AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako spoznať čírovnicu májovú?

Ako spoznať čírovnicu májovú?

čírovnica májová Po výdatných dažďoch, je vidieť rásť jedny z prvých jarných húb – čírovnicu májovú. Bola by škoda nenaučiť sa túto chuťovo vynikajúcu hubu poznať. Čírovnice májové rastú v početných skupinkách, v tzv. čarodejných kruhoch, na jednom mieste aj niekoľko desiatok rokov. Dobre si preto zapamätajte lokalitu a máte hubový úlovok každý rok skoro zaručený. Záleží totiž na počasí. Nesmie byť suchá jar. Potom čírovnica májová a nielen tá samozrejme nerastie. Najlepšie pre rast akýchkoľvek húb, či hríbov, sú dažde s nasledujúcim oteplením.


Čo budete potrebovať, ak chcete spoznať čírovnicu májovú:

  • košík
  • nožík
  • prípravok proti kliešťom
  • dobrá nálada
  • pekné počasie

Predstavujem vám čírovnicu májovú

Čírovnica májová, ako už názov napovedá, rastie v máji, no objavuje sa už koncom apríla. Nájdete ju v záhradách, parkoch, na okrajoch lesných ciest. K dôležitým rozpoznávacím znakom čírovnice patrí výrazná vôňa, ktorá nie je každému príjemná, ale tepelnou úpravou zmizne. Prirovnáva sa k vôni čerstvo mletej múky. Hneď ako sa ich vôňu naučíte poznať, spoznáte májovku aj so zaviazanými očami.

Ďalší dôležitý znak sú veľmi husté biele lupene, ktoré pri starších plodniciach môžu prechádzať do šedej farby. Nikdy nie sú ružovkasté! Celá plodnica je tvrdá a mäsitá. Klobúk je hladký, bielej farby, niekedy žltkastý.

Pozor na hodvábnicu veľku

rozdiel medzi hodvábnicou veľkouNeskúsený hubár môže májovku zameniť za smrteľne jedovatú hodvábnicu veľkú. Je preto dôležité, naučiť sa dobre poznať aj ju.

Ak budete čírovnicu májovú zbierať len v apríli a máji, nebezpečenstvo zámeny minimalizujeme. Hodvábice začínajú rásť začiatkom júna.

Huby sa líšia aj farbou lupeňov, májovka je má biela, kdežto naopak, hodvábnica veľká je najprv krémovo žltkasta, neskôr ružovo-hnedá. Výtrusný prach májovky je biely, hodvábnice veľkej zas ružovkastý.

Môžete si to doma vyskúšať tak, že položíte klobúk huby výtrusnou vrstvou dole na čierny papier a necháte cez noc.


Liečivé účinky čírovnice májovej

V ľudovom liečiteľstve sa májovka používa na liečbu cukrovky. Výskumy potvrdili, že konzumácia májoviek znižuje koncentráciu cukru v krvi. Pokrm z 250 gramov húb má údajne porovnateľný účinok s podaním inzulínu. Odporúča sa aj pre alergikov, pretože tlmí alergické prejavy.

Spracovanie čírovnice májovej

Májovka sa dobre suší, je vynikajúca opečená na masti s rascou ako hubové oškvarky. Niekto zvykne čírovnicu májovú aj nakladať. Bezkonkurenčná je biela hubová májovková omáčka. Traduje sa, že komu nie je príjemná ich vôňa keď je májovka surová, pokrm z čírovnice májovej ťažko znáša. Nie je to asi zas taká pravda, pretože napríklad ja ich vôňu neznášam, ale jedlo z nich milujem. Takže sa nebojte a určite vyskúšajte.

Tipy

Skúste si uvariť kurča s čírovnicou májovou. Predvarte si 20 minút májovky, sceďte, ale vodu nevylievajte. Do pekáča naskladajte zelenú papriku nakrájanú na pásiky, na ne poukladajte májovky a na ne osolené, červenou paprikou potreté porcie kurčaťa. Nezabudnite pridať kmín. Podlievajte vývarom z húb a upečte. Podávajte s varenými zemiakmi. Je to lahoda.

Varovanie

ako zbierať čírovnicu májovúKto si nie je istý, nech radšej čírovnicu májovú nezbiera. Najlepšie sa ich naučíte poznať od niekoho, kto ich bezpečne pozná. Na internete je veľa mykológov, ktorí vám s určením poradia. Pamätajte, že niektoré huby sú jedlé len raz!

Ak určujete huby podľa atlasu, porovnávajte vždy obrázok v niekoľkých publikáciách.

Nie vždy sa vám môže huba javiť tak ako je na uvedenom obrázku, pre istotu to preverte, ak si však aj napriek tomu nie ste istý, hubu radšej nezbierajte!

Prečítajte si aj články ako spoznať:Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.