Cestovanie

Ako spoznať Debrecín?

ako precestovat debrecinAko spoznať Debrecín v susednom Maďarsku? Pri vyslovení názvu druhého najväčšieho maďarského mesta sa niekomu začnú „robiť chute“ na slávne párky, pečienku alebo guľáš. Iný si vybavia prívlastok „kalvínsky Rím„. A ďalší si spomenie na príjemné chvíle v termálnych kúpeľoch. To všetko stále platí. Maďarský Debrecín je zaujímavý z mnohých pohľadov, a tak stojí za návštevu. Prinášame zopár tipov a skúseností z „Gastronomicko-kalvínsko-kúpeľného“ Debrecína.

Čo je potrebné ak chcete spoznať Debrecín:

  • Osobné doklady
  • Forinty
  • Bežné turistické vybavenie a náležitosti pri cestovaní do krajiny EÚ
  • Vopred naštudovať základné informácie o meste

Všeobecné informácie o Debrecíne

Ak sa rozhodnete precestovať a spoznať Debrecín, určite nebudete ľutovať. Je to mesto, ktoré turistov priťahuje najmä svojou históriou, ktorá je zaznamenaná od 13. storočia. Debrecín vždy hral významnú úlohu v uhorskej histórii.

Od polovice 16. storočia sa v meste rýchlo rozšírilo kalvínske ( „protestantské“) náboženstvo a Debrecín neskôr dostal dodnes platný prívlastok „kalvínsky Rím“.

Pre turistov sú atraktívne tiež tunajšie termálne kúpele – v okolí mesta sa nachádzajú geotermálne pramene.

Geografická poloha

debrecin kupeleObchodnému a dnes aj turistickému ruchu prospieva geografická poloha Debrecínu – mesto leží na okraji maďarskej pusty (európsky unikát), neďaleko Hortobáďskeho Csárda (kraj kočovných pastierov a miesto výskytu jedinečnej fauny a flóry), v blízkosti hraníc s Rumunskom, ale aj s Ukrajinou a Slovenskom.

Pre milovníkov dobrého jedla je Debrecín mestom výborných údenárskych produktov a dobrého vína (blízkosť tokajskej oblasti zvyšuje dostupnosť – na každom rohu, kvalitu – vynikajúci, cenu – neuveriteľná).

Ako sa do Debrecínu dostať

Ak chcete spoznať Debrecín, dostaneme sa tam najlepšie autom. Tiež je možnosť ísť vlakom alebo autobusom z rôznych slovenských miest priamo, prípadne cez Budapešť.

Letecká doprava by bola komplikovaná, pretože je to blízko a pri Debrecíne nie je letisko.

Ubytovanie v Debrecíne si zarezervujte cez stránku booking.com

Ako spoznať Debrecín hromadnou dopravou

Debrecín má niečo vyše 200 tisíc obyvateľov. Leží v úplnej rovine (okraj pusty) a nepreteká ním žiadna rieka. Zato tam poriadne fúka – práve vplyvom pusty.

Turisti môžu používať mestskú dopravu (je potrebné kúpiť si lístok), a alebo chodiť pešo – stred mesta nie je veľký. V meste sa počíta s cyklistami (a cyklista musí počítať s električkami).

Električka má prvú stanicu (i konečnú) pri železničnej stanici. Je možné urobiť si malý okružný výlet pre prvú orientáciu. Električka ide po hlavnej triede, okolo Veľkého kostola, ďalej ide k rekreačnej zóne (zoo, zábavný park, kúpeľná oblasť s akvaparkom) a potom sa vráti naspäť k stanici.

A to všetko na jeden lístok. V Debrecíne ďalej jazdia trolejbusy a mestské autobusy, na MHD je spoľahnutie, jazdí presne.

Obchody v Debrecíne

V Maďarsku, teda aj v Debrecíne, sú ako mena používané forinty (HUF). Na každú platbu v Maďarsku obdržíme účet z pokladne.

A aj keď ju vopred odmietneme, nemôžeme nevidieť, že predajca sumu napriek tomu zadáva do pokladne (aj v krčmičkách najnižšej cenovej skupiny, a aj keď tam okrem nás nikto ďalší nie je). Ceny tovarov a služieb sú skoro rovnaké ako u nás. Aj nákupné centrá vyzerajú ako aj inde v EÚ.

