Zdravie a krása

Ako spoznať meteosenzitivitu?

V tomto článku vám prinášame informácie na základe, ktorých môžete u seba spoznať meteosenzitivitu. Meteosenzitivita je citlivosť na zmenu počasia. Sú ľudia, ktorí sa bez predpovede počasia nezaobídu. A potom sú takí, ktorí vedia spoľahlivo zmeny počasia odhadnúť. Väčšina z nich sa súčasne stretáva s najrôznejšími zdravotnými problémami, keď k týmto zmenám v atmosférickom tlaku dochádza. O takých ľuďoch hovoríme, že sú meteosenzitívni.

Čo je potrebné, ak chcete spoznať meteosenzitivitu:

  • vnímavosť
  • trpezlivosť
  • psychická a fyzická odolnosť

Príznaky meteosenzitivity

bolesť hlavyAk chcete spoznať meteosenzitivitu, tak k najčastejším príznakom patrí bolesť hlavy, zhoršené dýchanie, závraty, celková slabosť, bolesti kĺbov alebo pooperačných jaziev.

Často sa pridáva nadmerná ospalosť, únava, nervozita a podráždenosť. Kto je alergik, tomu sa zvyčajne jeho ťažkosti zhoršia.

Väčšinou ide o nádchu, kašeľ, dýchavičnosť. Ľudí, ktorí sú na zmeny počasia precitlivení, teda sú meteosenzitívni, čoraz viac pribúda. Možno práve na základe týchto príznakov sa vám podarilo na sebe spoznať meteosenzitivitu.

Koho meteosenzitivita postihuje?

Podľa štatistík týmito problémami trpia častejšie ženy, náchylnejší bývajú ľudia chronicky chorí, tí, čo žijú v permanentnom strese a tiež obyvatelia veľkomiest.

Každý máva rôzne prejavy, a aj tie sa väčšinou v priebehu rokov menia.

Niekoho iba pri prechode studeného frontu pobolieva hlava a chce sa mu spať, ale časom, ako starneme, sa môžu pridať aj bolesti svalov a kĺbov, celková slabosť alebo precitlivenosť na niektoré jedlá.

Ako predchádzať meteosenzitivite

Spoznať meteosenzitivitu a predísť jej nie je až také jednoduché. Ideálne je, keď môžeme viesť taký život, aby sme neboli v strese a boli dostatočne fyzicky a psychicky odolní.

Samozrejme nie každý to vie dosiahnuť. Z miliónových veľkomiest sa nemôže odsťahovať na vidiek každý. Rovnako tak je náročné zbaviť sa chronických chorôb, ktoré často meteosenzitivitu sprevádzajú.

Zmiernenie meteosenzitivity

zmena počasiaAko teda ťažkosti, ktoré súvisia s meteosenzitivitou, čo najviac zmierniť? Väčšina ľudí potvrdí, že očakávanú zmenu počasia spoznajú s predstihom.

Vonku je stále modré nebo, ale oni vedia, že búrka na seba nenechá dlho čakať.

Preto je dobré všimnúť si hneď prvých telesných príznakov a zvoľniť. Ťažkú fyzickú prácu skúste presunúť na inú dobu, aby ste znížili riziko úrazu.

Je dobré vyhnúť sa dlhému šoférovaniu auta, kedy je nutné byť fit a koncentrovať sa. Precitlivenosť na počasie sa môže odraziť aj v slabšom športovom výkone, zhoršenej koncentrácii, únave a ospalosti. Je dobré to rešpektovať a nerobiť nič na silu. Tieto stavy sú síce nepríjemné, ale väčšinou čoskoro pominú.

Tipy ako na meteosenzitivitu

  • Priebežne zlepšujte svoju fyzickú kondíciu a psychickú odolnosť.
  • Keď cítite fyzické ťažkosti, snažte sa ich rešpektovať. Lieky proti bolestiam síce môžu pomôcť, ale z dlhodobého hľadiska to nie je ideálne riešenie. Pokiaľ to ide, radšej sa poriadne prespite a odpočiňte si.
  • Ak vám pri zmene počasia nie je dobre, neprepínajte sa, ale zároveň si to nevyčítajte. Nemožno stále podávať stopercentný výkon.
  • Vyhýbajte sa debatám na kontroverzné témy. Ak sa s partnerom dlhodobo nedokážete zhodnúť na tom, kam ísť na dovolenku, teraz to rozhodne nevyriešite. Podráždenosť, ktorá meteosenzitivitu sprevádza, vie skomplikovať aj bežnú komunikáciu.
  • Ak ste voči zmenám počasia odolní, ale máte vo svojom blízkom okolí niekoho, kto sa pravidelne sťažuje na najrôznejšie ťažkosti, rešpektujte to. Neberte si to osobne, nie je to namierené proti vám.

Upozornenie

  • Ak vyššie uvedené ťažkosti pretrvávajú alebo sa pridávajú ďalšie, nie je na vine zrejme precitlivenosť na zmeny počasia. V pozadí môžu byť vážnejšie dôvody. Navštívte preto lekára, ktorý skontroluje váš zdravotný stav, aby ste niečo nezanedbali.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button