba anginy pectoris, pomáha pri srdcovej slabosti a arytmii.

Slúži tiež ako regulátor krvného tlaku – vysoký znižuje, nízky zvyšuje. Plody hlohu majú tiež upokojujúce účinky (pomáhajú pri strese a nespavosti).

Bojujú s nepríjemnými stavmi v období menopauzy. Priaznivejšie výsledky dosiahnete až po dlhšom užívaní hlohu, preto nestrácajte trpezlivosť.

Postup ako spracovať hloh

Čaj z plodov hlohu

Na prípravu tohto čaju použijeme 2 lyžice plodov hlohu, ktoré zalejeme 1/2 litrom vody a 10 minút povaríme. Čaj pijeme vlažný 2x denne. Pôsobí aj proti obličkovým kameňom.

Hlohová „medoláda“ na rýchlu spotrebu

Na 500 g umytých hlohových plodov použijeme približne 150 – 200 g trstinového cukru, hloh s cukrom premiešame a rozmixujeme ponorným mixérom. Potom hmotu prepasírujeme cez sitko, pridáme 2 lyžice kakaa a 3 lyžice medu. Medoládu dobre premiešame alebo rozmixujeme.

Hlohovú medoládu  môžete použiť napríklad na potretie palaciniek alebo vaflí miesto džemu, či nutely. Uchovávame ju v chladničke v uzatvárateľnom pohári a čo najrýchlejšie ju spotrebujeme.

Hlohový likér

Ak urobíme medoládu z väčšieho množstva, môžeme semienka a šupky, ktoré nám ostali v sitku po prepasírovaní, použiť na prípravu hlohového likéru. Stačí semienka zaliať kvalitným alkoholom, napr. vodkou, či slivovicou.

Necháme ich takto namočené asi mesiac pri izbovej teplote, potom tekutinu precedíme. Likér užívame ako liek.

Čaj z hlohu

Menšie zvyšky semienok a šupiek môžete použiť namiesto pečeného čaju. Prisypte do nich štipku škorice, prilejte trochu citrónovej šťavy a skladujte v chladničke v uzatvárateľnej nádobe.

Stačí zaliať zhruba lyžičku zmesi 250 ml vriacej vody, nechať 10 – 15 minút lúhovať a precediť.

Hlohová tinktúra

plody hlohu obyčajnéhoSpracovať hloh môžeme aj ako tinktúru. Čerstvo natrhané plody hlohu umyjeme, osušíme nakrájame na malé kúsky, ktoré vložíme do uzatvárateľnej nádoby, zalejeme ich alkoholom (vodkou, či slivovicou).

Hloh necháme máčať zhruba mesiac, každý deň obsahom pretrepávame.

Potom ho precedíme cez plátno a tinktúru prelejeme do čistej uzatvárateľnej fľaše. Užívame 3x denne 20 – 30 kvapiek tinktúry.

Upozornenie

  • Plody hlohu sa odporúčajú užívať na posilnenie srdca a krvného obehu.
  • O ich použití sa však vždy radšej poraďte so svojím lekárom, obzvlášť v prípade, ak beriete pravidelne lieky na srdce, či krvný tlak!
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články ako spracovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button