Chcete spoznať Debrecín pomocou jedla

V Debrecíne je veľa reštaurácií, ale stravovať sa len v nich, to by vyšlo dosť draho (tak isto ako aj u nás). Na menšie jedlá je možné zájsť do rôznych pekární alebo mäsiarstiev.

Niekomu možno trochu vadí, že aj v Debrecínske pekárni nájde napríklad pizzu, bystré oko však objavií vždy niečo neznáme – a to sú miestne výrobky. Bývajú lacnejšie a omnoho lepšie chutia, ako tie „globalizované“.

Ako zistiť čo v Debrecíne navštíviť

debrecin muzeumPre získanie prehľadu o všetkých turistických zaujímavostiach a možnostiach je dobré najprv zájsť do informačného centra, kde vám radi pomôžu spoznať Debrecín. Je možné dobre sa dohovoriť nemecky, anglicky alebo zmesou oboch jazykov.

Maďarčine bez prípravy a znalosti nemožno porozumieť, okrem (snáď) fínčiny sa žiadnemu inému jazyku nepodobá. U ľudí okolo päťdesiatky sa niekedy dá pochodiť s ruštinou.

Pozostatky socializmu sa tiež neomylne spoznajú v panelovej zástavbe, ktorá bola rovnako necitlivá ako u nás.

Najvýznamnejšiu pamiatku Nagytemplom (Veľký kostol) na Kossuth tér nemožno prehliadnuť. Veža je pre návštevníkov prístupná. Je na nej najväčší maďarský zvon Rákóczi. Nápadný je ale tiež starý reformovaný kostol, ktorému sa podľa jeho vzhľadu tiež hovorí „skrátený“ kostol. Veža bola skutočne dodatočne znížená.

Nemôžete zabudnúť na najdôležitejšie miesta: 

  • Veľký kalvínsky kostol – postavený v klasicistickom slohu s barokovými prvkami
  • Déri múzeum – Múzeum sídli v neobarokové budove dokončenej 1930.
  • Múzeum reformovaného zboru – múzeum dokumentujúce vývoj kritických protestantskej školy Uhorska, založenej v roku 1538.
  • Starý reformovaný kostol – nazývaný tiež Skrátený kostol kvôli neskôr zrezanej bielej veži.
  • Csokonaiovo divadlo – pomenované po významnom debrecínskom rodákovi básnikovi Mihályi Csokonaiom v romantickom slohu v rokoch 1861 – 1865.
  • Župný dom – secesná budova z rokov 1911 -1912.
  • Kostol sv. Anny – postavený v barokovom slohu v rokoch 1721 – 1746.
  • Piace Utca – hlavná promenádna trieda s väčšinou pamiatok, obchodmi a kaviarňami.
  • Veľký les – rekreačná zóna na sever od centra s botanickou a zoologickou záhradou, univerzitným areálom, kúpeľnými centrami.
  • Galéria Modem – trojpodlažná galéria moderného umenia z roku 2006.
  • Aquaticum – kúpeľný komplex vo Veľkom lese s liečivou vodou s teplotou 63 Celzia.
  • Stredomorský kúpeľný park – moderný akvapark vo Veľkom lese.
  • Phoenix Aréna – multifunkčná športová hala z roku 2002 pri výpadovke na Košice, druhá najväčšia v krajine.

Tipy ako spoznať Debrecín

  • Z „kalvínskeho Ríma“ si môžeme priviezť typický oblek ktorý je tradičným a tiež charakteristickým odevom tohto regiónu.
  • Kvetinový karneval v Debrecíne – najdôležitejší z debrecínskych karnevalov s medzinárodnou účasťou, je počas druhého augustového týždňa s tradíciou od 1905.
  • Vynikajúcou desiatou pri potulkách Debrecínom je napríklad žemľa s nejakým s jaternicu či jelítkom. Je to podobný mäsový výrobok rôznej pikantnej chuti. A kto sa maďarskej kuchyne bojí, môže zájsť v Debrecíne do nejakého svetového reťazca.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button