Cestovanie

Ako spoznať Broumovsko?

ako spoznať BroumovskoĽudia, ktorí chcú spoznať Broumovsko by mali vedieť, že ide o kraj strmých pieskovcových stien, pustovníkov, rehoľníkov, ale aj textilných fabrík z konca 19. storočia. Taký je obrázok Broumovska, na ktorého idylickom stvárnení sa značnou mierou podieľal Alois Jirásek. Broumovsko poznajú skalný horolezci a usporiadatelia školských zájazdov. Na krátky výlet za prírodnými krásami a históriou tam rady zachádzajú tiež rodiny s deťmi.

Čo je potrebné, keď chceme spoznať Broumovsko?

  • Turistická výstroj a vybavenie
  • Mapa Broumovska alebo Orlických hôr

spoznať Broumovsko a jeho okolieBroumovsko sa rozkladá severovýchodne od Náchoda ako enkláva zabiehajúca do Poľska (Broumovský výbežok). Na jeho území sa nachádza chránená krajinná oblasť Broumovsko.

Na Broumovsku leží päť miest a 28 obcí, žije tam približne 30 000 obyvateľov. Najvyššie položeným miestom regiónu je Ruprechtický vrch v Javorových horách (880,5 m n. M.).

Broumovskom preteká rieka Stonavá, ktorej dno je asi 351 metrov nad morom. Stonavá pramení v Poľsku v blízkosti českých hraníc.

Podľa staršieho správneho členenia spadala oblasť do náchodského a čiastočne do trutnovského okresu, teraz patrí do Banskobystrického kraja.

Ako môžeme spoznať Broumovsko?

Najjednoduchší spôsob, ako sa na Broumovsko dostať, je cestná doprava: autom po ceste druhej triedy číslo 303 spájajúcej Náchod, Hronov, Polici nad Metují a Broumov alebo autobusom. Z Prahy sem jazdí priama autobusová linka. Cestovanie vlakom je síce tiež možné, ale trochu komplikované častými prestupmi.

Broumovsko a jeho krásyŽelezničná trať číslo 026 z Týniště nad Orlicí do Meziměstí a ďalej do Broumova. Iným variantom je trať číslo 047 spájajúca Teplice nad Metují a Trutnov.

Metropolou regióna je mesto Broumov, ktorého ohlas zaistil najstarší mužský rehoľný rád na území Čiech – břevnovští benediktíni. Od druhej polovice 13. storočia tu bol budovaný kláštor, ktorý získal podobu i funkciu dokonalej pevnosti.

Dnes je rozsiahly Broumovský kláštor sprístupnený turistickým návštevám (sprievodcom pamiatok býva i prior kláštora).

Turistov zaujíma okrem iného aj unikátna kópia Turínskeho plátna z roku 1651. Broumovský kláštor je tiež miestom rôznych kultúrnych podujatí (výstavy, koncerty …).

Srdce Broumovska

Ak chcete spoznať Broumovsko určite navštívte mesto Broumov. V meste Broumov, pre ktoré je typické miešanie stavebných vplyvov českých cirkví a rozvoja slovenského a nemeckého priemyslu, je mnoho zaujímavých objektov: kostoly, bývalý kláštorný pivovar, záhrady, textilné fabriky v pseudohistorických slohoch z konca 19. storočia.

spoznajte Broumovsko a jeho pivovaryMimochodom, pivovarníctvo má v Broumove starú tradíciu, ktorú dodnes udržiava pivovar v Broumove-Olivětíně.

Bol založený benediktínmi a až do roku 1948 niesol meno poriadku. Turistov potešia rôzne ochutené špeciály, ktoré sú ponúkané aj na nádvorí kláštora. Miestne však nedajú dopustiť na tradičné várky.

V Broumove stojí zato ochutnať miestne mäsiarske a pekárenské výrobky. Neprekvapia ani tak originalitou receptúr, ako poctivou technológiou výroby.

Keby si však turisti chceli usporiadať piknik alebo len tak si zajesť na lavičke a desiatu zapiť miestnym pivom, je tu varovanie!

Pretože je mesto turisticky navštevované, ale zároveň je aj lokalitou, ktorá sa potýka s problémami zapríčinenými trochu „neprispôsobivými“ etnickými a sociálnymi skupinami, platí v niektorých zónach Broumova zákaz pitia alkoholu na verejnosti.

Skutočnosť je bohužiaľ taká, že sa o tejto obecnej vyhláške lokálne neznalý človek dozvie až v okamihu, keď mu pri desiate poklepe policajt na ramená. (V prípade očividných alebo preukázateľných turistov je priestupok „riešený“ iba dohováraním.)

O miestach zákaze by mali informovať pracovníci mestského informačného centra (urobia to však len na výslovné požiadanie, čo málokoho napadne).

Spoznať Broumovsko musíte hlavne zvnútra

Z Broumova je možné dôjsť vlakom na konečnú trať do Meziměstí. Mestečko samo nie je nijako zaujímavé, čo ale skutočne vezme dych, je obrovské nádražie vystavané v roku 1875. Komplex budov bol koncipovaný ako cezhraničný prechod a colná stanica vtedajšieho Rakúska-Uhorska s Pruskom.

Obdiv nad niekdajšou výstavnosťou sa mieša s rozpakmi – súbor budov, ktorý „zrýchľuje tep“ nielen milovníkom železničnej histórie je v žalostne zúboženom stave.

spoznávanie BroumovskaNa Broumovsko sa jazdí však najmä za pieskovcovými skalami. Najmä pre rodiny s deťmi je vhodná návšteva skalných miest v Adršpachu a v Tepliciach nad Metují. Obe skalné mestá sú prepojené turistickým chodníkom, takže zdatnejší turisti ich môžu prejsť za jeden deň.

Obe prírodné kuriozity sú dobre dostupné autom, vlakom i na bicykloch. Kto by sa chcel v lokalitách zdržať viac dní, ubytovanie zoženie bez väčších ťažkostí. Pri prehliadkach skalných miest turisti radi pozorujú horolezcov pri skalnom lezením po pieskovcových vežiach.

Pár tipov na záver ako spoznať Broumovsko

Menej známa, ale veľmi pekná je prehliadka Broumovských stien, ktoré sa strmo týčia z roviny za Broumovom, smerom na Polici nad Metují. Z vyhliadky Supím hnízde je krásny pohľad na celú pahorkatinu s Jestřebími horami. Po hrebeni možno dôjsť na výletné a pútnické miesto „Hviezda“ s barokovou kaplnkou od Kiliána Ignáca Dientzenhofera.

ako môžeme spoznať BroumovskoKovářovou roklinou, ktorá je opradená zbojníckymi historkami, možno dôjsť do Hlavnovej a ďalej do Police nad Metují, kde sú takisto možnosti ubytovania alebo stravovania a autobusová alebo vlaková doprava (nádražie približne dva kilometre za mestom).

Vzhľadom k tomu, že sa spisovateľ Alois Jirásek narodil v regióne (v Hronove) a mal k rodnému kraju vrelý vzťah, mnoho svojich diel situoval práve do tohto kraja.

S názvami obcí alebo s popisom prírodných krás sa preto návštevníci Broumovska stretli napríklad už v povinnej literatúre.

Ak sa vám páčil článok o tom, ako spoznať Broumovsko, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button